Hrad Veveří: Tajemství přemyslovského hradu skrytá pod nánosy betonu

Rozsáhlý hradní areál hradu Veveří, ležící nedaleko moravské metropole Brna, si větší zájem a tím i péči získal až v posledních 20 letech. Předtím se stal obětí hlouposti, malichernosti a pokrytectví, které ho v duchu socialismu proměnili zčásti v panelák a zčásti v ruinu. Rány a jizvy z těchto dob se hojí pomalu. Přesto si i přes renesanční přestavby, švédské řádění i komunistickou betonáž uchoval své středověké kouzlo.

Hrad se dodnes schovává v lesích mezi skalnatými kopci nad Brněnskou přehradou. Během času původně malý hrad zaujal téměř celý táhlý ostroh a ozdobil ho hradbami, paláci a věžemi. Když dnes návštěvník přijíždí či přichází k hradu hlubokým údolím a hledí vzhůru k hradu, nebo když přichází od západu po široké pláni a hledí na řadu věží a masivní hradbu, hned pocítí středověkou duši tohoto místa, které je někdy skryté pod nánosy betonu, jako je podklad skrytý pod tunou zeminy.

Bližší pohled na hradní areál může chvílemi návštěvníka vyděsit. U jižní brány ho vítají polorozpadlé skleníky s vytlučeným sklem, jinde opadaná omítka a opuštěné hospodářské budovy. To je dodnes převažující stav tzv. Příhrádku a středního hradu. Stačí však pozvednou hlavu směrem k zadnímu, hlavnímu hradu, který návštěvníky vítá s úsměvem a raduje se z obnovených fasád, oken, střech a částečně vnitřních prostor.

Těžko se chce člověku věřit, že ještě před sto lety to byl výstavný, udržovaný a plně vybavený hrad. Posledním majitelem byl anglický baron Mořic Arnold de Forest-Bischofsheim. Více času trávil spíše na svém anglickém panství, přec se objevoval i na Veveří, kde ho jeho osobní přítel Winston Churchill a jeho manželka Clementine několikrát navštívili.

Moravské sídlo bylo skutečně bohatě a reprezentativně zařízeno, o čemž svědčí nejen dobové fotografie, ale také první průvodcovské texty po hradě, jelikož po zestátnění tu bylo otevřeno ve své době vyhlášené muzeum šlechty.

V souvislosti s první československou pozemkovou reformou roku 1921 měla být většina pozemků zdejšího panství zestátněna, proti čemuž se však baron postavil. Po několikaletém sporu v roce 1925 nakonec souhlasil s prodejem a s nabídnutou kupní cenou, načež hrad i s veškerým mobiliářem přešel do vlastnictví státu. Hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti a stal se velice oblíbeným turistickým cílem. V červnu 1928 navštívil hrad Veveří i prezident Tomáš Garrigue Masaryk a objevily se plány na využití hradu jakožto prezidentské rezidence na Moravě, z nichž nakonec sešlo.

Ovšem následně přišla nacistická okupace. V letech 1942 až 1945 byl hrad zabaven pro potřeby wehrmachtu a SS. V okolí hradu vznikl rozsáhlý výcvikový prostor. Koncem druhé světové války zasáhly hrad boje při osvobozování Brna. Hradní budovy i interiéry byly místy značně poškozeny, část vybavení zmizela. Největší pohromou pro hrad byla následná komunistická éra, za níž byly zámecké i hradní prostory zařízeny pro potřeby lesnického učiliště. Namísto salonů zde vznikly koupelny a záchody, namísto ložnic a síní pak učebny a provozní prostory. Byl zaveden nový vodovod a kanalizace. Bylo také neodborně provedeno tzv. statické zajištění pomocí betonových injektáží a nástřiků, které vedly k těžkému poškození hradu.

Až nyní během oprav, kdy hrad opět získává svou podobu z konce 19. století, se opět objevují dávné skvosty, ať už jsou to renesanční či rokokové fresky, nebo dokonce i středověké nástěnné malby s turnajovou tématikou, které odkazují na dávnou slávu a význam tohoto místa.

Díky opravám, ale též nejrůznějším výzkumům, se daří zodpovídat i dlouho nezodpovězené otázky. První zmínka o Veveří pochází již z roku 1213. Tehdy se však mluví o panském dvorci, který ležel u románského kostela Nanebevzetí Panny Marie západně od pozdějšího kamenného hradu, který zaujal skalnatou ostrožnu nad soutokem Svratky a Veverského potoka. Právě zde během 1. poloviny 13. století vzniká v zadní nejchráněnější části hranolová obytná a obranná věž, tzv. donjon a později v čele hradu obranná věž s břitem, která je dodnes hlavní dominantou. Zda-li tento hrad založil již moravský markrabě Vladislav Jindřich, či až kralevic Přemysl Otakar II. zůstává prozatím tajemstvím, které snad odhalí další opravy a průzkumy.

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky Přemyslovci

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy