Ukrajinci postupují za svým cílem na dvou úsecích fronty, patrně chtějí odříznout Krym

Ukrajinská protiofenziva pokračuje, zatím se ale nedostala do své hlavní fáze. Plyne to z informací tamního ministerstva obrany. Rusové se oproti útočným akcím Kyjeva od minulého podzimu poučili alespoň tím způsobem, že šéf resortu obrany Sergej Šojgu protiofenzivu otevřeně přiznal. Nepřiznává však ukrajinské úspěchy, které zřejmě mají vyvrcholit izolací Krymu od Ruska. 

Včera probíhaly silné vzdušné útoky na ukrajinské území. Ruské síly vypustily až 35 íránských bezpilotních letounů Šahíd, sedm raket S-300 a jednu raketu Iskander-M. Útoky směřovaly zejména na Kyjevskou oblast a objekty civilní infrastruktury v Záporožské oblasti. Protivzdušná obrana sestřelila 32 Šahídů. 

Ukrajina provádí útočné operace minimálně ve dvou sektorech fronty, píše ve své ranní analýze Institut pro studium války. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová řekla, že ruské síly do značné míry odporují postupu protivníka a ztěžují mu postup. Zdůraznila, že probíhající operace má několik úkolů i mimo osvobozování území, ta hlavní fáze protiofenzivních operací teprve začne. 

ISW dále upozornil, že ruské ministerstvo obrany se oproti protiofenzívě z minulého září poučilo a o ukrajinských operacích otevřeně mluví. Včera šéf resortu Šojgu přiznal probíhající operace v Záporožské a Doněcké oblasti. Začátek protiofenzivy datoval na 4. června, což podle ISW je skutečný začátek akcí Ukrajinců. Popřel však, že by protivník dosáhl jakýchkoli úspěchů. 

Americká stanice CNN ve své analýze upozornila, že boje jsou a budou opravdu brutální. „Úspěch ukrajinského útoku však stále závisí na tom, zda se mu podaří překvapit a přelstít síly Moskvy – ne v drtivém boji zblízka, ale na větší strategické úrovni. A to je pravděpodobně důvod, proč jsme svědky pomalého – a někdy i postupného – rozjezdu této první fáze otevřených operací,“ píší analytici. 

Ukrajinci včera dokázali zasáhnout ruské muniční sklady v obci Rykove více než sto kilometrů za frontovou linií, poblíž Krymského poloostrova. Podle CNN to naznačuje buď akutní nedostatek povědomí v ruských řadách o novém nebezpečí, kterému čelí ze strany raket delšího doletu dodávaných NATO, nebo neschopnost přizpůsobit se a změnit odpovídajícím způsobem svou přítomnost. 

Kyjev si pravděpodobně nechává své možnosti otevřené. Jižní fronta je velmi dlouhá a představuje cenný pozemní koridor mezi okupovaným Krymem a Donbasem. Podle většiny pozorovatelů je jediným cílem protiofenzivy prolomení tohoto koridoru. Pokud totiž bude Krym od Donbasu a ruského území jako takového izolovaný, Rusové ho jen těžko dokážou zásobovat, ne-li bránit. 

Ruský prezident tak teď má na stole těžkou volbu. Buď své jednotky z Krymu stáhne a sníží tím ztráty, nebo je vystaví dlouhému střetu s mizivou šancí na úspěch. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina Ruská armáda Krym

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy