Soud v nizozemském Haagu dnes v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrovalo Rusko. Informovala o tom agentura Reuters.
Soud za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17 odsoudil na doživotí dva Rusy - Igora Girkina a Sergeje Dubinského - a ukrajinského občana Leonida Charčenka. Shledal je vinnými z toho, že pomáhali s převozem a instalací odpalovacího sytému, ačkoli to nebyli oni, kdo raketu vypálil. Soud mužům také nařídil zaplatit nejméně 16 milionů eur (390 milionů Kč) odškodného. Pokud odsouzení částku nezaplatí, učiní to nizozemský stát.
Soud naopak zprostil viny Olega Pulatova, který měl u soudu jako jediný z obžalovaných právní zastoupení. Na videozáznamu, který byl během procesu přehrán, Pulatov trval na své nevině. "Záleží mi na tom, aby vyšla najevo pravda. Je pro mě důležité, aby z této tragédie nebyla obviněna moje země," řekl soudcům.
Podle zástupců obětí je rozsudek důležitým mezníkem, ačkoli odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Předpokládá se, že se všichni nacházejí v Rusku, které je nechce vydat. Na odvolání mají dva týdny, stejně jako prokuratura.
"Soud je toho názoru, že let MH17 byl sestřelen odpálením rakety Buk ze zemědělského pole poblíž Pervomajsku, přičemž zahynulo 283 cestujících a 15 členů posádky," uvedl předsedající soudce Hendrik Steenhuis. "Od poloviny května 2014 mělo Rusko takzvanou celkovou kontrolu nad Doněckou lidovou republikou," dodal Steenhuis podle agentury Reuters. Doněcká lidová republika (DNR) je samozvaný útvar vyhlášený na východě Ukrajiny proruskými separatisty spolu s takzvanou Luhanskou lidovou republikou (LNR).
Letadlo bylo sestřelen nad východní Ukrajinou 17. července 2014. Oblast byla v té době dějištěm bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami.
Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na stanovisko soudu v Haagu uvedlo, že přezkoumá tvrzení, podle něhož bylo malajsijské letadlo v roce 2014 sestřeleno raketou ruské výroby.
Steenhuis četl rozsudek před soudní síní zaplněnou pozůstalými. Někteří z nich si utírali slzy, když zdůraznil, jak se jejich životy toho dne navždy změnily. "Pouze nejpřísnější trest je vhodný jako odplata za to, co podezřelí spáchali a co způsobilo tolik utrpení tolika obětem a pozůstalým," uvedl Steenhuis.
"Pravda na stole - to je to nejdůležitější," řekl agentuře AP Anton Kotte, který při sestřelení MH17 přišel o syna, snachu a šestiletého vnuka. Robbert van Heijningen, který přišel o bratra, švagrovou a synovce, označil sestřelení letadla za "barbarský čin", který bez ohledu na rozsudek nemůže nikdy hodit za hlavu. "Říkám tomu kámen v srdci a kameny ... nemizí," dodal.
Verdikt přivítal nizozemský premiér Mark Rutte i nadace zastupující oběti. "Na verdikt v procesu s letadlem MH17 se dlouho čekalo. Je dobře, že k němu nyní došlo. Je to další krok v úsilí o dosažení pravdy a spravedlnosti pro oběti a jejich blízké," napsal na twitteru.
"Rodiny obětí chtěly pravdu a chtěly, aby bylo učiněno zadost spravedlnosti a odpovědné osoby byly potrestány, a to se také stalo. Jsem celkem spokojen," řekl Piet Ploeg, který stojí v čele nadace zastupující oběti. Na palubě MH17 zahynul Ploegův bratr, švagrová a synovec.
Soudní proces, který se konal v přísně střežené soudní síni poblíž letiště Schiphol, začal 9. března 2020 tím, že prokurátor přečetl jména všech obětí. Konal se v Nizozemsku, protože právě z této země pocházela většina obětí.
Rozsudek byl vynesen na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu. Případ by se tak podle pozorovatelů mohl stát příkladem pro stíhání zločinů spáchaných během války.
Rozhodnutí nizozemského soudu není konečné. Vedoucí policejního vyšetřování Andy Kraag uvedl, že pokračuje pátrání po možných podezřelých na vyšších stupních velení. Prokurátoři nevyloučili ani obvinění osob, které odpalovací zařízení skutečně obsluhovaly, ačkoli nebyly veřejně označeny za podezřelé. Austrálie a Nizozemsko také zahájily za sestřelení malajského civilního letadla nad Ukrajinou právní řízení proti Rusku u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).
Klíčové je pohnat před spravedlnosti i ty, kteří útok nařídili, vzkázal Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvítal dnešní verdikt nizozemského soudu v souvislosti se sestřelením letu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014. Dodal nicméně, že klíčové je rovněž pohnat před spravedlnost ty, kteří útok nařídili. Podle představitele ukrajinské prezidentské kanceláře Mychalja Podoljaka verdikt vyslal silný signál, že "každý válečný zločin spáchaný Rusy" bude vyšetřen a uzavřen.
Soud v nizozemském Haagu dnes v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrovalo Rusko.
"Důležité soudní rozhodnutí v Haagu. První verdikty nad pachateli sestřelení letu MH17. Pohnat před spravedlnost ty, kteří útok nařídili, je rovněž klíčové, pocit beztrestnosti totiž vede k novým zločinům," napsal Zelenskyj na twitteru. "Tuto iluzi (beztrestnosti) musíme rozptýlit. Potrestání všech zvěrstev, kterých se Ruská federace dopustila tehdy a kterých se dopouští nyní, je nevyhnutelné," dodal prezident.
"Dá se říct, že je to nejsilnější signál celému světu, včetně samotného Ruska, že každý válečný zločin spáchaný Rusy bude zdokumentován, vyšetřen a uzavřen. Bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat," okomentoval verdikt v rozhovoru s agenturou Reuters zástupce ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljak.
Související
Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli
Rusové v Haagu konspirují, tvrdí Kyjev. Pokračuje líčení u ICJ v kauze sestřeleného letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , soudy , Nizozemí , Letecké nehody , Mychajlo Podoljak , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
včera
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
včera
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
včera
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
včera
Předpověď počasí na příští týden
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.
Zdroj: Jakub Jurek