Hrad Veveří: Tajemství přemyslovského hradu skrytá pod nánosy betonu

Rozsáhlý hradní areál hradu Veveří, ležící nedaleko moravské metropole Brna, si větší zájem a tím i péči získal až v posledních 20 letech. Předtím se stal obětí hlouposti, malichernosti a pokrytectví, které ho v duchu socialismu proměnili zčásti v panelák a zčásti v ruinu. Rány a jizvy z těchto dob se hojí pomalu. Přesto si i přes renesanční přestavby, švédské řádění i komunistickou betonáž uchoval své středověké kouzlo.

Hrad se dodnes schovává v lesích mezi skalnatými kopci nad Brněnskou přehradou. Během času původně malý hrad zaujal téměř celý táhlý ostroh a ozdobil ho hradbami, paláci a věžemi. Když dnes návštěvník přijíždí či přichází k hradu hlubokým údolím a hledí vzhůru k hradu, nebo když přichází od západu po široké pláni a hledí na řadu věží a masivní hradbu, hned pocítí středověkou duši tohoto místa, které je někdy skryté pod nánosy betonu, jako je podklad skrytý pod tunou zeminy.

Bližší pohled na hradní areál může chvílemi návštěvníka vyděsit. U jižní brány ho vítají polorozpadlé skleníky s vytlučeným sklem, jinde opadaná omítka a opuštěné hospodářské budovy. To je dodnes převažující stav tzv. Příhrádku a středního hradu. Stačí však pozvednou hlavu směrem k zadnímu, hlavnímu hradu, který návštěvníky vítá s úsměvem a raduje se z obnovených fasád, oken, střech a částečně vnitřních prostor.

Těžko se chce člověku věřit, že ještě před sto lety to byl výstavný, udržovaný a plně vybavený hrad. Posledním majitelem byl anglický baron Mořic Arnold de Forest-Bischofsheim. Více času trávil spíše na svém anglickém panství, přec se objevoval i na Veveří, kde ho jeho osobní přítel Winston Churchill a jeho manželka Clementine několikrát navštívili.

Moravské sídlo bylo skutečně bohatě a reprezentativně zařízeno, o čemž svědčí nejen dobové fotografie, ale také první průvodcovské texty po hradě, jelikož po zestátnění tu bylo otevřeno ve své době vyhlášené muzeum šlechty.

V souvislosti s první československou pozemkovou reformou roku 1921 měla být většina pozemků zdejšího panství zestátněna, proti čemuž se však baron postavil. Po několikaletém sporu v roce 1925 nakonec souhlasil s prodejem a s nabídnutou kupní cenou, načež hrad i s veškerým mobiliářem přešel do vlastnictví státu. Hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti a stal se velice oblíbeným turistickým cílem. V červnu 1928 navštívil hrad Veveří i prezident Tomáš Garrigue Masaryk a objevily se plány na využití hradu jakožto prezidentské rezidence na Moravě, z nichž nakonec sešlo.

Ovšem následně přišla nacistická okupace. V letech 1942 až 1945 byl hrad zabaven pro potřeby wehrmachtu a SS. V okolí hradu vznikl rozsáhlý výcvikový prostor. Koncem druhé světové války zasáhly hrad boje při osvobozování Brna. Hradní budovy i interiéry byly místy značně poškozeny, část vybavení zmizela. Největší pohromou pro hrad byla následná komunistická éra, za níž byly zámecké i hradní prostory zařízeny pro potřeby lesnického učiliště. Namísto salonů zde vznikly koupelny a záchody, namísto ložnic a síní pak učebny a provozní prostory. Byl zaveden nový vodovod a kanalizace. Bylo také neodborně provedeno tzv. statické zajištění pomocí betonových injektáží a nástřiků, které vedly k těžkému poškození hradu.

Až nyní během oprav, kdy hrad opět získává svou podobu z konce 19. století, se opět objevují dávné skvosty, ať už jsou to renesanční či rokokové fresky, nebo dokonce i středověké nástěnné malby s turnajovou tématikou, které odkazují na dávnou slávu a význam tohoto místa.

Díky opravám, ale též nejrůznějším výzkumům, se daří zodpovídat i dlouho nezodpovězené otázky. První zmínka o Veveří pochází již z roku 1213. Tehdy se však mluví o panském dvorci, který ležel u románského kostela Nanebevzetí Panny Marie západně od pozdějšího kamenného hradu, který zaujal skalnatou ostrožnu nad soutokem Svratky a Veverského potoka. Právě zde během 1. poloviny 13. století vzniká v zadní nejchráněnější části hranolová obytná a obranná věž, tzv. donjon a později v čele hradu obranná věž s břitem, která je dodnes hlavní dominantou. Zda-li tento hrad založil již moravský markrabě Vladislav Jindřich, či až kralevic Přemysl Otakar II. zůstává prozatím tajemstvím, které snad odhalí další opravy a průzkumy.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky Přemyslovci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy