USA v RB OSN vetovaly rezoluci o okamžitém příměří v Pásmu Gazy

Spojené státy vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývala k okamžitému příměří ve válce mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás v palestinském Pásmu Gazy.

RB OSN obdržela dva návrhy. Alžírský žádá okamžité humanitární příměří a bezpodmínečné propuštění všech rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v pásmu Gazy. USA, klíčový spojenec Izraele, s tímto návrhem nesouhlasí.

"Nejsme přesvědčeni, že tento výtvor (Bezpečnostní) rady situaci v terénu pomůže," uvedl zástupce americké velvyslankyně při OSN Robert Wood. Schválení takové rezoluce by podle jeho slov ohrozilo diplomatická jednání o propuštění rukojmí.

USA předložily vlastní návrh. Ten podle AFP zdůrazňuje podporu pro dočasné příměří v Pásmu Gazy hned, jak to bude možné, nežádá však okamžité ukončení bojů. Vyjadřuje také znepokojení nad situací ve městě Rafah na hranici s Egyptem. Upozorňuje také, že rozsáhlá pozemní ofenzíva Izraele povede k dalšímu vysídlování a způsobí škody v řadách civilistů.

Hlasování skončilo poměrem 13:1, přičemž Británie se zdržela a USA využily právo veta. Jednalo se již o třetí veto Spojených států v Radě bezpečnosti ve vztahu k rezoluci, která požadovala příměří v palestinské Gaze.

Americká ambasadorka při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová po hlasování uvedla, že podpora této rezoluce by ohrozila citlivá jednání. Návrh rezoluce předložilo Alžírsko dva týdny zpět po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora koncem ledna, že Izrael musí udělat vše pro to, aby v pásmu Gazy zabránil genocidě.

Text rezoluce požadoval okamžité humanitární příměří, které musely respektovat všechny strany. Zároveň odmítl násilné vysídlení palestinské civilní populace a vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích.

Spojené státy již dříve avizovaly, že tuto rezoluci nepodpoří, s ohledem na jednání o příměří a propuštění rukojmích Hamasu, které probíhají mezi USA, Egyptem, Kataru a Izraelem. Podobně jako u předchozích návrhů, proti nimž byly Izrael a Spojené státy, ani tento neodsoudil bezprecedentní útok Hamásu na Izrael ze 7. října, při kterém zahynuly stovky lidí.

Rada bezpečnosti OSN přijala od 7. října jen dvě rezoluce týkající se Gazy, včetně jedné, která vyzvala k rozsáhlým dodávkám humanitární pomoci do palestinské autonomní oblasti.

Několik vysokých amerických představitelů uvádí, že zatím nebylo stanoveno datum hlasování o rezoluci navržené Spojenými státy. Podle jiného diplomatického zdroje by však takový návrh pravděpodobně neprošel kvůli sporům ohledně formulace "příměří". 

Související

Více souvisejících

OSN USA (Spojené státy americké) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy