Zelenskyj promluvil o tajném dodatku mírového plánu. Chce americké Tomahawky

Jednou z tajných součástí pětibodového mírového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je obdržení amerických raket Tomahawk. 

Zelenskyj tajnou část plánu zveřejnil před zástupci médií ze severoevropských zemí. „Když řada zemí začala podporovat plán vítězství, vidíte, co se teď děje v médiích – říkají, že Ukrajina chce nebo chtěla spoustu raket, jako Tomahawky a tak dále,“ uvedl podle serveru RBC-Ukraine.  

Podle něj byly Tomahawky „důvěrnou věcí“ mezi Ukrajinou a Spojenými státy. Ke zveřejnění této informace ale měl jednoduchý důvod. „Jak těmto zprávám rozumět? To znamená, že mezi partnery nejsou žádné důvěrné věci,“ podotkl. 

Střela Tomahawk je americká řízená střela s dlouhým doletem, navržená primárně pro útoky na pozemní cíle. Vyvinuta byla v 70. letech společností General Dynamics (později Raytheon) pro potřeby amerického námořnictva. 

Střela má dosah až 2 500 km a může být odpalována z lodí, ponorek i pozemních platforem. Díky schopnosti nízkého letu a přesnému navádění na cíl dokáže proniknout hluboko do nepřátelského území, vyhýbat se radarům a zasáhnout cíle s vysokou přesností. 

Tomahawk využívá kombinaci navigačních systémů GPS, INS a TERCOM, které jí umožňují efektivní let v členitém terénu i za nepříznivých podmínek.

Zelenského „mírový plán“ obsahuje pět hlavních bodů a tři dodatečné, které Zelenskyj označil za tajné. Kromě pozvánky do Severoatlantické aliance zahrnuje posílení vojenských a obranných kapacit Ukrajiny.

Podle Zelenského by při realizaci tohoto plánu mohl konflikt skončit nejpozději v příštím roce. Jedním z klíčových bodů je pozvánka Ukrajiny do NATO, uvedla agentura TASR na základě zpráv z Reuters a AFP. „Vítězný plán Ukrajiny je plánem posílení naší země a našich pozic, abychom byli dostatečně silní na ukončení války,“ prohlásil Zelenskyj během svého vystoupení v ukrajinském parlamentu.

Zelenskyj rovněž navrhl pokračování ukrajinských vojenských operací v ruské Kurské oblasti a nasazení „nejaderných strategických odstrašujících prostředků“ na ukrajinském území. Součástí plánu je také návrh na dohodu o společné obraně s partnery Ukrajiny a následné sdílení kritických zdrojů. Zelenskyj dokonce uvedl, že po skončení války by ukrajinští vojáci mohli nahradit některé americké jednotky v Evropě.

Generální tajemník NATO Mark Rutte po nedávném setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským a britským premiérem Keirem Starmerem v Londýně prohlásil, že diskutovali i o tom, zda ukrajinské ozbrojené síly mohou při úderech na cíle v Rusku používat zbraně dlouhého dosahu.

Rutte uvedl, že neexistuje právní důvod, který by bránil Ukrajině použít Západem dodané zbraně na cíle v Rusku, ale rozhodnutí musí učinit jednotlivé země, které Kyjevu zbraně dodávají. „Z právního hlediska je to možné, protože Ukrajina má právně povoleno použít své zbraně k zasažení cílů v Rusku, pokud tyto cíle představují hrozbu pro Ukrajinu,“ dodal šéf NATO.

Podle NYT Spojené království požaduje od prezidenta Bidena schválení pro použití raket Storm Shadow na cíle v Rusku. Diskuse na tak vysoké úrovni má za cíl vytvořit koordinovanou strategii mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Francií. Tyto země společně vyvinuly raketu Storm Shadow, kterou samy používají pod označením SCALP EG.

Britské noviny The Times také uvedly, že Ukrajině bude umožněno zasáhnout Rusko britskými raketami Storm Shadow, ale ne americkými balistickými raketami ATACMS. Storm Shadow jsou vysoce přesné, vzduchem odpalované střely s plochou dráhou letu, jejichž dolet činí přibližně 250 kilometrů. Tyto rakety využívají kombinaci dvou navigačních systémů: inerciální navigaci s GPS a terénní referenční navigaci.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) střela s plochou dráhou letu Tomahawk Armáda Ukrajina USA (Spojené státy americké) Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy