USA a Rusko vedou tajné rozhovory. Ukrajina musí mírová jednání vést, zdůrazňují diplomaté

Diplomacie není vždy viditelná – ba naopak. Pro nezávislý ruský zpravodajský server Moscow Times to anonymně potvrdil americký představitel. Podle jeho slov rozhovory probíhají mezi bývalými vysokými představiteli americké národní bezpečnosti a vysoce postavenými členy Kremlu. Včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova. 

Takovéto tajné rozhovory jsou známé jako diplomacie „Track 1.5“, píše MT. Obě strany díky nim mohou pochopit nastavené červené linie a zmírnit potenciální konflikty. Název Track 1.5 vychází z označení oficiální vládních jednání – diplomacie Track One; a neoficiálními expertními dialogy – diplomacie Track Two. 

Podle představitele osloveného Moscow Times setkání probíhají minimálně dvakrát měsíčně v online podobě. „Existuje eminentní potřeba diplomacie Track 1,5, když se svět uzavírá tak, jak se to stalo nyní. Navštěvuji Moskvu nejméně jednou za tři měsíce. Dostali jsme určitý přístup k myšlení Kremlu, i když ne takový, jaký bychom si přáli,“ prozradil.

Hodnotí, že největší problém kremelských představitelů spočívá v tom, že nedokáží přesně definovat, co chtějí a potřebují. „Nevědí, jak definovat vítězství nebo porážku. Některé elity, s nimiž jsme mluvili, vlastně vůbec nechtěly válku, dokonce říkaly, že je to naprostá chyba,“ popsal. 

„Ale teď jsme ve válce – utrpět ponižující porážku pro ně nepřipadá v úvahu. Právě zde jsme dali jasně najevo, že USA jsou připraveny konstruktivně spolupracovat s ruskými zájmy národní bezpečnosti,“ uvedl úředník. 

Snaha izolovat a ochromit Rusko či jej přivést až k ponížení nebo zhroucení by téměř znemožnila jednání, píše MT. „Ve skutečnosti jsme zdůraznili, že USA potřebují a budou potřebovat dostatečně silné Rusko, aby vytvořily stabilitu na své periferii. USA chtějí Rusko se strategickou samostatností, aby mohly prosazovat diplomatické příležitosti ve Střední Asii. My v USA si musíme uvědomit, že úplné vítězství v Evropě by mohlo poškodit naše zájmy v jiných oblastech světa,“ přiznal diplomat.

„Ruská síla nemusí být nutně špatná. To neznamená, že opouštíme Ukrajinu nebo Evropu. Spíše chceme najít způsoby, jak zaručit nezávislost Ukrajiny a zároveň vrátit Rusko jako kreativnějšího hráče v evropské bezpečnosti,“ vylíčil. 

Připustil ale, že dříve či později si Rusko a Ukrajina budou muset sednout k jednacímu stolu. „Navrhli jsme zřízení řady diplomatických kanálů, abychom uspokojili přání všech zúčastněných stran. V první řadě je třeba vytvořit seriózní americko-ruský kanál, protože to jsou jediné dvě země, které jsou dostatečně silné, aby mohly jednat o bezpečnosti v Evropě. Samozřejmě musí existovat kanál mezi Ukrajinou a Ruskem, další mezi Ruskem a EU, a jeden mezi Ruskem a globálním Jihem,“ upozornil. 

Zdůraznil, že se během jednání ukázala jen velmi malá šance Kyjeva znovu získat okupovaná území. Spornou otázkou zůstává obzvlášť Krym. „Pokud by si Rusko myslelo, že může ztratit Krym, téměř jistě se uchýlí k použití taktických jaderných zbraní.“

Problém je podle něj především v ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Putin je hlavní překážkou veškerého pokroku. Americká administrativa učinila přinejmenším jeden pokus o rozhovor s Kremlem, ale sám Putin to odmítl,“ zdůraznil diplomat. „Pokud by se mezi elitou našla podpora pro jiného vůdce, nebylo by svržení Putina nemožné,“ uzavřel. 

Ukrajina musí jednání vést

O vedení tajných rozhovorů informovala také americká stanice NBC. Čtyři bývalí a dva současní představitelé americké diplomacie uvedli, že se s nimi v dubnu v New Yorku setkal sám Lavrov. „Na pořadu jednání byly některé z nejpalčivějších otázek války na Ukrajině, jako je osud Ruskem drženého území, které Ukrajina možná nikdy nebude schopna osvobodit, a hledání nepolapitelného diplomatického východiska, které by bylo přijatelné pro obě strany,“ píše NBC. 

S Lavrovem se podle stanice setkal bývalý diplomat a odcházející předseda Rady pro zahraniční vztahy Richard Haass, odborník na Evropu Charles Kupchan a expert na Rusko Thomas Graham – poslední dva jmenovaní jsou bývalí úředníci Bílého domu a ministerstva zahraničí. Nyní spolupracují s Radou pro mezinárodní vztahy. V tomto případě šlo o rozhovory ve formátu Track Two – tedy neoficiální expertní dialogy. 

Podle NBC přibývá signálů, že USA a spojenci si přejí ukončení probíhající ukrajinské protiofenzívy a přistoupení k mírovým rozhovorům do podzimu. O této vyhlídce se dozvěděl také ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) během tajné květnové návštěvy Kyjeva. 

Haass a Kupchan si myslí, že po ukrajinské protiofenzívě pravděpodobně nastane patová situace. Washingtonu doporučili přípravu půdy pro návrh příměří. Předpokládají stažení ruských i ukrajinských sil z frontové linie a vytvoření jakési demilitarizované zóny.

„Nevládní organizace – buď OSN nebo Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě – by vyslala pozorovatele, kteří by příměří a stažení sledovali a prosazovali. Za předpokladu, že příměří vydrží, by měly následovat mírové rozhovory,“ stojí v jejich článku s názvem „Západ potřebuje novou strategii na Ukrajině“. 

Jenže americká diplomatická scéna, zahraničněpolitičtí vědci a odborníci na národní bezpečnost nejsou jednotní v otázce jednání s Ruskem. „Obávám se, jaká poselství by tím mohla být vyslána, a implicitního signálu, že se zoufale snažíme o dohodu,“ míní bývalý armádní důstojník a poradce amerického Senátu pro politicko-vojenské otázky Bradley Bowman. „Právě teď chceme Putina izolovat a vyvíjet na něj nátlak.“

„Pokud vedete jednání o ukončení války v rámci Track Two, musí u toho být Ukrajinci. Jsem skeptický k tomu, že by v současné době v Rusku existovali vhodní náhradníci v rámci Track Two, kteří by měli přístup k Putinovi a mohli by sloužit jako neformální prostředníci,“ uvedl bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul. V Moskvě působil během vládnutí Baracka Obamy. 

Bývalý ředitel pro Rusko a východní Evropu v Radě národní bezpečnosti USA Matt Dimmick si zase myslí, že jednání o možných dohodách s Ruskem, které nepovede Ukrajina, může oslabit vliv Kyjeva. „Ukrajina nepotřebuje a nechce, aby začali přicházet zprostředkovatelé a navrhovali řešení příměří a pak lákali Evropu a USA, aby Ukrajinu v tomto směru naklonily. Ukrajina si uvědomuje, že její cesta k bezpečné budoucnosti vede přímo skrze obranu a Rusku nezbývá než přijít s vlastní cestou z Ukrajiny,“ zdůraznil. 

Související

Sergej Lavrov

USA se ve čtvrtek sejdou v Turecku na jednání s Ruskem

V Istanbulu se ve čtvrtek uskuteční vysoká diplomatická jednání mezi Spojenými státy a Ruskem, jejichž cílem je zlepšit vzájemné diplomatické vztahy. Potvrdil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během tiskové konference v Kataru.

Více souvisejících

Sergej Lavrov USA (Spojené státy americké) Rusko diplomacie Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 39 minutami

před 48 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 3 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 5 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Aktualizováno včera

10 % minimum, 20 % na EU. USA zavedou reciproční cla a 25% cla na automobily, oznámil Trump

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy