Ukrajina začala v zemi vypínat elektřinu. Energetický systém je po ruských útocích zdevastovaný

Ukrajinská státní energetická společnost Ukrenerho v úterý oznámila, že po poruše energetických zařízení začala s nouzovými odstávkami některých odběratelů v sedmi oblastech země. Uvedl to ukrajinská agentura UNN.

Od jara se zintenzivnily ruské raketové a dronové útoky na ukrajinský energetický sektor, což vedlo k výpadkům elektřiny v mnoha regionech. V důsledku toho musela Ukrajina začít ve velkém rozsahu dovážet elektřinu ze zemí Evropské unie.

"Dnes v noci došlo k poruše zařízení v jednom z energetických zařízení. Deficit energie v systému se zvýšil," uvedla společnost Ukrenerho v aplikaci Telegram.

Společnost nařídila nouzové odstávky v Charkovské, Sumské, Záporožské, Doněcké, Dněpropetrovské a Kirovohradské oblasti.

Ukrajina dosud v důsledku ruských útoků přišla přibližně o polovinu své kapacity pro výrobu elektrické energie. Obyvatelé zažívají také každodenní výpadky elektřiny a tedy i vody, přičemž panují obavy, že během zimy se situace ještě zhorší.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj proto plánuje podpořit výstavbu solárních systémů pro výrobu elektřiny a stabilizovat tak energetickou síť, která byla výrazně zasažena ruskými útoky. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Vláda dostala za úkol představit program na podporu výroby a skladování elektrické energie ze slunečního záření. Obyvatelé by měli k instalaci solárních panelů obdržet bezúročnou půjčku. Řekl to Zelenskyj ve svém čtvrtečním večerním proslovu.

Prezident se také zavázal vybudovat více zařízení na decentralizované zásobování elektřinou. Chce tak zajistit alternativní zásobování elektřinou pro administrativní budovy a budovy kritické infrastruktury.

Ukrajina dosud v důsledku ruských útoků přišla přibližně o polovinu své kapacity pro výrobu elektrické energie. Obyvatelé zažívají i každodenní výpadky elektřiny a tedy i vody, přičemž existují obavy, že během zimy se situace ještě zhorší.

Ukrajinci se navíc budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek elektřiny způsobené systematickými útoky ruských sil na energetickou infrastrukturu země. V ukrajinské státní televizi uvedl ředitel společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj.

"V následujících týdnech se situace ve srovnání s dneškem výrazně zhorší," varoval Kudryckyj. Přerušení dodávek elektřiny se pravděpodobně prodlouží až na 12 hodin denně a taková situace bude trvat do konce července.

K dalším výpadkům by podle Kudryckého mohlo dojít v důsledku údržbářských prací v jaderných elektrárnách a povětrnostních podmínek.

Plánované odstávky se budou opakovat zejména ve večerních hodinách a ve špičkách. Situace se nezmění, dokud nedokončí nezbytné opravy dvou jaderných reaktorů.

Ukrajina byla po ruských útocích nucena zvýšit dovoz elektřiny ze sousedních zemí Evropské unie. Zároveň vyzvala spojence, aby jí pomohli při obnově energetického sektoru a poskytli další systémy protivzdušné obrany na ochranu kritické infrastruktury.

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti.

Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

Spojené státy již dodaly některé systémy Patriot Ukrajině a nedávno oznámily, že pošlou další. Reagují tak na naléhavé žádosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

Více souvisejících

Ukrajina Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

25 let u moci. Jak se Putin vyrovnal s drsným dětstvím a udržel v Kremlu tak dlouho?

Když se Vladimir Putin chopil funkce úřadujícího prezidenta Ruska v poslední den 20. století, byl tento bývalý špion pro mnohé záhadou. Historie však ukazuje, jak se tento překvapivý vůdce dokázal vyrovnat s drsným dětstvím a vyšplhat až na vrchol moci v Kremlu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy