Ukrajinci nasadili Leopardy, ukazují snímky. Německé tanky jsou postrachem bojiště

Ukrajinci zřejmě včera u obce Orechova poblíž Záporoží použili tanky Leopard 2 dodané Německem, několika dalšími evropskými zeměmi a Kanadou. Ve výzbroji je poměrně nově má i Armáda České republiky. 

Ukrajinci se včera pokusili o průlom u obce Orechova v Záporožské oblasti. Jejich útok se však zadrhnul a ztratili desítky vozidel při pokusu zlikvidovat palebná postavení ruských agresorů a dopravit další pěchotu na frontovou linii, uvedl na telegramu server Zaporožskij front, který sleduje aktuální dění ve válce na Ukrajině.  

„Pod hustou dělostřeleckou palbou jsou nepřátelská obrněná vozidla nucena roztahovat se v kolonách a pohybovat se po silnicích a snažit se protáhnout mezi minovými poli,“ píše Zaporožskij front. Ten sdílel fotografie z bezpilotního letounu sledujícího celou situaci. Jsou na nich vidět patrně německé stroje Leopard, které dodávají evropské země ukrajinské armádě v rámci západní vojenské pomoci. 

Stanice CNN už v únoru informovala o možném nasazení těchto strojů proti ruským agresorům. „Objevují se tvrzení, že se Leopardy objevily poblíž Artěmivsku,“ řekl ruské státní televizi Rossija 1 poradce hlavy samozvané Doněcké lidové republiky Yan Gagin. 

Podotkl, že za tím není třeba hledat senzaci. „Vzhledem k tomu, že je teď blátivé počasí, bude to pro těžká vozidla, jako je Leopard, obtížné. Stejný obrněný cíl jako ostatní,“ vylíčil. CNN údajně nemohla Gaginova tvrzení ověřit, evropští představitelé ještě před touto zprávou ale uvedli, že první darované tanky Ukrajinou projíždí. 

Postrach bojového pole

Leopard 2 je hlavní bojový tank německé armády, poprvé byl uveden do služby roku 1979 a od té doby prošel několika modernizacemi. Vybaven je silnou a odolnou ocelovou pancířovou konstrukcí, která poskytuje vysokou úroveň ochrany posádky před střelami, tříštivými granáty a protitankovými zbraněmi.

Je vybaven aktivním ochranným systémem, který může zachytit a zneškodnit nepřátelské projektily ještě předtím, než dosáhnou cíle. Ve výzbroji má věž s kanónem ráže 120 mm, ten je schopen odpalovat širokou škálu munice, a to včetně protitankových granátů s vysokou průrazností. Pohání ho výkonný vznětový motor umožňující mu dosáhnout rychlosti až 70 km/h na silnici a 45 km/h v terénu. 

Nese v sobě moderní komunikační systémy a senzory, díky nimž si posádka může udržovat přehled o bojovém poli a vést efektivní koordinaci s ostatními jednotkami. Má integrovaný systém řízení palby zlepšující její přesnost a efektivitu. Stal se významnou exportní zbraní. Provozuje ho například Kanada, Polsko, Švédsko, Řecko, Turecko a Portugalsko, nově několik kusů i Česká republika

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině tank Leopard 2 A Armáda Ukrajina Ukrajina

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy