Donald Trump dosáhl jasného vítězství v prezidentských volbách nad Kamalou Harrisovou, a to díky velké podpoře od skupin voličů, které dříve bývaly tradičním základem Demokratické strany. Ve své analýze na to upozornil server BBC.
Budoucí republikánský prezident si udržel silné postavení mezi bělošskou dělnickou třídou, která ho poprvé dostala do Bílého domu v roce 2016, a zároveň si výrazně polepšil mezi latinskoamerickými voliči i mezi mladšími Američany, zvláště mezi muži. Vítězství v klíčových státech, jako jsou Pensylvánie, Michigan a Wisconsin, přineslo Trumpovi nejen důležité volitele, ale i výrazný nárůst podpory od voličů, kteří předtím volili Demokraty.
Latinskoameričtí voliči, kteří dlouho tvořili pevnou voličskou základnu Demokratické strany, letos překvapivě ukázali vysokou podporu Trumpovi. V porovnání s volbami v roce 2020 Trump dosáhl mezi těmito voliči nárůstu o 14 procent.
Tento posun byl výrazný například v Pensylvánii, kde latinoameričtí voliči tvořili přibližně 5 % celkové voličské základny, z níž Trump získal 42 %, což je oproti roku 2020 znatelný nárůst. Tato změna přinesla Trumpovi výhodu nejen ve státech na jihu USA, ale také v průmyslových oblastech, kde latinskoameričtí voliči odrážejí obecný posun k pravici, což ilustruje například region na východě Pensylvánie.
Mezi hlavní důvody, proč se mnozí dělníci a střední třída přiklonili k Trumpovi, patří ekonomické otázky – především inflace a ceny základních produktů. Například v Michiganu Trump významně zvýšil svou podporu mezi pracujícími a mezi neodbornými zaměstnanci, kteří se potýkají s vysokými cenami zboží. U voličů hrál velkou roli faktor inflace a ekonomického tlaku; ceny potravin a zvýšené úrokové sazby znesnadňují obživu mnohým Američanům.
Navíc Trumpova rétorika zaměřená na omezení migrace a posílení ochrany hranic rezonovala u mnoha voličů – nejen mezi bělošskou dělnickou třídou, ale také mezi latinskoamerickými voliči, kteří sami zdůrazňují legální cesty přistěhovalectví. Republikánské argumenty o sociálních otázkách a hodnotách, které tradičně prosazuje Demokratická strana, oslovily voliče obávající se postupné „socializace“ USA.
Trump také dosáhl pokroku mezi mladšími voliči, především mezi muži. Harrisová si sice udržela převahu mezi mladými lidmi, ale Trump ji tentokrát zúžil na rozdíl jedenácti procentních bodů. Tento trend se projevil i v obci s převážně afroamerickou populací, například ve Wisconsinu, kde se jeho podpora mezi černošskými voliči zdvojnásobila.
V klíčových regionech kolem Milwaukee, jako jsou kraje Waukesha, Ozaukee a Washington (známé jako „Wow kraje“), Harrisová nedokázala překonat Trumpovu podporu mezi suburbanizovanými voliči. Trump dosáhl vítězství v těchto regionech, zatímco Demokraté nedosáhli tak silné podpory jako v roce 2020. Ve Wisconsinu také Harrisová nezískala tolik hlasů jako Biden v roce 2020, zejména ve velkých městech jako Milwaukee, což přispělo k celkovému zisku Trumpa.
Vítězství Donalda Trumpa znamená, že jeho podpora mezi bělošskou dělnickou třídou, latinoamerickými voliči i mladšími muži vytváří silnou politickou základnu, která může ovlivnit podobu jeho administrativy. Jeho volební strategie a snaha oslovit voliče všech vrstev posiluje Trumpovu pozici nejen v ekonomických otázkách, ale také v otázkách národní bezpečnosti a migrace.
Trumpovo zvolení také signalizuje hluboké politické změny v USA, kdy se Demokratická strana musí vyrovnat s významnými ztrátami mezi svými tradičními voliči.
Související
Musk na Trumpovi nešetřil. Novináři zjistili výši investice, která mu získala velký vliv
Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor
prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
včera
Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu
Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.
Zdroj: Libor Novák