Svět oslavuje příchod roku 2020. Velkolepý ohňostroj rozzářil Sydney či Auckland

Novoroční oslavy, které začaly dnes v 11:00 SEČ na tichomořských ostrovech, jsou nyní v plném proudu na asijském kontinentu. Rok 2020 přivítali lidé v Indonésii, Thajsku nebo Vietnamu. Evropa se zatím chystá.

Jako první si dnes mohli dát novoroční přípitek obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí ostrovního státu Kiribati. Ve 12:00 SEČ odbila půlnoc na Novém Zélandu, kde nebe rozsvítily ohňostroje odpalované z vyhlídkové věže Sky Tower v Aucklandu.

Ve stejnou dobu začaly oslavy na Fidži a v ostrovním království Tonga, o hodinu později v ruském Anadyru či tichomořských státech Tuvalu a Nauru.

Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin, skončí ve středu ve 13:00 na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, neobydlených tichomořských atolech.

Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

V Austrálii tradiční velkolepý ohňostroj v přístavu v Sydney sledovalo na místě více než milion lidí. Radnice přitom čelila ostré kritice za to, že show vzhledem k rozsáhlým požárům nezrušila. Oheň si v posledních dnech v Austrálii vyžádal nejméně 12 obětí. Metropole Canberra právě kvůli riziku dalších požárů a suchu ohňostroj zrušila, v Sydney se však rozhodli tradiční podívanou uspořádat. Podle starosty Clovera Moorea hasiči ohňostroj povolili a akce, která se plánuje 15 měsíců a je jednou z nejsledovanějších událostí, má i velký ekonomický přínos.

Ohňostroje si letos neužil ani čínský Hongkong, tamní úřady ho zrušily z bezpečnostních důvodů kvůli pokračujícím protivládním protestům. Hongkong býval vzhledem ke své koloniální minulosti jedním z mála čínských měst, kde se Silvestr v předchozích letech ve větší míře slavil. Čína totiž svůj nový rok krysy oslaví spolu se změnou lunárního kalendáře, která připadá na 25. ledna.

V Rusku, které díky tomu, že se táhne přes jedenáct časových pásem, zažívá nejdelší silvestrovské oslavy na celém světě, vyzval prezident Vladimir Putin spoluobčany k jednotě. Moskva se na příchod Nového roku teprve chystá. Ve městě tento měsíc bylo neobvykle teplo a chybí tedy jeho malebná zimní ozdoba - sníh, který radnice nechala dovézt alespoň na některá místa v centru.

V Londýně se lidé scházejí na březích Temže, odkud budou sledovat velký ohňostroj odpalovaný od vyhlídkového kola London Eye a z lodí na řece. Oslavy v britské metropoli možná zastíní veselí v Edinburghu, které začalo už v pondělí pochodňovým průchodem. V obou městech i na jiných místech Británie, kde lidé budou vítat příchod 20. let 21. století, panují zvýšená bezpečnostní opatření. Koncem listopadu na mostě London Bridge extremista nožem zabil dva lidi, pak ho zastřelila policie.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.
Ilustrační foto Glosa

Prigožin, volby, Hanychová i Babišova cola. Rok 2023 aneb rok nadějí a beznadějí v kostce

Rok 2023 se chýlí ke konci a už brzy vstoupíme do nového. Vzhledem k tomu, co jsme všechno prožili v tom končícím, lze s jistou dávkou naděje oprávněně doufat, že rok 2024 by mohl být o něco snazší, jednodušší a přehlednější pro nás všechny. Uvidíme. Pojďme si ale připomenout, co všechno se nám v uplynulých dvanácti měsících povedlo prožít a přežít.  

Více souvisejících

Nový rok Ohňostroje Silvestr Sydney Hongkong Rusko Vladimír Putin Londýn

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 4 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy