Trumpova cesta zpátky k moci: Jak se dokázal opět vrátit na vrchol?

Donald Trump dosáhl jasného vítězství v prezidentských volbách nad Kamalou Harrisovou, a to díky velké podpoře od skupin voličů, které dříve bývaly tradičním základem Demokratické strany. Ve své analýze na to upozornil server BBC.

Budoucí republikánský prezident si udržel silné postavení mezi bělošskou dělnickou třídou, která ho poprvé dostala do Bílého domu v roce 2016, a zároveň si výrazně polepšil mezi latinskoamerickými voliči i mezi mladšími Američany, zvláště mezi muži. Vítězství v klíčových státech, jako jsou Pensylvánie, Michigan a Wisconsin, přineslo Trumpovi nejen důležité volitele, ale i výrazný nárůst podpory od voličů, kteří předtím volili Demokraty.

Latinskoameričtí voliči, kteří dlouho tvořili pevnou voličskou základnu Demokratické strany, letos překvapivě ukázali vysokou podporu Trumpovi. V porovnání s volbami v roce 2020 Trump dosáhl mezi těmito voliči nárůstu o 14 procent.

Tento posun byl výrazný například v Pensylvánii, kde latinoameričtí voliči tvořili přibližně 5 % celkové voličské základny, z níž Trump získal 42 %, což je oproti roku 2020 znatelný nárůst. Tato změna přinesla Trumpovi výhodu nejen ve státech na jihu USA, ale také v průmyslových oblastech, kde latinskoameričtí voliči odrážejí obecný posun k pravici, což ilustruje například region na východě Pensylvánie.

Mezi hlavní důvody, proč se mnozí dělníci a střední třída přiklonili k Trumpovi, patří ekonomické otázky – především inflace a ceny základních produktů. Například v Michiganu Trump významně zvýšil svou podporu mezi pracujícími a mezi neodbornými zaměstnanci, kteří se potýkají s vysokými cenami zboží. U voličů hrál velkou roli faktor inflace a ekonomického tlaku; ceny potravin a zvýšené úrokové sazby znesnadňují obživu mnohým Američanům.

Navíc Trumpova rétorika zaměřená na omezení migrace a posílení ochrany hranic rezonovala u mnoha voličů – nejen mezi bělošskou dělnickou třídou, ale také mezi latinskoamerickými voliči, kteří sami zdůrazňují legální cesty přistěhovalectví. Republikánské argumenty o sociálních otázkách a hodnotách, které tradičně prosazuje Demokratická strana, oslovily voliče obávající se postupné „socializace“ USA.

Trump také dosáhl pokroku mezi mladšími voliči, především mezi muži. Harrisová si sice udržela převahu mezi mladými lidmi, ale Trump ji tentokrát zúžil na rozdíl jedenácti procentních bodů. Tento trend se projevil i v obci s převážně afroamerickou populací, například ve Wisconsinu, kde se jeho podpora mezi černošskými voliči zdvojnásobila.

V klíčových regionech kolem Milwaukee, jako jsou kraje Waukesha, Ozaukee a Washington (známé jako „Wow kraje“), Harrisová nedokázala překonat Trumpovu podporu mezi suburbanizovanými voliči. Trump dosáhl vítězství v těchto regionech, zatímco Demokraté nedosáhli tak silné podpory jako v roce 2020. Ve Wisconsinu také Harrisová nezískala tolik hlasů jako Biden v roce 2020, zejména ve velkých městech jako Milwaukee, což přispělo k celkovému zisku Trumpa.

Vítězství Donalda Trumpa znamená, že jeho podpora mezi bělošskou dělnickou třídou, latinoamerickými voliči i mladšími muži vytváří silnou politickou základnu, která může ovlivnit podobu jeho administrativy. Jeho volební strategie a snaha oslovit voliče všech vrstev posiluje Trumpovu pozici nejen v ekonomických otázkách, ale také v otázkách národní bezpečnosti a migrace.

Trumpovo zvolení také signalizuje hluboké politické změny v USA, kdy se Demokratická strana musí vyrovnat s významnými ztrátami mezi svými tradičními voliči. 

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu

Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy