Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.
Kromě prezidentského úřadu rozhodují američtí voliči také o novém složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Sněmovna čítá 435 členů, zatímco Senát má stočlenné obsazení.
Volební místnosti se otevírají a zavírají v různých časech podle jednotlivých států. V některých místech ve státě New Hampshire mohou voliči hlasovat už od půlnoci, zatímco jinde, například na východě státu Kentucky a většině Indiany, se místnosti zavřou v 18:00 místního času, což odpovídá 0:00 SEČ, uvádí portál US News & World Report.
Přibližně 80 milionů Američanů využilo možnosti hlasovat předem, což svědčí o značném zájmu o letošní volby. Oficiálním termínem voleb je sice 5. listopad, avšak předčasná volba umožnila mnoha voličům dát svůj hlas ještě před samotným volebním dnem.
Konečné slovo o vítězi prezidentských voleb budou mít volitelé, kteří se vybírají na základě volebních výsledků v jednotlivých státech. Vítěz potřebuje získat minimálně 270 hlasů z celkových 538, přičemž nejvíce jich má Kalifornie – celkem 54.
Největší pozornost se zaměřuje na takzvané „swing states“ – státy, kde mají oba kandidáti šanci na vítězství. Letos se jedná o sedm států: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pensylvánie, Severní Karolína a Wisconsin.
Kamala Harrisová, 60letá současná viceprezidentka, má šanci stát se první ženou na prezidentském postu Spojených států. Získala nominaci Demokratické strany poté, co dosavadní prezident Joe Biden, který ji do funkce jmenoval, oznámil své odstoupení z prezidentské kandidatury.
Harrisová zakončila svou předvolební kampaň energickým mítinkem ve Filadelfii, kde se před přibližně 30 000 příznivci objevila po boku známých osobností, jako je zpěvačka Lady Gaga a moderátorka Oprah Winfreyová. Na mítinku vyzvala Američany k účasti ve volbách a zdůraznila, že jde o jeden z nejnevyrovnanějších soubojů v historii.
„Tento souboj ukáže, kdo jsme jako národ a jakou budoucnost chceme vybudovat,“ uvedla Harrisová, přičemž upozornila na potřebu jednoty a optimismu. Její projev byl nabitý nadějí a energií, bez přímých útoků na Trumpa, kterého v závěru kampaně jen zřídka jmenovala.
Donald Trump, 78letý bývalý prezident a nynější kandidát Republikánské strany, se letos uchází o prezidentský post potřetí. Po svém vítězství v roce 2016, kdy porazil Hillary Clintonovou, se o čtyři roky později pokoušel neúspěšně obhájit svůj mandát, když ho porazil Joe Biden. Trump tehdy odmítl uznat porážku a opakovaně tvrdil, že došlo k rozsáhlým volebním podvodům. V květnu 2024 se Trump stal prvním bývalým prezidentem USA, který byl odsouzen za trestný čin, což značně ovlivnilo jeho letošní kampaň.
V letošním volebním souboji se pozornost koncentruje na stát Pensylvánie, kde oba hlavní kandidáti bojují o hlasy 19 volitelů. Tento stát může výrazně ovlivnit konečný výsledek, a tak zde Harrisová i Trump uspořádali několik velkých shromáždění v posledních dnech před volbami.
Výsledek letošních prezidentských voleb bude mít dalekosáhlý dopad na Spojené státy i svět. Občané USA se rozhodují nejen mezi dvěma kandidáty, ale i mezi dvěma odlišnými vizemi budoucnosti své země.
Související
Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor
Petr Pavel píše Trumpovi: I vy můžete přinést našim občanům mír a prosperitu
prezidentské volby USA 2024 , USA (Spojené státy americké) , Volby USA , Kamala Harrisová , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 42 minutami
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 1 hodinou
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 1 hodinou
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 2 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 4 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 7 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 11 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák