Zemědělci z V4 vyzvali Brusel, aby obnovil dovozní cla na ukrajinské komodity

Dovozy levného ukrajinského obilí způsobují zemědělcům ze zemí Visegrádské čtyřky (V4) výrazné problémy. Jediným efektivním řešením složité situace je znovuzavedení dovozních cel a kvót na ukrajinské agrokomodity, shodli se zástupci zemědělsko-potravinářských samospráv zemí V4.

Na webu Slovenské zemědělské a potravinářské komory to uvedl Matej Korpáš z tiskového odboru. Dodal, že zemědělci z Visegrádské skupiny v současnosti mají na skladech miliony tun obilí ze staré úrody, které nedokáží prodat za rentabilní ceny, a nová úroda se blíží.

Agropotravinářské samosprávy zemí V4 společně se zástupci organizací zemědělců z Chorvatska a Rumunska proto ve výzvě Evropské komisi apelují na urychlené obnovení dovozních cel a kvót na zemědělsko-potravinářské výrobky. Zároveň dodávají, že zrušeny mohou být až poté, co se Ukrajina stane členem EU se všemi právy a pravidly. 

"Záměr Unie byl určitě správný, ale praxe postupně dostala naše zemědělce do situace, se kterou se mohou popasovat jen velmi těžko. Pokud si opravdu nechceme zničit naše zemědělsko-potravinářství, musíme přijmout zásadní celoevropská řešení na ochranu domácích producentů. Pokud se ale Unie rozhodne, že Ukrajina bude pokrývat evropské potravinářské potřeby, tak je nutné Ukrajinu implementovat do Společné zemědělské politiky EU, ale se všemi důsledky a normami, které zde dnes platí,“ řekl předseda SPPK Emil Macho.

EU se po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu podle Macha velmi rychle dohodla na liberalizaci obchodu s Ukrajinou. Zahrnovalo to i zrušení dovozních cel a kvót na citlivé zemědělské komodity, které měly přes území Slovenska jen přecházet do třetích zemí.

Pěstitelé z Ukrajiny nemusí dodržovat přísné normy EU v oblasti limitů pesticidů, průmyslových hnojiv, správné farmářské praxe a podobně. Díky tomu se levné obilí v obrovském množství dostávalo i na slovenský trh na úkor domácích producentů.

Související

Vláda ČR

Vláda odškodní zemědělce za jarní mrazy. Platby za státní pojištěnce se zvýší

Bezmála půl miliardy korun půjde na mimořádné finanční odškodnění pro ovocnáře a školkaře, kterým nečekaně silné jarní mrazy zničily letošní úrodu. Rozhodla o tom vláda na středečním jednání. Kabinet schválil také zřízení nového poradního orgánu Rady vlády pro veřejné zdraví a stanovil novou výši plateb státu do veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce na příští rok.

Více souvisejících

zemědělství visegradská čtyřka

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 35 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy