Ukrajinci dostřelí na všechny okupační jednotky, Černomořská flotila má oprávněné obavy

Server listu Wall Street Journal zveřejnil vizuální přehled toho, jaké možnosti ruské armádě poskytuje dosud okupované ukrajinské území. Nejmodernější střely ATACMS dokážou ho dokážou zasáhnout celé a vážně ohrozit ruskou Černomořskou flotilu a oblastní město Rostov na Donu. Ruská logistika tak není v bezpečí prakticky nikde.

V prvé řadě držení oblastí od Luhanské až po Chersonskou umožňuje ruské logistice využívat také síť železnic a silnic. Ty se ale nově dostávají do ohrožení ukrajinskou protiofenzívou. Většina tohoto území v současné době může být cílem různé munice v dodané Západem v čele s raketami dlouhého doletu Storm Shadow francouzsko-britské výroby.

Co se ale týká například raketometů HIMARS, dosáhnou maximální vzdálenosti padesáti mil, jak uvádí WSJ, v přepočtu na kilometry to je zhruba osmdesát. Tyto rakety tak dosáhnou maximálně Mariupolu a nejsevernější části Krymu, zbytek poloostrova je v bezpečí. V jejich dostřelu je ale prakticky celá Záporožská, Chersonská, Doněcká i Luhanská oblast.

Modernější verze střel ATACMS Block1A ale už dosáhne daleko za ruské město Rostov na Donu, na dostřel má celý Krymský poloostrov. Dostřel starší verze ATACMS Block1 dosáhne těsně před toto město a asi do poloviny Krymu. Novější střely tohoto druhu však působí vážné ohrožení pro ruskou Černomořskou flotilu.

Dalším z důležitých prvků je propojení Krymského poloostrova s evropskou částí Ruské federace prostřednictvím Kerčského mostu. Ten se ale už několikrát stal terčem útoků ukrajinských sil, které využily loni v říjnu auto naložené výbušninami a letos v červenci dálkově ovládané námořní drony.

Kyjev most a pýchu Vladimira Putina navíc označil za legitimní cíl. „Cíl, který přináší válku, nikoliv mír, musí být neutralizován,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Velkou výzvou pro ukrajinské jednotky jsou ruské obranné linie. Táhnou se prakticky po celé délce fronty s největší koncentrací v Záporožské oblasti, kudy Ukrajinci vedou jedno jednu z hlavních částí protiofenzívy. Silně opevněný je i sever Krymského poloostrova, je tedy patrné, že Rusové počítají s možností absolutního průlomu svých linií a průnik sil Kyjeva až tam.

Rusové dále ve velkém množství využívají pozemní miny. Mapa zveřejněná WSJ ukazuje místa jejich detonací. Nejvíce jich proběhlo v Chersonské, Luhanské a Charkovské oblasti. Konkrétně okolí Charkova a Chersonu ruské jednotky zaminovaly v průběhu ukrajinské protiofenzívy z minulého podzimu.

Bránit se lépe proti ukrajinskému úsilí ruské armádě umožnilo zničení přehradní hráze Kachovka. Díky rozsáhlým záplavám začátkem června mohli Rusové přemístit jednotky do potřebnějších oblastí.

Související

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda HIMARS (raketový systém)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje do nových výšin. Zatímco prezident Donald Trump na začátku roku hrozil desetiprocentním clem na čínské zboží, o necelé tři měsíce později již Spojené státy uplatňují 104% clo. Peking sice reagoval recipročně 34% tarifem, ale z pohledu čínského vedení je ústupek v tuto chvíli prakticky nemožný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy