Prodej nových osobních automobilů v EU letos díky zlepšení situace s čipy vzroste

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v letošním roce díky zlepšení situace kolem čipů zvýší o 7,9 procenta na 10,5 milionu. Bude ale téměř o 20 procent nižší než v roce 2019, tedy proti období před začátkem pandemie covidu-19. Předpovědělo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Automobilový trh v EU by se tak měl vrátit k růstu po předchozích dvou letech poklesu za sebou. V roce 2020 se prodej aut v EU kvůli pandemii podle dřívějších údajů ACEA snížil o rekordních 23,7 procenta, vloni pokles zpomalil na 2,4 procenta.

"Prodej nových osobních aut v EU vloni pokračoval v poklesu kvůli nedostatku čipů," uvedlo v dnešní zprávě sdružení ACEA. "Protože se v roce 2022 očekává stabilizace dodávek čipů, předpovídá ACEA, že se registrace osobních aut v EU letos vrátí k růstu."

Sdružení rovněž vyzvalo Evropskou unii ke snížení závislosti na dodávkách ze zahraničí, které by v budoucnu zabránilo podobným škodám ve strategických evropských odvětvích, jaké způsobil nedostatek čipů automobilovému průmyslu.

Prezident sdružení a šéf automobilky BMW Oliver Zipse ve zprávě poukázal na růst prodeje elektromobilů, který označil za "velmi vítanou zprávu". "Nesmíme nicméně zapomenout, že je to stále dost křehký trh, který je vysoce závislý na podpůrných opatřeních, jako jsou nákupní pobídky, a především na široké dostupnosti dobíjecí infrastruktury," dodal. V současnosti ale podle sdružení rozvoj této infrastruktury výrazně zaostává za poptávkou spotřebitelů po elektromobilech.

"Prodej elektromobilů se mezi lety 2017 a 2021 více než zdesetinásobil, zatímco počet veřejných dobíječek v EU ve stejném období vzrostl méně než dvaapůlkrát," upozornil Zipse. "Pokud se tato situace nebude urychleně řešit stanovením ambiciózních cílů pro všechny členské státy EU, brzy narazíme na překážku," dodal.

Související

Více souvisejících

auto

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy