Svět oslavuje příchod roku 2020. Velkolepý ohňostroj rozzářil Sydney či Auckland

Novoroční oslavy, které začaly dnes v 11:00 SEČ na tichomořských ostrovech, jsou nyní v plném proudu na asijském kontinentu. Rok 2020 přivítali lidé v Indonésii, Thajsku nebo Vietnamu. Evropa se zatím chystá.

Jako první si dnes mohli dát novoroční přípitek obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí ostrovního státu Kiribati. Ve 12:00 SEČ odbila půlnoc na Novém Zélandu, kde nebe rozsvítily ohňostroje odpalované z vyhlídkové věže Sky Tower v Aucklandu.

Ve stejnou dobu začaly oslavy na Fidži a v ostrovním království Tonga, o hodinu později v ruském Anadyru či tichomořských státech Tuvalu a Nauru.

Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin, skončí ve středu ve 13:00 na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, neobydlených tichomořských atolech.

Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

V Austrálii tradiční velkolepý ohňostroj v přístavu v Sydney sledovalo na místě více než milion lidí. Radnice přitom čelila ostré kritice za to, že show vzhledem k rozsáhlým požárům nezrušila. Oheň si v posledních dnech v Austrálii vyžádal nejméně 12 obětí. Metropole Canberra právě kvůli riziku dalších požárů a suchu ohňostroj zrušila, v Sydney se však rozhodli tradiční podívanou uspořádat. Podle starosty Clovera Moorea hasiči ohňostroj povolili a akce, která se plánuje 15 měsíců a je jednou z nejsledovanějších událostí, má i velký ekonomický přínos.

Ohňostroje si letos neužil ani čínský Hongkong, tamní úřady ho zrušily z bezpečnostních důvodů kvůli pokračujícím protivládním protestům. Hongkong býval vzhledem ke své koloniální minulosti jedním z mála čínských měst, kde se Silvestr v předchozích letech ve větší míře slavil. Čína totiž svůj nový rok krysy oslaví spolu se změnou lunárního kalendáře, která připadá na 25. ledna.

V Rusku, které díky tomu, že se táhne přes jedenáct časových pásem, zažívá nejdelší silvestrovské oslavy na celém světě, vyzval prezident Vladimir Putin spoluobčany k jednotě. Moskva se na příchod Nového roku teprve chystá. Ve městě tento měsíc bylo neobvykle teplo a chybí tedy jeho malebná zimní ozdoba - sníh, který radnice nechala dovézt alespoň na některá místa v centru.

V Londýně se lidé scházejí na březích Temže, odkud budou sledovat velký ohňostroj odpalovaný od vyhlídkového kola London Eye a z lodí na řece. Oslavy v britské metropoli možná zastíní veselí v Edinburghu, které začalo už v pondělí pochodňovým průchodem. V obou městech i na jiných místech Británie, kde lidé budou vítat příchod 20. let 21. století, panují zvýšená bezpečnostní opatření. Koncem listopadu na mostě London Bridge extremista nožem zabil dva lidi, pak ho zastřelila policie.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.
Ilustrační foto Glosa

Prigožin, volby, Hanychová i Babišova cola. Rok 2023 aneb rok nadějí a beznadějí v kostce

Rok 2023 se chýlí ke konci a už brzy vstoupíme do nového. Vzhledem k tomu, co jsme všechno prožili v tom končícím, lze s jistou dávkou naděje oprávněně doufat, že rok 2024 by mohl být o něco snazší, jednodušší a přehlednější pro nás všechny. Uvidíme. Pojďme si ale připomenout, co všechno se nám v uplynulých dvanácti měsících povedlo prožít a přežít.  

Více souvisejících

Nový rok Ohňostroje Silvestr Sydney Hongkong Rusko Vladimír Putin Londýn

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy