Volby v Rusku třetím dnem končí. Útok ukrajinských dronů zasáhl volební místnost

Útok ukrajinských dronů dnes zasáhl volební místnost v Záporožské oblasti, kterou částečně okupuje Rusko. Podobně jako v Rusku a na dalších okupovaných částech Ukrajiny i zde dnes pokračují ruské prezidentské volby třetím a posledním dnem. 

Podle agentury TASS byla budova zapálena a zničena, nikdo ale nebyl zraněn. 

Volby jsou od pátku narušovány incidenty na několika místech a došlo i k polití volebních uren zelenou barvou na Krymu. Volební komise proto oznámila, že kvůli dvěma případům poškození volebních uren zavedla ve volebních místnostech další bezpečnostní opatření.

"Aby se zabránilo možnosti ovlivnění vůle obyvatel Krymu, bylo rozhodnuto, že policisté budou mít možnost kontrolovat všechny velké tašky a balíčky, které voliči přinesou do místnosti," uvedla komise. Voliči také nebudou moci přistupovat k urnám s nápoji.

Krymský poloostrov byl Moskvou nelegálně anektován v roce 2014. Incidenty s barvou ve volebních místnostech se odehrály v Simferopolu a v Jaltě.

Ruský režim usiluje o vysokou účast, která by legitimizovala další Putinovo působení v úřadě a demonstrovala jednotu národa, který čelí stále větší mezinárodní izolaci kvůli invazi na Ukrajinu.

Vysokou účast, blížící se 70 procentům, registruje například Belgorodská oblast hraničící s Ukrajinou, kde dnes při ostřelování zahynuli dva lidé, a také okupovaná území Ukrajiny. 

Incidenty provázely i první den voleb. U hlasovací místnosti na okupovaném jihu Ukrajiny v pátek explodovalo výbušné zařízení, které nikoho nezabilo. Incident se stal ve městě Skadovsk v jižní části Chersonské oblasti a výbuch oznámili představitelé podporovaní Kremlem.

Do školy v Petrohradu, ve které jsou hlasovací místnosti během ruských prezidentských voleb, žena hodila Molotovův koktejl. Uvedla to agentura AFP.

"Ve Skadovsku bylo výbušné zařízení umístěno do popelnice před hlasovací místností. Explodovalo. Nejsou mrtví ani zraněni," uvedla Moskvou zřízená volební komise v okupované Chersonské oblasti.

Ruské síly také oznámily, že Kyjev ostřeloval hlasovací místnosti v okupovaném městě Kachovka v Chersonské oblasti.

Doporučené články

Do školy v Petrohradu, ve které jsou hlasovací místnosti během ruských prezidentských voleb, žena hodila Molotovův koktejl. Oznámily to volební úřady.

Podezřelá je ve věku dvacátnice, napsal volební představitel Maxim Meiksin na sociální síti Telegram. "Policisté tyto protizákonné kroky okamžitě zastavili. Nikdo nebyl zraněn," dodal.

Dříve AFP s odvoláním na ruské úřady informovala, že v Rusku bylo první den prezidentských voleb zadrženo nejméně sedm lidí, kteří se ve volebních místnostech dopustili vandalismu. Úřady přitom neuvedly, zda šlo o protesty proti Vladimíru Putinovi, který jako kandidát nemá prakticky žádného soupeře.

Ruská policie také řešila první přestupky. V Petrohradě, Moskvě, Karačajsko-Čerkesku a dalších regionech zatím neznámé osoby nasypaly do volebních uren barvivo.

Nezávislí pozorovatelé a odborníci charakterizují tyto volby jako nedemokratické a bez politické konkurence, protože se do nich nezapojil žádný představitel opozice.

Putin je u moci téměř čtvrt století a v roce 2022 spustil nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Tvrdí, že volby jsou hlasováním o "budoucnosti Ruska". Válku na Ukrajině vysvětluje jako boj proti rozpínavosti Západu, což nachází dobrou odezvu u mnoha Rusů.

Volební komise uvádí, že v Rusku je 112 milionů oprávněných voličů. Další dva miliony Rusů žijí v zahraničí.

Volby ruského prezidenta probíhají i na územích Ukrajiny obsazených Ruskem, včetně Krymu, který byl anektován ruskou armádou v roce 2014.

Kyjev označil tyto volby za frašku a prohlásil, že uspořádání voleb na východní Ukrajině a na Krymu je protiprávní.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině volby v Rusku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy