Už to není jen Afrika. Opičí neštovice poprvé opustily kontinent

Ve Švédsku ve čtvrtek potvrdili první případ opičích neštovic (mpox) závažnější varianty Clade I. Tento případ je první svého druhu diagnostikovaný mimo africký kontinent, uvedl server BBC.

"Odpoledne jsme potvrdili, že ve Švédsku máme jeden případ závažnějšího typu mpox, tzv. Clade I," oznámil švédský ministr zdravotnictví Jakob Forssmed na tiskové konferenci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu kvůli šíření opičích neštovic v afrických státech. Virus se šíří ve více než deseti afrických zemích a podle generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse je potenciál dalšího šíření v Africe i mimo ni velmi znepokojující.

Ve středu stav nouze vyhlásilo také centrum pro kontrolu a prevenci nemocí Africké unie, které upozornilo, že nákaza se šíří mimořádně rychle. Od začátku letošního roku bylo zaznamenáno přes 15 000 případů nákazy opičími neštovicemi a 461 úmrtí. To představuje nárůst o 160 procent oproti stejnému období loňského roku.

Opičí neštovice (mpox) jsou infekční onemocnění, které se přenáší při blízkém kontaktu. Mají symptomy podobné chřipce a způsobují hnisající vyrážku. Většina případů má mírný průběh, nicméně toto onemocnění může být i smrtelné.

Z Konžské demokratické republiky (KDR) se nejprve šířil endemický kmen onemocnění známý jako Clade I. Zdá se však, že blízkým kontaktem mezi lidmi, především dětmi, se začala šířit nová varianta známá jako Clade Ib.

Opičí neštovice se poprvé objevily v KDR v roce 1970. V květnu 2022 se celosvětově prudce zvýšil počet infekcí, což vedlo WHO k vyhlášení ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, které trvalo do května 2023. 

Symptomy opičích neštovic jsou podobné, ale mírnější než příznaky pravých neštovic. Mezi hlavní příznaky patří horečka, bolesti hlavy, svalové bolesti, zimnice, vyčerpání, oteklé lymfatické uzliny a kožní vyrážka.

Opičí neštovice se přenášejí přímým kontaktem s krví, tělními tekutinami nebo kožními lézemi infikovaných zvířat. Přenos mezi lidmi je možný prostřednictvím kapének, přímého kontaktu s tělesnými tekutinami nebo kožními lézemi nakažených osob, a také prostřednictvím kontaminovaných předmětů.

Diagnostika se provádí na základě klinických příznaků a laboratorních testů, jako jsou PCR testy. Neexistuje specifická antivirová léčba pro opičí neštovice, léčba je zaměřena na zmírnění příznaků a podporu pacienta. V případě potřeby mohou být podávány antivirotika nebo imunoglobuliny. 

Související

Opičí neštovice

EU posílá do Afriky experty na opičí neštovice

Evropská komise (EK) v úterý oznámila, že Evropská unie poskytuje humanitární pomoc a vysílá odborníky na podporu boje proti opičím neštovicím (mpox) v Burundi a Demokratické republice Kongo (DRK). 

Více souvisejících

opičí neštovice Švédsko lékaři

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Švestky, ilustrační fotografie.

Letní ovoce ve středověké kuchyni. Naši předci měli úplně jiné metody

Letní ovoce si dnes vychutnáváme čerstvé, přidáváme ho i do koláčů, knedlíků nebo zmrzlin, chystáme z něj marmelády nebo zavařeniny. To vše je ale záležitostí moderní doby, dříve naši předci letní plody zužitkovávali úplně jiným způsobem. Co dělali s úrodou švestek nebo třešní? Jak v kuchyni využili planě rostoucí drobné ovoce, jako jsou maliny, ostružiny nebo borůvky?

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pavel Novotný v Clash of the Stars

Novotný vs Godla 2024: Byl to nářez, herec údajně skončil v nemocnici

Dlouho očekávaný zápas mezi Pavlem Novotným a Alešem „Psychopatem“ Bejrem se nakonec neuskutečnil. Místo toho se Novotný utkal s hercem Zdeňkem Godlou, známým ze seriálu Most. Zápas skončil již po prvním kole, kdy Godla odmítl pokračovat, a vítězství připadlo Novotnému. Večer plný emocí a překvapení byl zakončen provokativním oznámením promotérů o „konci organizace“, což bylo pravděpodobně součástí promo akce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

William Burns

Šéfové nejznámějších tajných služeb bijí na poplach. Svět je v ohrožení

Světový pořádek je ohrožený způsobem, jaký nepamatujeme od dob studené války, varovali šéfové americké CIA William Burns a britské MI6 Richard Moore ve společném článku pro deník Financial Times. V textu napsali, že jejich země společně stojí proti asertivnímu Rusku a agresivní válce ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. 

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Experti z MIT vidí u umělé inteligence řadu rizik. Otestovali jsme jednoho z nebezpečných chatbotů

Nová databáze MIT FutureTech identifikuje více než 700 rizik umělé inteligence, včetně šíření deepfake obsahu, psychické závislosti na AI, a možné ztráty svobodné vůle. Nejnaléhavějšími hrozbami jsou dezinformační kampaně a nebezpečné chatboty často s agresivním obsahem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy