Jak udržovat a měnit díly brzdového systému

Komerční sdělení (Reklamní článek. EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah) - Bez pochyb jsou brzdy nejdůležitějším z komponentů aktivní bezpečnosti v jakémkoli vozidle, a to především při jízdě na kluzkém povrchu nebo na rušných městských silnicích. Pokud brzdy nefungují správně, výrazně se zvyšuje riziko kolize, protože vozidlo nemusí být schopno zastavit včas. Schopnost včas zjistit selhání v brzdovém systému je proto nesmírně důležitá. Většina brzdových systémů je poměrně komplikovaná, ale máme pro vás několik tipů a triků k údržbě, které vám pomohou prodloužit životnost vašeho auta.

Komponenty brzdového systému

V moderních autech je mnoho typů brzdových systémů, jako například systém bez tření nebo podtlakový systém. Některé využívají pouze kotoučové brzdy, a jiné mají kombinaci kotoučových a bubnových brzd. Nejběžnější dizajn je klasický hydraulický brzdový systém.

Klíčové komponenty:

Posilovač brzd – tento komponent usnadňuje řidiči používání brzd amplifikací síly, která se aplikuje na pedál. Hlavní brzdový válec – ovládá hydraulický tlak potřebný ke stisknutí brzdových destiček. Kapalina proudí přes ventil a hadičky do dalších válců. Pedál – aktivuje systém po jeho sešlápnutí. Píst v hlavním válci se pohne po sešlápnutí pedálu a uvolní kapalinu. Hadičky a trubky – doručují brzdovou kapalinu do válců kol. Písty – pohybují se díky síle hydraulické kapaliny. Písty zmáčknou brzdové destičky oproti kotoučům (rotorům). Třmeny – jsou základnou pro destičky a písty. Písty v plovoucích třmenech pouze stlačují destičku na vnitřní straně kotouče. Designy, které mají více pístů, umožňují rovnoměrnější rozložení tlaku. Brzdové destičky – kovové desky s vrstvou třecího materiálu. Po jejich stisknutí vytvořené tření zpomalí rotaci kol. Kotouče – komponenty jsou připojeny k nábojům kol a rotují spolu s koly.

Dnes se bubnové brzdy používají méně často, a obvykle se instalují pouze na zadní nápravě. Namísto používání třmenů a destiček zde písty válce tlačí brzdové čelisti proti vnitřní straně rotujícího bubnu kola.

Tipy k údržbě

Brzdovou kapalinu měňte nejméně dva nebo třikrát za rok, aby si systém udržel účinnost. Časem kapalina absorbuje vodu z okolí, čímž se snižuje její bod varu a začne se zde hromadit vzduch. Pokud se to stane, systém se musí odvzdušnit a starou kapalinu je nutno nahradit za novou. Pravidelně kontrolujte tloušťku brzdových destiček a kotoučů, abyste viděli, kdy a zda je nutné je vyměnit. Pokud je kotouč silně opotřebován, může prasknout nebo se ohnout, a pokud obložení destičky není dostatečně tlusté, prodlouží se brzdná dráha vozidla. Používejte pastu a podložky proti pískání. Sníží se tím hlučnost a vibrace, a jízda autem bude pohodlnější. Hadičky vyměňte alespoň jednou za 5 let. Materiál se postupně opotřebovává a ztrácí svoji elasticitu. Následně se hadičky rozšíří a sníží se tlak v systému. Také zkontrolujte, zda hadičky a trubky nemají nějaký únik nebo jiné znaky poškození. Ujistěte se, že vodící kolíky třmenů a těsnění jsou dobře namazaná, aby se součástky nezablokovaly. Také je důležité používat správné mazivo, aby se nevyskytla koroze nebo jiné problémy.

Varovné znaky poukazující na problémy s brzdami

Během jízdy sledujte některé typické zvuky a příznaky. I když jsou brzdové komponenty vytvořeny tak, aby vydržely dlouhou dobu, pokud problém nezjistíte, může to vést k vážnému poškození a drahé opravě. Kterýkoli z následujících znaků může indikovat selhání v brzdovém systému:

Pískání, skřípění nebo řinčení. Může to být znak, že destičky, čelisti nebo kotouče se musí vyměnit. Brzdové destičky jsou obvykle vybaveny elektrickým nebo akustickým indikátorem opotřebení, který upozorní řidiče, když jsou destičky příliš tenké. Zapnutí varovného indikátoru brzdové kapaliny. Světlo indikuje, že někde v systému je únik. Také zkontrolujte jednotlivé komponenty, pokud jsou kolem auta a kol louže barevné kapaliny. Houbový brzdový pedál. Pokud musíte brzdový pedál sešlápnout hlouběji než obvykle, aby brzdy fungovaly, může to být znak, že destičky jsou opotřebované, není zde dostatek kapaliny, nebo je v systému příliš mnoho vzduchu. Problém musíte ihned diagnostikovat a opravit. Auto táhne do jedné strany během brzdění. Může se to stát vlivem nerovnoměrného opotřebení, zablokovaných válců nebo kontaminované kapaliny. Spálený zápach. Pokud během brzdění cítíte spálený zápach nebo silný chemický zápach, brzdy jsou pravděpodobně přehřáté. Zkontrolujte třmeny a další komponenty, a ujistěte se, že vše se pohybuje správně.

Jak vyměnit přední brzdové destičky a kotouče

Výměna opotřebovaných brzdových destiček a kotoučů se doporučuje, když objevíte problém. K tomuto úkonu ovšem nemusíte platit odborníkovi. Pokud máte vhodné zručnosti a znalosti, snadno tento úkol zvládnete i svépomocí, a to při dodržení podrobných pokynů. Mějte ale na paměti, že každé vozidlo je jiné, a každé bude mít i vlastní požadavky. 

Výměna komponentů předních brzd:

Zvedněte vozidlo použitím zvedáku nebo zvedací platformy a montážních stojanů. Odšroubujte matice kol a odstraňte přední kola. Potom otočte jednotku náboje kola stranou a odšroubujte šrouby třmenu použitím nástrčného a otevřeného montážního klíče. Dejte třmen stranou a odstraňte staré brzdové destičky. Potom odstraňte šrouby na držáku třmenu a odpojte držák. Když to uděláte, měli byste být schopni odstranit kotouč. Nainstalujte a znovu sestavte komponenty v opačném pořadí.

Zdroj: Informace o brzdovém systému převzaty z autodoc.cz

Související

Více souvisejících

auto

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy