České e-shopy si zamilovaly výdejní schránky, nadále vznikají nové

Internetovým prodejcům v tuzemsku, které dnes ČTK oslovila, se osvědčily výdejní schránky, někteří plánují jejich rozšíření. Nově je zavádí digitální antikvariát Knihobot, nejdříve budou k dispozici zákazníkům v Praze, postupně je firma plánuje vytvořit v dalších městech.

Do budoucna by je Knihobot mohl poskytnout i dalším on-line obchodům s použitým zbožím. Společnost to dnes sdělila ČTK.

Nábytkářských řetězec IKEA umožnil vyzvedávání zboží ze samoobslužných schránek loni v červnu. V současné době fungují u jeho obchodních domů v Praze na Zličíně, Černém Mostě a v Brně. "Výdejní boxy si naši zákazníci oblíbili. Jejich průměrná vytíženost se pohybuje kolem 75 procent. Nejvíce je zákazníci využívají na Černém Mostě, kde se vytíženost blíží 100 procentům. Proto zde chceme kapacity navýšit a také máme v plánu zprovoznit výdejní boxy i u našeho obchodního domu v Ostravě," uvedla manažerka projektu z oddělení logistiky IKEA ČR Jana Jakubcová.

Objednávat zboží do výdejních schránek umožňuje také on-line lékárna Pilulka, v ČR jich provozuje 28 a další na Slovensku. "Zájem o vyzvedávání z boxů postupně přibývá. Je to dáno třeba tím, že některým zákazníkům vyhovuje spíš flexibilní doručení a podle toho se jim snažíme službu přizpůsobovat," řekla za společnost Daria Zverevska. Doplnila, že největší zájem o službu je v Praze, ale daří se jí i na dalších místech. Letos by se proto Pilulka Boxy měly objevit v Olomouci, firma podle Zverevske zároveň pracuje na výběru dalších lokalit.

Knihobot zpřístupnil v první fázi osm samoobslužných schránek, cílí zejména na pražská administrativní centra jako je Brumlovka v Michli, ParkView na Pankráci nebo Coral Office v Nových Butovicích. Takzvaný Knihobox lidé najdou také v obchodním centru Lužiny. Do každé schránky se vejde zhruba 20 knih, neplatí přitom žádný hmotnostní limit. To boxy Knihobotu podle jeho šéfa Dominika Gazdoše odlišuje například od výdejních schránek sítě Zásilkovna nebo balíčku pro kurýra.

"Spouštíme Knihoboxy v době, kdy význam re-commerce – tedy on-line prodeje pečlivě protříděného nebo repasovaného zboží z druhé ruky – roste. Je třeba si uvědomit, že zatímco se e-shopová scéna v obratech propadá, secondhandu se nadále daří. Přitom u nás zcela chybí patřičná infrastruktura, bez které se tento miliardový trh nemůže rozvíjet," uvedl Gazdoš. Nejedná se přitom podle něj jen o logistiku, ale také propagaci použitého zboží v rámci cenových srovnávačů.

Loňský průzkum Asociace pro elektronickou komerci ukázal, že obliba výdejních boxů vzrostla za poslední tři rok z nuly na šest procent. Díky tomu, že nakupujícím poskytují časovou flexibilitu asociace u nich předpokládá další růst zájmu.

Související

Více souvisejících

e-shopy

Aktuálně se děje

před 45 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy