Výdaje na očkování jsou dle MMF nejrychlejší cestou k podpoře veřejných financí

Pandemie bude v letošním roce dál prohlubovat zadlužení globálního veřejného sektoru, vynakládání více peněz na urychlení očkování proti covidu je nicméně nejrychlejší cestou k normalizaci vládních financí. Ve své pravidelné zprávě, která se zabývá vývojem veřejných financí a fiskální politiky, to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).

Pokud se díky rychlejšímu očkování podaří dostat koronavirus dříve pod kontrolu, mohly by podle MMF vyspělé ekonomiky do roku 2025 vybrat na daních navíc přes bilion dolarů (zhruba 22 bilionů Kč). Globální hrubý domácí produkt (HDP) by se pak v tomto období díky rychlejšímu znovuotevírání podniků a obnovování pracovních míst mohl zvýšit asi o devět bilionů dolarů.

"Očkování tak přinese více peněz, než kolik bude stát, což znamená skvělé zhodnocení veřejných prostředků investovaných do posilování globální výroby a distribuce vakcín," uvedl MMF.

Fond odhaduje, že vlády od začátku pandemie do poloviny března v rámci svých rozpočtů vynaložily kolem 16 bilionů dolarů na stimulační opatření související s pandemií. Průměrný rozpočtový schodek ve vyspělých zemích loni vzrostl na 11,7 procenta HDP z 2,9 procenta v předchozím roce. Letos by se měl podle MMF snížit na 10,4 procenta.

Fond rovněž předpověděl, že veřejný dluh letos ve vyspělých ekonomikách vystoupí na 122,5 procenta HDP z loňských 120,1 procenta. Celosvětově by se pak měl zvýšit na rekordních 99 procent HDP z loňských 97 procent.

MMF v dnešní zprávě vyzval k cílenější podpoře zranitelných domácností a malých podniků. Zároveň však upozornil, že některé vyspělé země s vysokým zadlužením by měly začít pracovat na obnovování rozpočtového prostoru k řešení budoucích šoků. Tyto země by podle fondu měly připravit dlouhodobější mechanismy ke zvyšování příjmů a racionalizaci výdajů. Upřednostňovat by měly investice do boje s klimatickými změnami a snižování ekonomické nerovnosti.

Měnový fond už minulý týden uvedl, že vyspělé ekonomiky by mohly využít progresivnější zdanění příjmů, daně z nemovitostí, dědické a darovací daně i daně na "nadměrné" firemní zisky ke snižování nerovností, které se prohloubily v důsledku pandemie covidu-19.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) očkování

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 36 minutami

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy