Zelenskyj promluvil o tajném dodatku mírového plánu. Chce americké Tomahawky

Jednou z tajných součástí pětibodového mírového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je obdržení amerických raket Tomahawk. 

Zelenskyj tajnou část plánu zveřejnil před zástupci médií ze severoevropských zemí. „Když řada zemí začala podporovat plán vítězství, vidíte, co se teď děje v médiích – říkají, že Ukrajina chce nebo chtěla spoustu raket, jako Tomahawky a tak dále,“ uvedl podle serveru RBC-Ukraine.  

Podle něj byly Tomahawky „důvěrnou věcí“ mezi Ukrajinou a Spojenými státy. Ke zveřejnění této informace ale měl jednoduchý důvod. „Jak těmto zprávám rozumět? To znamená, že mezi partnery nejsou žádné důvěrné věci,“ podotkl. 

Střela Tomahawk je americká řízená střela s dlouhým doletem, navržená primárně pro útoky na pozemní cíle. Vyvinuta byla v 70. letech společností General Dynamics (později Raytheon) pro potřeby amerického námořnictva. 

Střela má dosah až 2 500 km a může být odpalována z lodí, ponorek i pozemních platforem. Díky schopnosti nízkého letu a přesnému navádění na cíl dokáže proniknout hluboko do nepřátelského území, vyhýbat se radarům a zasáhnout cíle s vysokou přesností. 

Tomahawk využívá kombinaci navigačních systémů GPS, INS a TERCOM, které jí umožňují efektivní let v členitém terénu i za nepříznivých podmínek.

Zelenského „mírový plán“ obsahuje pět hlavních bodů a tři dodatečné, které Zelenskyj označil za tajné. Kromě pozvánky do Severoatlantické aliance zahrnuje posílení vojenských a obranných kapacit Ukrajiny.

Podle Zelenského by při realizaci tohoto plánu mohl konflikt skončit nejpozději v příštím roce. Jedním z klíčových bodů je pozvánka Ukrajiny do NATO, uvedla agentura TASR na základě zpráv z Reuters a AFP. „Vítězný plán Ukrajiny je plánem posílení naší země a našich pozic, abychom byli dostatečně silní na ukončení války,“ prohlásil Zelenskyj během svého vystoupení v ukrajinském parlamentu.

Zelenskyj rovněž navrhl pokračování ukrajinských vojenských operací v ruské Kurské oblasti a nasazení „nejaderných strategických odstrašujících prostředků“ na ukrajinském území. Součástí plánu je také návrh na dohodu o společné obraně s partnery Ukrajiny a následné sdílení kritických zdrojů. Zelenskyj dokonce uvedl, že po skončení války by ukrajinští vojáci mohli nahradit některé americké jednotky v Evropě.

Generální tajemník NATO Mark Rutte po nedávném setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským a britským premiérem Keirem Starmerem v Londýně prohlásil, že diskutovali i o tom, zda ukrajinské ozbrojené síly mohou při úderech na cíle v Rusku používat zbraně dlouhého dosahu.

Rutte uvedl, že neexistuje právní důvod, který by bránil Ukrajině použít Západem dodané zbraně na cíle v Rusku, ale rozhodnutí musí učinit jednotlivé země, které Kyjevu zbraně dodávají. „Z právního hlediska je to možné, protože Ukrajina má právně povoleno použít své zbraně k zasažení cílů v Rusku, pokud tyto cíle představují hrozbu pro Ukrajinu,“ dodal šéf NATO.

Podle NYT Spojené království požaduje od prezidenta Bidena schválení pro použití raket Storm Shadow na cíle v Rusku. Diskuse na tak vysoké úrovni má za cíl vytvořit koordinovanou strategii mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Francií. Tyto země společně vyvinuly raketu Storm Shadow, kterou samy používají pod označením SCALP EG.

Britské noviny The Times také uvedly, že Ukrajině bude umožněno zasáhnout Rusko britskými raketami Storm Shadow, ale ne americkými balistickými raketami ATACMS. Storm Shadow jsou vysoce přesné, vzduchem odpalované střely s plochou dráhou letu, jejichž dolet činí přibližně 250 kilometrů. Tyto rakety využívají kombinaci dvou navigačních systémů: inerciální navigaci s GPS a terénní referenční navigaci.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) střela s plochou dráhou letu Tomahawk Armáda Ukrajina USA (Spojené státy americké) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena poskytnout Ukrajině protipěchotní miny a povolit použití dlouhodobých raketových útoků na ruské území přichází ve chvíli, kdy ruská armáda zrychluje své zisky na frontě. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy