Sociální síť Telegram se ukázala jako účinná platforma pro krajně pravicové protestující ve Velké Británii. Kritice za ignorování násilného obsahu přitom čelí už dlouhodobě. Využívá ji dokonce Islámský stát – ač méně než v minulosti.
Krajně pravicové skupiny během násilných nepokojů ve Velké Británii využívaly Telegram jako prostředek pro výměnu informací o plánovaných útocích na imigrační centra a návodů pro výrobu zápalných lahví. Informoval o tom server Politico.
Telegram čelí dlouhodobé kritice za to, že extremistickou rétoriku „nechá plynout“ a nezasáhne proti krajně pravicovým agitátorům. „Krajní pravice, fašisté a neonacisté dlouho považovali Telegram za bezpečný prostor pro výměnu svých názorů,“ upozornil expert na krajně pravicový extremismus Matthew Feldman.
Telegramové kanály od trojnásobné vraždy v Southportu nashromáždily desítky tisíc členů, kteří se jejich prostřednictvím mobilizovali k dalším protestům. Správci sice zrušili některé z nejhorších kanálů, ale rozhodně ne všechny.
„Telegram umožňuje pokojné vyjadřování bez ohledu na politickou příslušnost, ale výzvy k násilí jsou výslovně zakázány podmínkami služby Telegram,“ uvedla společnost poté, co správci zrušili kanál „Southport Wake Up“ (překl. Southporte, vzbuď se), kde se sešlo přes 13 tisíc uživatelů.
Ředitel neziskové organizace Institute for Strategic Dialogue Tim Squirrell připomněl, že aktivitu na Telegramu ještě stále vykazuje dokonce i Islámský stát. „Příkladem může být akční den Europolu proti účtům napojeným na ISIS v roce 2019, kdy byla stažena absolutní tuna kanálů ISIS. ISIS je samozřejmě stále na telegramu, ale už není tak velký,“ doplnil.
Islámský stát se mezi teroristickými organizacemi stal průkopníkem na sociálních sítích. Pro verbování aktivně využíval Twitter a postupně se začal přesouvat na Telegram. Pomáhá s radikalizací uživatelů sociálních sítí, která kvůli moderním vymoženostem může probíhat online. Teoreticky se teroristický útočník se svým „šéfem“ nemusí nikdy vidět.
„Upřímně řečeno, pokud něco hrozného řekne snědý člověk, Telegram se do toho pustí, pokud to řekne běloch, nejsem si jistý, jestli by se do toho pustil,“ přiblížil anonymně bývalý vysoký policejní důstojník zapojený do prosazování protiteroristických opatření.
Telegram v roce 2013 založili ruští bratři – a zároveň miliardáři – Pavel a Nikolaj Durovovi. Sociální síť uživatelům umožňuje komunikovat soukromě a zakládat veřejné skupiny s dosahem až 200 tisíc lidí.
Aplikace sídlí na Britských Panenských ostrovech a funguje z Dubaje. „Opravdu, opravdu velkou se stala během pandemie, kdy se stala skutečným domovem konspiračních teoretiků všeho druhu a sloužila k navazování kontaktů a styků a přeposílání obsahu,“ dodal Squirrell.
„Co máme dělat s aplikací, která má sídlo v Dubaji a kterou používají Rusové k dezinformacím? Lepší je zaměřit se na lidi, kteří tyto aplikace používají k organizování násilí, než na samotné platformy,“ uvedl anonymně britský vládní úředník.
Expert na pravicový extremismus Feldman má na přístup Telegramu k těmto hrozbám jasný názor. „Bude dělat co nejméně, dokud nedojde k věrohodnému ohrožení jeho hospodářského výsledku,“ míní.
Související

Dilema šéfa telegramu Durova. Ve Francii čeká na soud, kontakt s Ruskem odmítá

Francii se hackeři mstí za zatčení šéfa Telegramu. Stopy míří k Rusům či islamistům
Telegram (mobilní síť) , sociální sítě , demonstrace ve Velké Británii , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
včera

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
včera
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák