Hrad Veveří: Tajemství přemyslovského hradu skrytá pod nánosy betonu

Rozsáhlý hradní areál hradu Veveří, ležící nedaleko moravské metropole Brna, si větší zájem a tím i péči získal až v posledních 20 letech. Předtím se stal obětí hlouposti, malichernosti a pokrytectví, které ho v duchu socialismu proměnili zčásti v panelák a zčásti v ruinu. Rány a jizvy z těchto dob se hojí pomalu. Přesto si i přes renesanční přestavby, švédské řádění i komunistickou betonáž uchoval své středověké kouzlo.

Hrad se dodnes schovává v lesích mezi skalnatými kopci nad Brněnskou přehradou. Během času původně malý hrad zaujal téměř celý táhlý ostroh a ozdobil ho hradbami, paláci a věžemi. Když dnes návštěvník přijíždí či přichází k hradu hlubokým údolím a hledí vzhůru k hradu, nebo když přichází od západu po široké pláni a hledí na řadu věží a masivní hradbu, hned pocítí středověkou duši tohoto místa, které je někdy skryté pod nánosy betonu, jako je podklad skrytý pod tunou zeminy.

Bližší pohled na hradní areál může chvílemi návštěvníka vyděsit. U jižní brány ho vítají polorozpadlé skleníky s vytlučeným sklem, jinde opadaná omítka a opuštěné hospodářské budovy. To je dodnes převažující stav tzv. Příhrádku a středního hradu. Stačí však pozvednou hlavu směrem k zadnímu, hlavnímu hradu, který návštěvníky vítá s úsměvem a raduje se z obnovených fasád, oken, střech a částečně vnitřních prostor.

Těžko se chce člověku věřit, že ještě před sto lety to byl výstavný, udržovaný a plně vybavený hrad. Posledním majitelem byl anglický baron Mořic Arnold de Forest-Bischofsheim. Více času trávil spíše na svém anglickém panství, přec se objevoval i na Veveří, kde ho jeho osobní přítel Winston Churchill a jeho manželka Clementine několikrát navštívili.

Moravské sídlo bylo skutečně bohatě a reprezentativně zařízeno, o čemž svědčí nejen dobové fotografie, ale také první průvodcovské texty po hradě, jelikož po zestátnění tu bylo otevřeno ve své době vyhlášené muzeum šlechty.

V souvislosti s první československou pozemkovou reformou roku 1921 měla být většina pozemků zdejšího panství zestátněna, proti čemuž se však baron postavil. Po několikaletém sporu v roce 1925 nakonec souhlasil s prodejem a s nabídnutou kupní cenou, načež hrad i s veškerým mobiliářem přešel do vlastnictví státu. Hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti a stal se velice oblíbeným turistickým cílem. V červnu 1928 navštívil hrad Veveří i prezident Tomáš Garrigue Masaryk a objevily se plány na využití hradu jakožto prezidentské rezidence na Moravě, z nichž nakonec sešlo.

Ovšem následně přišla nacistická okupace. V letech 1942 až 1945 byl hrad zabaven pro potřeby wehrmachtu a SS. V okolí hradu vznikl rozsáhlý výcvikový prostor. Koncem druhé světové války zasáhly hrad boje při osvobozování Brna. Hradní budovy i interiéry byly místy značně poškozeny, část vybavení zmizela. Největší pohromou pro hrad byla následná komunistická éra, za níž byly zámecké i hradní prostory zařízeny pro potřeby lesnického učiliště. Namísto salonů zde vznikly koupelny a záchody, namísto ložnic a síní pak učebny a provozní prostory. Byl zaveden nový vodovod a kanalizace. Bylo také neodborně provedeno tzv. statické zajištění pomocí betonových injektáží a nástřiků, které vedly k těžkému poškození hradu.

Až nyní během oprav, kdy hrad opět získává svou podobu z konce 19. století, se opět objevují dávné skvosty, ať už jsou to renesanční či rokokové fresky, nebo dokonce i středověké nástěnné malby s turnajovou tématikou, které odkazují na dávnou slávu a význam tohoto místa.

Díky opravám, ale též nejrůznějším výzkumům, se daří zodpovídat i dlouho nezodpovězené otázky. První zmínka o Veveří pochází již z roku 1213. Tehdy se však mluví o panském dvorci, který ležel u románského kostela Nanebevzetí Panny Marie západně od pozdějšího kamenného hradu, který zaujal skalnatou ostrožnu nad soutokem Svratky a Veverského potoka. Právě zde během 1. poloviny 13. století vzniká v zadní nejchráněnější části hranolová obytná a obranná věž, tzv. donjon a později v čele hradu obranná věž s břitem, která je dodnes hlavní dominantou. Zda-li tento hrad založil již moravský markrabě Vladislav Jindřich, či až kralevic Přemysl Otakar II. zůstává prozatím tajemstvím, které snad odhalí další opravy a průzkumy.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky Přemyslovci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy