USA svádí s Čínou boj o prvenství v AI. Kde je ale Evropa?

Během jediného týdne se zdálo, že evropská scéna umělé inteligence (AI) je v ohrožení kvůli americké dominanci. Nyní však s příchodem čínského modelu DeepSeek ožívají naděje, že Evropa má stále šanci v globálním závodu o AI, píše Politico.

Neznámý čínský model DeepSeek o víkendu překvapil technologický svět svou schopností konkurovat lídrům jako OpenAI, a to údajně za zlomek nákladů. Prezident Donald Trump tento vývoj označil za „budíček“ pro americký technologický sektor.

Pro Evropu však tento objev znamená něco jiného – důkaz, že není nutné mít neomezené finanční zdroje a obří technologické korporace k tomu, aby mohla uspět v AI závodu proti Spojeným státům.

Lucie Aimée Kaffee, odbornice z platformy Hugging Face, zdůraznila, že vysoce kvalitní AI modely již nejsou výhradní doménou gigantických firem s obrovskými výpočetními kapacitami. Evropští vývojáři mohou konkurovat efektivitou, specializací a odpovědným přístupem k vývoji umělé inteligence.

Tento vývoj přichází jen pár dní poté, co Trump v prvním dni svého nového funkčního období oznámil plán investic do AI hardwaru v hodnotě 500 miliard eur. To posílilo představu, že vítězství v AI závodu závisí na finanční síle.

DeepSeek však přichází s jinou strategií. Jeho nový model R1 údajně dosahuje srovnatelné úrovně s modely OpenAI a jeho dřívější verze byla vyvinuta za méně než 6 milionů dolarů. To vyvolalo otřesy na trhu – akcie Nvidie, amerického giganta ve výrobě AI čipů, ztratily v pondělí na hodnotě téměř 600 miliard dolarů.

Evropa dosud neměla dostatečné technologické kapacity na trénování rozsáhlých AI modelů, což bylo považováno za zásadní nevýhodu. Teď se však ukazuje, že vývoj umělé inteligence nemusí být výsadou nejbohatších hráčů.

Vzestup DeepSeek otevírá dveře evropským společnostem, jako jsou francouzský Mistral či německý Aleph Alpha, které mohou využít podobný přístup a získat významné postavení v AI ekosystému – a to bez astronomických investic.

„Tento vývoj ukazuje, že závod o AI zdaleka není u konce,“ uvedl mluvčí Evropské komise Thomas Regnier. Někteří odborníci vidí v tomto trendu možnost snížení nákladů na vývoj AI aplikací, což by mohlo evropským startupům umožnit větší konkurenceschopnost.

DeepSeek se stal hitem mezi uživateli, když se jeho aplikace během několika dnů vyšplhala na vrchol žebříčků ke stažení. Model je navíc volně dostupný na platformě GitHub bez výrazných omezení jeho použití – na rozdíl od OpenAI, jehož model o1 je dostupný pouze předplatitelům.

Tento otevřený přístup je pro vývojáře výhodný, ale zároveň vyvolává bezpečnostní otázky. Někteří uživatelé si totiž všimli, že chatbot DeepSeek odmítá odpovídat na témata cenzurovaná Komunistickou stranou Číny – například na otázky týkající se masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Další obavy vzbuzuje ochrana osobních údajů. DeepSeek podle své politiky sbírá vzorce stisků kláves, což je citlivá informace, která by mohla být využita ke sledování uživatelů.

„Pokud pracujete na citlivých aplikacích, měli byste být velmi opatrní, když přijímáte dary od čínských laboratoří,“ varoval Nathan Benaich, investor specializující se na AI startupy.

I evropští zákonodárci sledují situaci s rostoucím znepokojením. „Je zarážející, že ukládají vzorce stisků kláves na čínské servery,“ uvedl nizozemský europoslanec Bart Groothuis.

„To ovlivňuje způsob, jakým vyhledáváme informace a jak přemýšlíme. Taková technologie by neměla mít v EU své místo,“ dodal.

Přestože DeepSeek přinesl naději na nový směr v AI, otázky ohledně bezpečnosti a geopolitických rizik zůstávají. Evropští vývojáři tak stojí před dilematem – využít výhody nového přístupu k umělé inteligenci, nebo se vyhnout čínským technologiím kvůli obavám o soukromí a bezpečnost.

Evropa má nyní příležitost redefinovat svůj přístup k umělé inteligenci. Místo honby za gigantickými investicemi do výpočetní techniky může stavět na efektivitě, specializaci a etickém přístupu k vývoji AI. Klíčovou otázkou ale zůstává, zda se jí podaří najít rovnováhu mezi technologickým pokrokem a geopolitickou bezpečností. 

Související

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron přiznal, že Evropa zaostává. Ujíždí jí vlak

Francouzský prezident Emmanuel Macron v exkluzivním rozhovoru pro CNN vyjádřil obavy z budoucnosti Evropy v oblasti umělé inteligence. Podle něj kontinent výrazně zaostává za Spojenými státy a Čínou, což by mohlo mít vážné důsledky pro jeho ekonomickou i technologickou konkurenceschopnost.

Více souvisejících

umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

včera

Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Návrat prince Harryho. Na místě, kde představil Meghan, zaujal s jinou ženou

Princ Harry, vévoda ze Sussexu, opět prokázal svou oddanost a podporu účastníkům Invictus Games, když během finále vozíčkářského ragby v kanadském Vancouveru políbil na tvář britskou sportovkyni Amandu Pye. Tento srdečný moment se odehrál po napínavém zápase mezi týmy Spojeného království a Francie, ve kterém Francie zvítězila 19:14 a získala zlatou medaili, zatímco britský tým si odnesl stříbro. 

včera

Tenis, ilustrační fotografie

Mužská tenisová jednička Sinner si dá pauzu. Stopku za doping si dohodl

Jeho dopingový nález z loňského března v tenisových kruzích rozvířil značné vášně, neboť i po něm nadále objížděl turnaje ATP včetně třeba US Open, které ovládl, stejně jako letošní Australian Open. Ital Jannik Sinner se nakonec trestu za doping dočkal až nyní, poté, co se na něm dohodl se Světovou antidopingovou agenturou WADA. Za užití anabolického steroidu klostebol bude konkrétně tři měsíce bez tenisu a na kurtech se tak zase objeví až 4. května.

včera

včera

včera

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Německo se hlásí o pozornost. Proč sledovat parlamentní volby u sousedů?

Německo je zemí s nesmírně bohatou historií, která sahá daleko za hranice 20. století. Ať už jako součást Svaté říše římské, klíčový aktér Severoněmeckého spolku či mocné Německé císařství, vždy hrálo zásadní roli v evropské politice a bezpečnosti. Navzdory historickým zvratům a ponížení si svůj vliv uchovalo i dnes, kdy zůstává jedním z určujících činitelů nejen v Evropě, ale i na celosvětové scéně.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Po Turnaji čtyř zemí se vrátí Světový pohár. Tentokrát pravděpodobně i s Čechy

Aktuálně v zámoří probíhá hokejový Turnaj čtyř zemí, v němž se utkávají týmy Kanady, USA, Švédska a Finska tvořené výhradně hráči NHL. Pro mnohé se jedná o turnaj nemající příliš smysl a spíš podle některých jde jen o marketingový tah ze strany NHL. V souvislosti s tímto turnajem ale oznámil šéf kanadsko-americké soutěže Gary Bettman, že v roce 2028 hodlá uspořádat klasický Světový pohár s osmi účastníky a pravděpodobně i s Českou republikou.

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko v G7 aneb o co Trumpovi jde? Politika stranou. Smysl to nedává ani jinou optikou

Nový šéf Bílého domu Donald Trump vyjádřil přání, aby se Ruská federace znovu stala součástí G7. Jeho návrh však naráží nejen na ekonomické překážky, ale i na politickou realitu – Moskva totiž většinu členských států tohoto uskupení oficiálně označila za nepřátelské. K tomuto přání může prezidenta vést vícero skutečností, nejpravděpodobněji však jde o jeho dlouhodobý a vstřícný postoj k Rusku. 

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa na vedlejší koleji? Na summit míří i Starmer, cíl je jasný

Evropští lídři se již zítra setkají ve francouzské Paříži na narychlo svolaném summitu k válce na Ukrajině. Podle informací BBC se ho zúčastní i britský premiér Keir Starmer. Evropa hodlá reagovat na obavy z toho, kam směřují mírová jednání o Ukrajině mezi Spojenými státy a Ruskem.

včera

Policie ČR

Policie evakuovala Obecní dům během plesu. Bomba se uvnitř nenašla

Policie v sobotu večer evakuovala budovu Obecního domu v centru Prahy, kde se za účasti tuzemské smetánky konal sedmý ročník Českého plesu. Někdo totiž oznámil uložení bomby. To se naštěstí nepotvrdilo, policisté nyní pátrají po pachateli trestného činu šíření poplašné zprávy.

včera

15. února 2025 21:57

S láskou. Palác ukázal nový snímek prince Williama a jeho ženy Kate

14. únor se jako svátek svatého Valentýna neboli svátek zamilovaných slaví po celém světě. Výjimkou není ani Velká Británie, kterou navenek reprezentuje především královská rodina. Princ William a jeho manželka Kate se tak v pátek pochlubili novou společnou fotografií. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy