
V noci na pátek podnikly Spojené státy a Spojené království rozsáhlé údery proti desítkám cílů v Jemenu, které jsou spojeny s husíjskými povstalci podporovanými Íránem. Čtyři američtí představitelé potvrdili tuto akci pro agenturu Reuters.
Jde o první odvetné údery proti povstalcům v Jemenu, kteří od listopadu útočí raketami a drony na lodní dopravu v Rudém moři. Husíové, kteří ovládají většinu území v Jemenu, tvrdí, že jednají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.
Do operace americké a britské armády jsou zapojeny stíhačky, ponorka a válečné lodě, ze kterých byly vypáleny střely Tomahawk, uvedly nejmenované zdroje pro Reuters s tím, že oficiální prohlášení má být zveřejněno brzy.
Mezi vojenské cíle patřily logistické uzly, systémy protivzdušné obrany a místa skladování a odpalování zbraní. Prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že údery proti povstalcům v Jemenu podpořily také Austrálie, Kanada, Bahrajn a Nizozemsko.
V pátek brzy ráno informovali zpravodajové AP o čtyřech výbuších v Saná, hlavním městě Jemenu. Svědci hlásili pět explozí i v přístavním městě Hudajdá. Vůdce jemenských povstalců Muhammad Alí al-Húsí ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok USA na jejich pozice vyvolá tvrdou vojenskou reakci.
Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) přijala ve středu rezoluci, v níž odsoudila útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a vyzvala k jejich okamžitému zastavení.
V rezoluci se uvádí, že nejméně dvě desítky útoků husijských povstalců v Rudém moři brání světovému obchodu a podkopávají svobodu plavby, jakož i mír a bezpečnost v regionu.
Rezoluci podpořilo 11 zemí, hlasování se zdržely Rusko, Čína, Alžírsko a Mosambik. Rada bezpečnosti OSN před hlasováním zamítla tři Ruskem navrhované pozměňovací návrhy.
Jemenští povstalci v uplynulých týdnech podnikli opakované útoky na plavidla v Rudém moři a tvrdí, že to dělají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.
Předmětné útoky ohrožují klíčovou plavební trasu, kterou se přepravuje 12 procent světového obchodu. Situace donutila Spojené státy vytvořit v prosinci mnohonárodní námořní misi, která má chránit lodní dopravu v Rudém moři.
Síly Spojených států a Spojeného království sestřelily v úterý dvacet dronů a raket, které byly odpáleny jemenskými Husíji nad Rudým mořem. Londýn označil tento útok za nejrozsáhlejší ze strany povstalců podporovaných Íránem.
Informaci poskytla armáda USA, která ve spolupráci s britským torpédoborcem HMS Diamond provedla zákrok, při němž byly použity střelné zbraně a rakety Sea Viper. Uvedl to server SkyNews.
Tato akce následovala po předchozím varování od 12 zemí, včetně USA, ohledně důsledků pro Husíje, pokud neukončí útoky na komerční plavidla v strategické oblasti Rudého moře, kudy prochází 12 % světového obchodu.
Husíové tvrdí, že jejich cílem jsou plavidla spojená s Izraelem, což je v souladu s jejich podporou Palestinců v Gaze. Ústřední velení armády USA (CENTCOM) uvedlo, že povstalci provedli složitý útok s jednosměrnými útočnými drony íránské výroby a odpálili protiletadlové řízené střely a protiletadlovou balistickou raketu.
Útok měl svůj původ v oblastech Jemenu, které povstalci ovládají. Bojová letadla F/A-18, operující z letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower, a tři americké torpédoborce, spolu s britským HMS Diamond, byly nasazeny k zastavení hrozící hrozby.
Související

Neútočte na nás, my vás podpoříme v OSN. Čína a Rusko uzavřely dohodu s husíjskými povstalci

Ekologická katastrofa, jakou region dosud nezažil. Loď potopená Húsíji vezla tisíce tun hnojiv
Rudé moře , Husíové , Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Americká armáda (U.S. Navy) , střela s plochou dráhou letu Tomahawk
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
včera

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
včera

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
včera

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
včera

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
včera

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
včera

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
včera

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
včera

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
včera

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
5. května 2025 21:57
IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu.
Zdroj: Jan Hrabě