Britská telekomunikační skupina Vodafone si vybrala jihokorejskou společnost Samsung Electronics jako dodavatele zařízení pro sítě páté generace (5G) v Británii. Pro Samsung je to na evropském trhu průlomová dohoda, uvedla agentura Reuters. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.
Británie už nařídila, že do konce roku 2027 musí být z jejích sítí 5G odstraněno vybavení čínské firmy Huawei. Krok Británie byl reakcí na kampaň Spojených států, které firmu označily za hrozbu pro národní bezpečnost.
Evropskému trhu s telekomunikačním zařízením dominují společnosti Nokia, Ericsson a Huawei. Samsung se dostal do hry loni v září, když nečekaně získal smlouvu s americkým gigantem Verizon za šest miliard USD.
Evropští mobilní operátoři stále častěji uvažují o tom, že by jako dodavatele svých sítí 5G využili Samsung místo firmy Huawei. Představitelé španělské firmy Telefónica a francouzské Orange už dříve agentuře Reuters řekli, že s korejskou firmou jednají.
Několik telekomunikačních operátorů se také zajímá o nový přístup k mobilní síťové architektuře nazývané Open RAN, která umožňuje mobilním operátorům kombinovat zařízení od různých dodavatelů. To může zvýšit flexibilitu a snížit náklady. Otevřené sítě už využívají firmy, jako je japonská Rakuten či americká Dish Network. Mezi zastánce nové technologie se ale začínají řadit i zavedené firmy jako Telefónica a Vodafone.
10. prosince 2025 18:15
Rostoucí ceny online reklamy nutí malé podniky hledat alternativy. Tisk plakátů se vrací do hry
Související
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
Aktuálně se děje
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
včera
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
včera
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
včera
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
včera
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
včera
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
20. ledna 2026 22:02
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě