Ukrajinci dostřelí na všechny okupační jednotky, Černomořská flotila má oprávněné obavy

Server listu Wall Street Journal zveřejnil vizuální přehled toho, jaké možnosti ruské armádě poskytuje dosud okupované ukrajinské území. Nejmodernější střely ATACMS dokážou ho dokážou zasáhnout celé a vážně ohrozit ruskou Černomořskou flotilu a oblastní město Rostov na Donu. Ruská logistika tak není v bezpečí prakticky nikde.

V prvé řadě držení oblastí od Luhanské až po Chersonskou umožňuje ruské logistice využívat také síť železnic a silnic. Ty se ale nově dostávají do ohrožení ukrajinskou protiofenzívou. Většina tohoto území v současné době může být cílem různé munice v dodané Západem v čele s raketami dlouhého doletu Storm Shadow francouzsko-britské výroby.

Co se ale týká například raketometů HIMARS, dosáhnou maximální vzdálenosti padesáti mil, jak uvádí WSJ, v přepočtu na kilometry to je zhruba osmdesát. Tyto rakety tak dosáhnou maximálně Mariupolu a nejsevernější části Krymu, zbytek poloostrova je v bezpečí. V jejich dostřelu je ale prakticky celá Záporožská, Chersonská, Doněcká i Luhanská oblast.

Modernější verze střel ATACMS Block1A ale už dosáhne daleko za ruské město Rostov na Donu, na dostřel má celý Krymský poloostrov. Dostřel starší verze ATACMS Block1 dosáhne těsně před toto město a asi do poloviny Krymu. Novější střely tohoto druhu však působí vážné ohrožení pro ruskou Černomořskou flotilu.

Dalším z důležitých prvků je propojení Krymského poloostrova s evropskou částí Ruské federace prostřednictvím Kerčského mostu. Ten se ale už několikrát stal terčem útoků ukrajinských sil, které využily loni v říjnu auto naložené výbušninami a letos v červenci dálkově ovládané námořní drony.

Kyjev most a pýchu Vladimira Putina navíc označil za legitimní cíl. „Cíl, který přináší válku, nikoliv mír, musí být neutralizován,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Velkou výzvou pro ukrajinské jednotky jsou ruské obranné linie. Táhnou se prakticky po celé délce fronty s největší koncentrací v Záporožské oblasti, kudy Ukrajinci vedou jedno jednu z hlavních částí protiofenzívy. Silně opevněný je i sever Krymského poloostrova, je tedy patrné, že Rusové počítají s možností absolutního průlomu svých linií a průnik sil Kyjeva až tam.

Rusové dále ve velkém množství využívají pozemní miny. Mapa zveřejněná WSJ ukazuje místa jejich detonací. Nejvíce jich proběhlo v Chersonské, Luhanské a Charkovské oblasti. Konkrétně okolí Charkova a Chersonu ruské jednotky zaminovaly v průběhu ukrajinské protiofenzívy z minulého podzimu.

Bránit se lépe proti ukrajinskému úsilí ruské armádě umožnilo zničení přehradní hráze Kachovka. Díky rozsáhlým záplavám začátkem června mohli Rusové přemístit jednotky do potřebnějších oblastí.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda HIMARS (raketový systém)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy