
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pondělí reagoval na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že zastaví finanční pomoc Jihoafrické republice kvůli údajnému špatnému zacházení s bělošskými farmáři a zabavování jejich půdy. Ramaphosa důrazně popřel Trumpovo tvrzení a ujistil, že vláda jeho země jedná v souladu s právem.
„Jihoafrická republika je ústavní demokracií, která je hluboce zakořeněná v zásadách právního státu, spravedlnosti a rovnosti. Jihoafrická vláda nezabavila žádnou půdu,“ napsal podle CNN Ramaphosa na sociální síti X.
Dále uvedl, že jeho vláda je připravena jednat s Trumpovou administrativou o politice pozemkové reformy a dalších otázkách bilaterálních vztahů. Zároveň zdůraznil, že USA jsou sice strategickým politickým a obchodním partnerem, ale Jihoafrická republika od nich kromě významného programu pomoci v boji proti HIV/AIDS neobdrží žádné rozsáhlé finanční prostředky.
Ramaphosova reakce přišla krátce poté, co Trump na své platformě Truth Social v neděli oznámil, že pozastaví jakoukoli budoucí finanční podporu Jihoafrické republice, dokud nebude plně vyšetřeno, zda vláda „zabavuje půdu a špatně zachází s určitými skupinami obyvatelstva“.
Trumpova obvinění nejsou nová – podobná tvrzení vznesl již v roce 2018 během svého prvního prezidentského období. Problém souvisí s dlouhodobě kontroverzní otázkou pozemkové reformy v Jihoafrické republice.
Během koloniálního období a apartheidu byli černošští obyvatelé systematicky zbavováni přístupu k půdě ve prospěch bělošské menšiny. Po skončení apartheidu a prvních demokratických volbách v roce 1994 byla přijata ústavní opatření k nápravě historických křivd a k redistribuci půdy. Přesto i po třiceti letech od pádu apartheidu zůstává velká část půdy v rukou bílé menšiny, zatímco chudoba a nezaměstnanost mezi černošským obyvatelstvem zůstávají vysoké.
V lednu letošního roku Ramaphosa podepsal nový zákon, který upravuje podmínky vyvlastňování půdy. Tento zákon umožňuje v určitých případech vyvlastnění půdy bez náhrady, což vyvolalo obavy zejména mezi bělošskými farmáři.
Ramaphosa však na sociální síti X ujišťoval, že nový zákon „není nástrojem konfiskace,“ ale právním mechanismem, který má „zajistit spravedlivý a rovný přístup k půdě v souladu s ústavou“.
Ačkoli zákon umožňuje vyvlastnění půdy bez náhrady, stále existují ústavní ochrany, které takový proces komplikují. Právní experti upozorňují, že pokud by se vládnoucí strana pokusila zákon plně uplatnit, čelila by pravděpodobně soudním výzvám.
Pozemková reforma zůstává v Jihoafrické republice jedním z nejcitlivějších politických témat. Zastánci tvrdí, že jde o nezbytný krok k nápravě historických nespravedlností, zatímco kritici varují, že špatně provedená reforma by mohla ohrozit ekonomickou stabilitu země a odradit zahraniční investory.
Trumpova hrozba o zastavení finanční pomoci ukazuje, že otázka pozemkové reformy má širší mezinárodní důsledky a může ovlivnit vztahy mezi Jihoafrickou republikou a Spojenými státy. Vzhledem k tomu, že USA již nyní poskytují JAR jen omezenou ekonomickou pomoc, je otázkou, jaký skutečný dopad by Trumpovo rozhodnutí mohlo mít.
Zůstává také nejisté, zda Trumpovo vyjádření povede k přímým diplomatickým jednáním mezi Washingtonem a Pretorií, nebo zda se jedná spíše o politické gesto určené k oslovení konkrétních voličských skupin v USA.
Související

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Letní počasí se tento týden nevrátí. Místo toho teploty klesnou až k nule
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
včera

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
3. května 2025 22:02

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
3. května 2025 21:07

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
3. května 2025 20:10

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
3. května 2025 18:19

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno 3. května 2025 18:08

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
3. května 2025 16:40
80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Zdroj: Jakub Jurek