Telegram jako podhoubí pro nepokoje v Británii. Využívá ho i Islámský stát

Sociální síť Telegram se ukázala jako účinná platforma pro krajně pravicové protestující ve Velké Británii. Kritice za ignorování násilného obsahu přitom čelí už dlouhodobě. Využívá ji dokonce Islámský stát – ač méně než v minulosti. 

Krajně pravicové skupiny během násilných nepokojů ve Velké Británii využívaly Telegram jako prostředek pro výměnu informací o plánovaných útocích na imigrační centra a návodů pro výrobu zápalných lahví. Informoval o tom server Politico.  

Telegram čelí dlouhodobé kritice za to, že extremistickou rétoriku „nechá plynout“ a nezasáhne proti krajně pravicovým agitátorům. „Krajní pravice, fašisté a neonacisté dlouho považovali Telegram za bezpečný prostor pro výměnu svých názorů,“ upozornil expert na krajně pravicový extremismus Matthew Feldman. 

Telegramové kanály od trojnásobné vraždy v Southportu nashromáždily desítky tisíc členů, kteří se jejich prostřednictvím mobilizovali k dalším protestům. Správci sice zrušili některé z nejhorších kanálů, ale rozhodně ne všechny. 

„Telegram umožňuje pokojné vyjadřování bez ohledu na politickou příslušnost, ale výzvy k násilí jsou výslovně zakázány podmínkami služby Telegram,“ uvedla společnost poté, co správci zrušili kanál „Southport Wake Up“ (překl. Southporte, vzbuď se), kde se sešlo přes 13 tisíc uživatelů. 

Ředitel neziskové organizace Institute for Strategic Dialogue Tim Squirrell připomněl, že aktivitu na Telegramu ještě stále vykazuje dokonce i Islámský stát. „Příkladem může být akční den Europolu proti účtům napojeným na ISIS v roce 2019, kdy byla stažena absolutní tuna kanálů ISIS. ISIS je samozřejmě stále na telegramu, ale už není tak velký,“ doplnil. 

Islámský stát se mezi teroristickými organizacemi stal průkopníkem na sociálních sítích. Pro verbování aktivně využíval Twitter a postupně se začal přesouvat na Telegram. Pomáhá s radikalizací uživatelů sociálních sítí, která kvůli moderním vymoženostem může probíhat online. Teoreticky se teroristický útočník se svým „šéfem“ nemusí nikdy vidět. 

„Upřímně řečeno, pokud něco hrozného řekne snědý člověk, Telegram se do toho pustí, pokud to řekne běloch, nejsem si jistý, jestli by se do toho pustil,“ přiblížil anonymně bývalý vysoký policejní důstojník zapojený do prosazování protiteroristických opatření. 

Telegram v roce 2013 založili ruští bratři – a zároveň miliardáři – Pavel a Nikolaj Durovovi. Sociální síť uživatelům umožňuje komunikovat soukromě a zakládat veřejné skupiny s dosahem až 200 tisíc lidí. 

Aplikace sídlí na Britských Panenských ostrovech a funguje z Dubaje. „Opravdu, opravdu velkou se stala během pandemie, kdy se stala skutečným domovem konspiračních teoretiků všeho druhu a sloužila k navazování kontaktů a styků a přeposílání obsahu,“ dodal Squirrell. 

„Co máme dělat s aplikací, která má sídlo v Dubaji a kterou používají Rusové k dezinformacím? Lepší je zaměřit se na lidi, kteří tyto aplikace používají k organizování násilí, než na samotné platformy,“ uvedl anonymně britský vládní úředník. 

Expert na pravicový extremismus Feldman má na přístup Telegramu k těmto hrozbám jasný názor. „Bude dělat co nejméně, dokud nedojde k věrohodnému ohrožení jeho hospodářského výsledku,“ míní.

Související

Více souvisejících

Telegram (mobilní síť) sociální sítě demonstrace ve Velké Británii Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy