Ukrajinci postupují za svým cílem na dvou úsecích fronty, patrně chtějí odříznout Krym

Ukrajinská protiofenziva pokračuje, zatím se ale nedostala do své hlavní fáze. Plyne to z informací tamního ministerstva obrany. Rusové se oproti útočným akcím Kyjeva od minulého podzimu poučili alespoň tím způsobem, že šéf resortu obrany Sergej Šojgu protiofenzivu otevřeně přiznal. Nepřiznává však ukrajinské úspěchy, které zřejmě mají vyvrcholit izolací Krymu od Ruska. 

Včera probíhaly silné vzdušné útoky na ukrajinské území. Ruské síly vypustily až 35 íránských bezpilotních letounů Šahíd, sedm raket S-300 a jednu raketu Iskander-M. Útoky směřovaly zejména na Kyjevskou oblast a objekty civilní infrastruktury v Záporožské oblasti. Protivzdušná obrana sestřelila 32 Šahídů. 

Ukrajina provádí útočné operace minimálně ve dvou sektorech fronty, píše ve své ranní analýze Institut pro studium války. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová řekla, že ruské síly do značné míry odporují postupu protivníka a ztěžují mu postup. Zdůraznila, že probíhající operace má několik úkolů i mimo osvobozování území, ta hlavní fáze protiofenzivních operací teprve začne. 

ISW dále upozornil, že ruské ministerstvo obrany se oproti protiofenzívě z minulého září poučilo a o ukrajinských operacích otevřeně mluví. Včera šéf resortu Šojgu přiznal probíhající operace v Záporožské a Doněcké oblasti. Začátek protiofenzivy datoval na 4. června, což podle ISW je skutečný začátek akcí Ukrajinců. Popřel však, že by protivník dosáhl jakýchkoli úspěchů. 

Americká stanice CNN ve své analýze upozornila, že boje jsou a budou opravdu brutální. „Úspěch ukrajinského útoku však stále závisí na tom, zda se mu podaří překvapit a přelstít síly Moskvy – ne v drtivém boji zblízka, ale na větší strategické úrovni. A to je pravděpodobně důvod, proč jsme svědky pomalého – a někdy i postupného – rozjezdu této první fáze otevřených operací,“ píší analytici. 

Ukrajinci včera dokázali zasáhnout ruské muniční sklady v obci Rykove více než sto kilometrů za frontovou linií, poblíž Krymského poloostrova. Podle CNN to naznačuje buď akutní nedostatek povědomí v ruských řadách o novém nebezpečí, kterému čelí ze strany raket delšího doletu dodávaných NATO, nebo neschopnost přizpůsobit se a změnit odpovídajícím způsobem svou přítomnost. 

Kyjev si pravděpodobně nechává své možnosti otevřené. Jižní fronta je velmi dlouhá a představuje cenný pozemní koridor mezi okupovaným Krymem a Donbasem. Podle většiny pozorovatelů je jediným cílem protiofenzivy prolomení tohoto koridoru. Pokud totiž bude Krym od Donbasu a ruského území jako takového izolovaný, Rusové ho jen těžko dokážou zásobovat, ne-li bránit. 

Ruský prezident tak teď má na stole těžkou volbu. Buď své jednotky z Krymu stáhne a sníží tím ztráty, nebo je vystaví dlouhému střetu s mizivou šancí na úspěch. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina Ruská armáda Krym

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 4 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy