V noci ze soboty na neděli se přesuneme zpět na zimní čas, což znamená, že v neděli budeme moci zůstat v posteli o hodinu déle. Tato změna času, která probíhá dvakrát ročně, na podzim a na jaře, má ale více nevýhod než výhod. Uvedl to polský server Gazeta Wyborcza.
Obyvatelé Evropské unie se před několika lety vyjádřili v průzkumech prováděných Evropskou komisí proti střídání času. Evropský parlament v roce 2019 hlasoval pro zachování pouze jednoho času - buď zimního nebo letního.
Každý stát měl mít možnost vybrat si preferovaný čas, i když Evropská komise doporučovala koordinaci v této otázce. Rozhodnutí europarlamentu měla potvrdit Rada Evropské unie, tedy ministři z členských zemí, ale za čtyři roky se této otázce nepodařilo věnovat dostatek času.
Různé důvody bránily hlasování, od brexitu přes pandemii, migrační krizi až po válku na Ukrajině. Vždy se našlo něco, co bylo považováno za důležitější. Ministři se však ve skutečnosti vyhýbají diskuzi na toto téma, protože si uvědomují, že otázka času může rozdělit Evropu.
Podle výsledků průzkumů jsou největšími zastánci letního času Portugalci, Kypřané a Poláci. Naopak zimní čas, nazývaný "opravdový" čas, preferují například Finsko, Dánsko a Nizozemsko.
Kromě toho je EU rozdělena do tří časových pásem: západoevropský čas platí pro Irsko a Portugalsko, východoevropský čas pro země jako Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Kypr, zatímco středoevropský čas převažuje v zbytku Evropy. Pokud by se státy nedohodly na změně času, Evropa by mohla být mnohem více rozčleněna podle časových pásem.
Zatím to však nevypadá, že by se v nejbližší době měly provést nějaké změny ohledně střídání času. Jedinými evropskými zeměmi, kde se čas nemění, zůstávají Island, Bělorusko a Rusko.
Původním cílem zavedení letního času byla úspora elektrické energie. Avšak vědecké studie již dávno ukázaly, že tato úspora je spíše iluzorní. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí.
Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v době energetické krize na konci 70. let minulého století. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se země připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní.
Související
V noci na neděli začíná zimní čas. Noc se nám protáhne
První letošní změna času je za námi. Kdy se vrátíme na zimní čas?
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek