Válka na Ukrajině: Rusové a Ukrajinci se vzájemně ostřelují, logistika Moskvy je v ohrožení

Úterý a následující noc na středu přinesly vzájemné ostřelování ukrajinských a ruských vojsk. Úřadovat musela protivzdušná obrana v Kyjevě, zasažen byl přístav v Oděse. Různé zdroje rovněž potvrzují zásah regionu v okolí Sevastopolu na Krymském poloostrově, konkrétně mělo dojít k poničení muničních skladů. 

Ukrajinská protivzdušná obrana během noci z úterý na středu sestřelila více než deset dronů nad hlavním městem. „Skupiny dronů se ke Kyjevu přiblížily současně z několika směrů. Síly protivzdušné obrany však všechny vzdušné cíle – přes deset bezpilotních letounů – včas odhalily a zničily,“ popsal šéf kyjevské městské vojenské správy Serhij Popko podle americké stanice CNN. 

„Trosky z bezpilotních letounů dopadly v Kyjevě ve čtvrtích Solomjanskij, Holosikejvskij a Svjatošynkskij a byly poškozeny některé nebytové budovy a povrchy silnic, ale nedošlo k žádným vážným škodám ani požárům. Zatím nejsou žádné informace o obětech,“ dodal Popko.

Ve středu brzy ráno náčelník Oděské oblastní vojenské správy Oleh Kiper varoval tamní obyvatele, aby se ukryli „dokud bude pracovat její protivzdušná obrana“. „V noci nepřítel nasměroval útočné bezpilotní letouny na jih Oděské oblasti. V důsledku útoku vypukly požáry v objektech přístavní a průmyslové infrastruktury regionu a byl poškozen obilný výtah,“ vyjmenoval Kiper. 

V tu samou dobu Rusové ostřelovali sedm osad v Sumské oblasti, podle místní správy bylo zaznamenáno více než dvě stě explozí. Kromě jiného k útoku použili dělostřelectvo a rakety vypalované z útočných helikoptér.

Dva soukromé obytné domy byly zasaženy v osadě Krasnopillia, jeden v osadě Seredyna Buda. V Esmanu ruský útok poškodil skladiště. Sumská oblast byla od ruské okupace z velké části osvobozena v dubnu minulého roku, od té doby proti ní Moskva směřovala nespočet vzdušných útoků, píše server Kyiv Independent. 

Ukrajinci narušili ruské zázemí

Válka se nevyhýbá ani ruskému zázemí. Podle dostupných informací proběhl během úterý útok na Sevastopol, který hostí základnu Černomořské flotily na Krymském poloostrově. „Podle předběžných údajů bylo u Kara-Koby sestřeleno bezpilotní letadlo. Na místě vzplála pouze tráva a keře,“ popsal Ruskem dosazený šéf místní správy Michail Razvožajev. 

K výbuchu ale mělo ve skutečnosti dojít poblíž osady Sacharnaja Golovka, kde se mimo jiné nachází tepelná elektrárna a čtyři sklady zbraní, munice a vojenského vybavení. Podle snímku zveřejněného stanicí RFE/RL na telegramu na místě vypukl masivní požár, který lze jen těžko připsat „vzplanutí trávy a keřů“, jak informoval ruský úředník. 

Ruská tisková agentura TASS pro změnu informovala, že „kyjevská vojska ostřelovala území Doněcké lidové republiky 112krát za poslední den“. Během té doby zemřeli tři civilisté, další desítky osob měly být zraněny. 

Informace o útocích na ruské zázemí potvrdil také zpravodajský server Euromaidan Press. „Ruští okupanti pociťují vážný nedostatek munice, přestože stále provádějí denně 50-60 bombardování,“ poznamenala ukrajinská armádní mluvčí Natalia Humeniuková. 

„Nadále se zaměřujeme na jejich sklady a zásobovací linky a ničíme je, čímž jim bráníme v doplňování vyčerpaných zdrojů. Muniční sklady, které si zřídili na levém břehu řeky Dněpr, již byly neutralizovány. Jejich snahy o posílení jsou stále náročnější,“ potvrdila mluvčí. 

Ukrajincům se také podařilo poškodit Čongarský most směrem od Melitopolu na Krym, který je vedle Kerčského dalším z klíčových pro ruskou vojenskou logistiku. Rusové tak musejí vojenský materiál odklánět na objízdné trasy, aby jej materiál vůbec dopravili na místo určení.

V současné chvíli například poškozený Kerčský most zakazuje průjezd vozidlům nad jeden a půl tuny. Zásobování tedy často musí probíhat prostřednictvím zhruba deseti vyloďovacích plavidel. Takovéto zásilky po moři musí být ale dobře plánované, protože jsou vystaveny ukrajinským dalekonosným zbraním. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina Krym most Čonhar

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 3 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy