V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aplikaci používá přes 150 milionů Američanů, tedy necelá polovina populace. Klíčovým tématem "grilování" byla obava z toho, že k jejich osobním datům může získat přístup Peking. Síti tak v USA dál hrozí zákaz.

Tahanice o TikTok jsou součástí širšího globálního soupeření mezi Čínou a USA a jejich západními spojenci o technologickou a ekonomickou převahu, napsala dnes agentura AP. Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Obdobný krok již dříve oznámily například Evropská komise či Evropský parlament, Kanada, Belgie, Dánsko či česká ministerstva vnitra a zahraničí.

Mateřskou společností sítě je pekingská technologická firma ByteDance, která má v rámci své řídící struktury také výbor složený z členů čínské komunistické strany. "Dovolte mi, abych to prohlásil jednoznačně: Společnost ByteDance není agentem Číny ani žádné jiné země," konstatoval dnes americkými před zákonodárci Shou.

Šéfka výboru, republikánka Cathy Rodgersová řekla, že TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které jej používají. Shou úvodem slyšení před kongresmany argumentoval, že TikTok "bere obavy z ohrožení národní bezpečnosti vážně", není "vlastněn ani ovládán" čínskou vládou a že "60 procent jeho podílu vlastní světoví investoři a tři z pěti členů jeho správní rady jsou z Ameriky".

K tématu hrozby pro dětské uživatele Shou řekl, že ačkoliv je většina uživatelů TikToku dospělých, TikTok bere dopady sítě na děti vážně, a proto jsou na ní nyní dostupnější videa o vědě, technologiích nebo matematice, která mají na platformě podle Shoua už 116 miliard zhlédnutí. Republikánský poslanec Morgan Griffith šéfovi TikToku řekl, že jeho vnoučata omezení zavedená platformou pro mladší 18 let s lehkostí obcházejí.

Shou firmu opakovaně bránil odkazováním na Project Texas, do kterého TikTok investuje 1,5 miliardy dolarů (32,7 miliardy Kč). Všechna data, která generují američtí uživatelé, mají skončit na amerických serverech spravovaných firmou Oracle. V USA TikTok tato data ukládá od loňského října. Tento měsíc začala společnost mazat všechna historická data amerických uživatelů ze serverů, které nejsou součástí systému Oracle, uvedl Shou. Dokončení tohoto procesu očekává ještě v letošním roce.

Rodgersová ve druhé sérii "grilování" požadovala po Shouovi jednoslovné odpovědi na otázky, zda TikTok cenzuruje politicky citlivá témata pro čínskou komunistickou stranu, konkrétně čínské zacházení s ujgurskou muslimskou menšinou, masakr na náměstí Nebeského klidu nebo otázku Tchaj-wanu. Shou odpověděl, že veškerý takový obsah je síti dostupný.

Shou Zi Chew je 40letý singapurský podnikatel, který studoval v Británii a Spojených státech. Pracoval v britských, amerických i čínských společnostech, poté nastoupil jako finanční ředitel do ByteDance v Pekingu.

Související

TikTok

Montana jako první americký stát zakázala TikTok

Guvernér Montany Greg Gianforte podepsal ve středu zákon, který zakazuje čínskou sociální síť TikTok provozovat ve svém státě, aby chránil obyvatele před údajným shromažďováním zpravodajských informací ze strany Číny. Tím se stal prvním státem USA, který zakázal populární aplikaci pro krátká videa.

Více souvisejících

TikTok Kongres USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 50 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy