Válka na Ukrajině se zřejmě obejde bez účasti Běloruska, soudí analytici

Nátlak Moskvy na Minsk nevyšel a přímé zapojení běloruské armády do války, kterou v únoru rozpoutalo Rusko na Ukrajině, je velmi nepravděpodobné. K takovému závěru dochází ve své analýze americký Institut pro studium války (ISW). Běloruská intervence na Ukrajině by navíc vzhledem k velmi omezené efektivitě bojové síly, jíž Minsk disponuje, nemohla přinést nic víc než dočasně odvést z jiných frontových úseků ukrajinské pozemní síly, píše ISW.

"Ruští představitelé soustavně podnikají informační operace, které naznačují, že by se běloruské konvenční pozemní síly mohly připojit k ruské invazi na Ukrajinu. Běloruské vedení včetně běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka těmto informačním operacím někdy nahrává," upozorňuje institut. Podle něho je cílem těchto snah připoutat ukrajinské síly k běloruským hranicím, aby nemohly posílit ukrajinské operace jinde. Běloruské napadení Ukrajiny v dohledné době je podle něj velmi nepravděpodobné.

Snaha Kremlu tlačit na Minsk, aby podpořil ruskou invazi na Ukrajině, je součástí dlouhodobého úsilí Moskvy o upevnění kontroly nad Běloruskem. Kreml po protirežimních protestech v Bělorusku v letech 2020 a 2021 zesílil tlak na Lukašenka, aby formalizoval integraci Běloruska do svazového státu, píše ISW. Podpora podle něj učinila z Běloruska spojence ve válce na Ukrajině, jelikož Lukašenko nabídl Rusům území pro počáteční fázi invaze, poskytuje jim prostor pro jejich vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje rovněž materiálně.

Tato podpora však podle ISW pravděpodobně zároveň snižuje schopnost běloruských ozbrojených sil vést vlastní vojenské operace. Institut se odvolává na monitorovací skupinu Belaruski Hajun, podle níž Minsk předal ruské armádě přibližně 122 tanků T-72A (pravděpodobně pod záminkou modernizace). Tatáž skupina rovněž informovala o předání 211 kusů běloruské vojenské techniky Rusům, včetně 98 tanků T-72A a 60 vozidel BMP-2. "Převod 98 tanků T-72 představuje zhruba 18 procent běloruského inventáře aktivních hlavních bojových tanků," píše ISW s odvoláním na Mezinárodní institut pro strategická studia. Zároveň však podotýká, že není jasné, zda zmíněných 98 tanků bylo součástí oněch 122 tanků určených údajně pro modernizaci. A není podle něj ani jasné, zda tyto tanky jsou součástí aktivních sil nebo rezervy.

Bělorusko nemá kapacity na výrobu vlastních bojových obrněných vozidel, takže převod techniky ruským silám pravděpodobně omezuje jeho materiální kapacity pro zapojení mechanizovaných sil do bojů na Ukrajině, píše ISW. Bělorusko podle něj také pravděpodobně snižuje své zásoby dělostřelecké munice prostřednictvím transferů munice ruské armádě.

Lukašenkova podpora války a tlak Ruska na Bělorusko, aby se zapojilo do bojů, pravděpodobně způsobují třenice v běloruských ozbrojených silách, domnívá se ISW. Běloruská armáda si je podle něj vědoma značných ztrát, které utrpěly ruské jednotky na Ukrajině, a nechce je utrpět sama. Je pravděpodobné, že některé složky běloruské armády by vyjádřily neochotu nebo i kategoricky odmítly napadení Ukrajiny, míní ISW.

Vzhledem k vnitřní dynamice v zemi je nepravděpodobné, že by Bělorusko napadlo Ukrajinu, pokračuje institut, podle něhož Lukašenko nechce vstoupit do konfliktu kvůli možnosti obnovení domácích nepokojů, pokud by jeho bezpečnostní aparát oslabila účast v nákladné válce na Ukrajině. Běloruský diktátor se při potlačování protestů proti své vládě v letech 2020 a 2021 spoléhal kromě běloruských bezpečnostních služeb i na složky armády. A je si také pravděpodobně vědom toho, že invaze na Ukrajinu by podkopala jeho důvěryhodnost jako vůdce suverénní země, protože by bylo zřejmé, že snaha Ruska zajistit si plnou kontrolu nad Běloruskem byla úspěšná, konstatuje ISW.

Související

Více souvisejících

armáda Bělorusko Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy