Sociální síť Telegram se ukázala jako účinná platforma pro krajně pravicové protestující ve Velké Británii. Kritice za ignorování násilného obsahu přitom čelí už dlouhodobě. Využívá ji dokonce Islámský stát – ač méně než v minulosti.
Krajně pravicové skupiny během násilných nepokojů ve Velké Británii využívaly Telegram jako prostředek pro výměnu informací o plánovaných útocích na imigrační centra a návodů pro výrobu zápalných lahví. Informoval o tom server Politico.
Telegram čelí dlouhodobé kritice za to, že extremistickou rétoriku „nechá plynout“ a nezasáhne proti krajně pravicovým agitátorům. „Krajní pravice, fašisté a neonacisté dlouho považovali Telegram za bezpečný prostor pro výměnu svých názorů,“ upozornil expert na krajně pravicový extremismus Matthew Feldman.
Telegramové kanály od trojnásobné vraždy v Southportu nashromáždily desítky tisíc členů, kteří se jejich prostřednictvím mobilizovali k dalším protestům. Správci sice zrušili některé z nejhorších kanálů, ale rozhodně ne všechny.
„Telegram umožňuje pokojné vyjadřování bez ohledu na politickou příslušnost, ale výzvy k násilí jsou výslovně zakázány podmínkami služby Telegram,“ uvedla společnost poté, co správci zrušili kanál „Southport Wake Up“ (překl. Southporte, vzbuď se), kde se sešlo přes 13 tisíc uživatelů.
Ředitel neziskové organizace Institute for Strategic Dialogue Tim Squirrell připomněl, že aktivitu na Telegramu ještě stále vykazuje dokonce i Islámský stát. „Příkladem může být akční den Europolu proti účtům napojeným na ISIS v roce 2019, kdy byla stažena absolutní tuna kanálů ISIS. ISIS je samozřejmě stále na telegramu, ale už není tak velký,“ doplnil.
Islámský stát se mezi teroristickými organizacemi stal průkopníkem na sociálních sítích. Pro verbování aktivně využíval Twitter a postupně se začal přesouvat na Telegram. Pomáhá s radikalizací uživatelů sociálních sítí, která kvůli moderním vymoženostem může probíhat online. Teoreticky se teroristický útočník se svým „šéfem“ nemusí nikdy vidět.
„Upřímně řečeno, pokud něco hrozného řekne snědý člověk, Telegram se do toho pustí, pokud to řekne běloch, nejsem si jistý, jestli by se do toho pustil,“ přiblížil anonymně bývalý vysoký policejní důstojník zapojený do prosazování protiteroristických opatření.
Telegram v roce 2013 založili ruští bratři – a zároveň miliardáři – Pavel a Nikolaj Durovovi. Sociální síť uživatelům umožňuje komunikovat soukromě a zakládat veřejné skupiny s dosahem až 200 tisíc lidí.
Aplikace sídlí na Britských Panenských ostrovech a funguje z Dubaje. „Opravdu, opravdu velkou se stala během pandemie, kdy se stala skutečným domovem konspiračních teoretiků všeho druhu a sloužila k navazování kontaktů a styků a přeposílání obsahu,“ dodal Squirrell.
„Co máme dělat s aplikací, která má sídlo v Dubaji a kterou používají Rusové k dezinformacím? Lepší je zaměřit se na lidi, kteří tyto aplikace používají k organizování násilí, než na samotné platformy,“ uvedl anonymně britský vládní úředník.
Expert na pravicový extremismus Feldman má na přístup Telegramu k těmto hrozbám jasný názor. „Bude dělat co nejméně, dokud nedojde k věrohodnému ohrožení jeho hospodářského výsledku,“ míní.
Související
Dilema šéfa telegramu Durova. Ve Francii čeká na soud, kontakt s Ruskem odmítá
Francii se hackeři mstí za zatčení šéfa Telegramu. Stopy míří k Rusům či islamistům
Telegram (mobilní síť) , sociální sítě , demonstrace ve Velké Británii , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák