Kokořín není jen hrad z písničky. Skrývá tajemnou jeskyni i masivní pevnost

S přicházejícím jarem opět nastává příznivé počasí pro celodenní toulky a poznávání krásných zákoutí naši země. K těm nejkrásnějším jistě patří i Kokořínsko, vzdálené jen chvíli od Mělníka v severní části Středočeského kraje. Zdejší oblast, sousedící na severu s Máchovým krajem, nabízí snad vše, co by si mohl turista přát. Najdeme tu jak historické památky, tak přírodní krásy. Tomu všemu pak vévodí romantický hrad Kokořín.

Asi nejznámější památkou zdejšího kraje je hrad Kokořín, vystavěný na skalním soklu nad údolím potoka Pšovka. Zdejšímu hradu předcházelo starší sídlo v podobě tvrze, která stávala jižně od dnešního hradu nad skalními srázy západní části Kokořínského dolu. Toto sídlo zde stávalo již od druhé poloviny 13. století.

Pověst hovoří, že „hrad Kokořín kdysi dávno založil rytíř Okoř z rodu pánů z Dubé. Jeho syn se zasnoubil s dcerou rytíře Ctibora, majitele tvrze ve Vidimi. Po smrti Okoře se jeho syn zamiloval do dcery pána z Housky a rovněž si jí vzal za ženu. Ctibor mu tuto zradu nemohl zapomenout a choval k němu nepřátelství. Následně ho donutil, aby i se svou ženou Kokořín opustil a nikdy se sem již nevrátil.“

Podle první písemné zmínky z roku 1320 se ukazuje, že hrad vznikl někdy ve 2. čtvrtině 14. století. Zdejší oblast tehdy tvořila skutečně okrajovou část panství pánů z Dubé, ovšem zakladatelem hradu byl spíše než bájný Okoř nejvyšší pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé. Hrad byl následně obýván asi do poloviny 16. století. V dobách husitských válek byl husity dobyt, ovšem přetrval. Osudnou se mu stala jeho poloha a špatný přístup. Péče a zájem o něj začala upadat a hrad tak během 16. století začal značně chátrat, až zpustl natolik, že již nebyl způsobilý k bydlení.  Již v této době se o něm psalo jako o pustém. Kolem roku 1530 byla asi dva kilometry od hradu Kokořína rodem Běřkovských ze Šebířova ve vsi postavena tvrz, která se později proměnila v barokní zámek.

V období romantismu se zřícenina Kokořína se svým okolím stala inspirací mnohým našim umělcům. V roce 1894 koupil celou oblast, včetně zříceniny, velkostatkář Václav Špaček, který si zakoupil i šlechtický titul s přídomkem „ze Starburgu“. Rozhodl se, že v okolí Kokořína vybuduje zařízení pro rekreaci a turistiku. Proto v letech před první světovou válkou začal opravovat a přestavovat hrad a v údolí začal stavět rekreační zařízení, koupaliště a tenisové kurty. Zemřel v roce 1912 a na dílo svého otce navázal jeho syn Jan. V letech 1911 až 1919 tak hrad Kokořín získal svou současnou, romantickou podobu. Hrad tak byl zachráněn před zkázou, nicméně přišel o část své historické hodnoty.

Novodobí majitelé měli hrad v majetku až do roku 1950, kdy jej převzal stát. Dědicové Špačků se znovu majetku ujali až v roce 2006, kdy jim byl hrad navrácen. Významná památka je tak v rukou tradičních majitelů a nadále zůstává otevřená veřejnosti. Nabízí dva prohlídkové okruhy a krásné výhledy z téměř 38 metrů vysoké věže.

Kromě hradu Kokořín nabízí okolí i další památky, například tajuplný hrad Houska s údajnou bránou do pekel či královský majestát v podobě hradu Bezdězu. Nedaleko samotného Kokořína se pak nachází pozůstatky skalního hradu Nedamy, případně za zastávku stojí i zámek v Mělníku, stejně jako celé město.

Velmi zajímavou lokalitu představuje i slovanské hradiště zvané Hradsko. Jedná se o hradiště obývané od 8. do 12. století, které se nachází na náhorní plošině obklopené strmými svahy s pískovcovými skalami, přístupné jen po 70 metrů široké šíji, chráněné původně dvěma valy. Byly zde odkryty základy obydlí i velmožského dvorce a také pohřebiště. Někteří badatelé právě sem situují dávný hrad Canburg, který v roce 805 neúspěšně dobývalo vojsko franckého krále Karla Velikého. Jestli tomu tak doopravdy je, se nedá říct. Dnes tato lokalita každopádně pojí mystiku historie s nádherou přírody.

Právě přírodními krásami zdejší kraj oplývá. Jsou tu především malebná údolí, kaňony, doly, skalní zdi, věže, sloupy a další nejrůznější útvary. Za zmínku jistě stojí tzv. Pokličky. Jedná se o sloupy z pískovce zakryté poklopy o výšce až dvanáct metrů. Známé jsou též Čertovy hlavy v podobě pískovcových soch od sochaře Václava Levého, které pocházejí už z druhé poloviny 19. století.

Nachází se zde také nepřeberné množství skalních uliček, bludišť a jeskyní. Za zmínku jistě stojí například Sluneční jeskyně, Barcalína či Partyzánská jeskyně, která byla uměle vyhloubena v roce 1944 a sloužila jako úkryt.

Související

Více souvisejících

cestování hrady a zámky Příroda hrad kokořín kokořínsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 9 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

Zdroj: David Holub

Další zprávy