Kam se vydat za nejstarší rozhlednou v hlavním městě?

Vedle početné řady architektonických a přírodních památek navštěvují lidé v tuzemsku především rozhledny, kterých v posledních letech hojně přibývá. Touha kochat se pohledem do daleké krajiny byla vlastní již lidem v období romantismu, kdy u nás vyrůstaly i první rozhledny. Jednou z nejstarších a nejkrásnějších je i rozhledna v Praze – Cibulce.

Stavby a areály spojené s obdobím romantismu se u nás začaly objevovat již v druhé polovině 18. století. Mezi nejstarší patří například zámecký park ve Vlašimi s množstvím romantických a exotických staveb, jako byl Starý hrad, minaret či Čínský pavilon. Tento trend se v českých zemích rozšířil především během 19. století.  

Kromě zahrad, parků a s nimi spojených staveb, přibývaly i nejrůznější objekty zasazené do volné krajiny, které nabízely možnost pobytu v přírodě, relaxace a kochání se přírodou. Patří sem celá řada lesních altánů, chatek, ale také vyvýšených plošin či rozhleden. Početná řada jich vyrostla například v Českém ráji či Českém Švýcarsku.

Pokud bychom se chtěli vydat na rozhlednu spojenou nejen s krásnými výhledy do krajiny ale i romantickým parkem, asi by nás jako první napadla rozhledna v podobě minaretu v lednicko-valtickém areálu. Romantizující rozhlednu však najdeme i v Praze, konkrétně v městské části Praha 5 – Košíře, zvanou Cibulka.

Pokud zavítáme do Prahy a nechceme zrovna do turisty zaplněného centra a nelákají nás ani profláklá místa jako Pražský hrad nebo Petřín, je výlet do parku Cibulka ideální volbou. Čeká nás zde jednak poměrně tichý a rozsáhlý les s řadou cest a pěšin, ale také několik dochovaných staveb původního romantického parku. Mezi ty patří například bývalá usedlost Cibulka, novogotická hájovna nebo poustevna.

Mezi všemi stavbami jistě vyniká rozhledna Cibulka. Jedná se o 13 metrů vysokou kamennou věž čtvercového půdorysu zakončenou cimbuřím, která by měla připomínat věž gotického hradu. Na vrchol se lze dostat po vnějším schodišti čítajícím 76 schodů. Návštěvníkovi se tak nabídne například výhled na celý areál motolské nemocnice. Pohled na střed Prahy je dnes zastíněn zejména vzrostlými stromy a mladší zástavbou.

Věž, stejně jako celý park, začala vznikat během první poloviny 19. století. Park založil hrabě Leopold Thun-Hohenstein, bývalý pasovský biskup, který se rozhodl strávit poslední roky svého života v Praze. V roce 1817 zde zakoupil pozemky, které zveleboval až do své smrti v roce 1826. Původní usedlost nechal přestavět do podoby zámečku, zvaného Cibulka, a kolem něj vytvořil park s vycházkovými promenádami, umělou jeskyní, poustevnou či se zmíněnou rozhlednou v podobě hradní zříceniny. K jejímu otevření došlo v roce 1820. Jedná se tak o nejstarší rozhlednu na území Prahy.

Ve spodní části věže se údajně původně nacházela mechanická loutka rytíře, oděná do brnění, která pro pobavení návštěvníků vyvolávala strašidelné zvuky. Ta se do dnešních dnů bohužel nedochovala. Naopak dodnes jsou pod rozhlednou terasovitě umístěné romantizující gotické zdi s okny a portály s lomeným obloukem. Pod nimi se nachází umělá zřícenina, v jejíž prostorách je Kronos, socha řeckého boha. Romantickou atmosféru dotváří zeď porostlá břečťanem.

Kromě rozhledny nabízí park ještě jednu zajímavou stavbu, kterou je Čínský pavilon. Nachází se v nevelké vzdálenosti od zámečku na návrší v severní části parku. I on zčásti plní roli vyhlídkové věže. Jedná se o osmibokou budovu podobající do jisté míry jiným Čínským pavilonům na území Čech, například již zmíněnému ve Vlašimi. Byl vystavěn v roce 1822. Obě patra byla chráněna dvoukřídlými dveřmi a zelenými žaluziemi. Uvnitř se pak nacházely kabinety vybavené zrcadly a lustry ze skleněných perel. Na vrcholku zkosené střechy původně stál měděný Číňan držící slunečník doplněný o sadu zvonečků, které za větrného počasí zvonily.

Dodejme, že zmíněný Čínský pavilon i romantická rozhledna Cibulka prošli v nedávné době rekonstrukcí a jsou tak po letech chátrání opět zdejší chloubou, lákající k návštěvě do méně známých částí pražské metropole. Pohodlně sem lze dojet například tramvají na zastávku Kotlářka či Poštovka a odsud pěšky asi 3 až 10 minut.

Související

Hasiči

Požár v nemocnici Motol: Evakuovalo se 60 lidí z urgentního příjmu

V pražské nemocnici Motol dnes večer hořelo. Šlo o požár elektroinstalace v podhledu na toaletách, uhasila ho voda z prasklého potrubí. Kvůli požáru se evakuovalo 60 lidí z urgentního příjmu, lůžková část nemocnice nebyla zasažena. ČTK to sdělil mluvčí pražských hasičů Daniel Fík. 
prodejna Alza

Alza otevírá AlzaDrive a pobočku v Čakovicích

Alza otevírá tři týdny před Vánocemi novou prodejnu v Praze Čakovicích. Na téměř 650 m2 nabídne zákazníkům velké zastoupení stále populárnějších privátních značek, vystavené zde budou i velké produkty, jako jsou lednice či pračky, i zboží k okamžitému odběru bez předchozího objednání. Motorizovaným zákazníkům umožní pohodlné a rychlé vyzvednutí objednávek přímo z vozu dvoumístný AlzaDrive, již třetí v České republice. V rámci slavnostního otevření nabídne e-shop přímo na pobočce i mimořádné slevy.

Více souvisejících

Praha Cibulka (usedlost) historie Příroda relax

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli.  

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lyžování, ilustrační foto

V Česku začala lyžařská sezóna. Na Černé hoře bylo o víkendu tisíc lyžařů

Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K dispozici měli zkrácenou sjezdovku Anděl s asi půl metrem sněhu. Od pondělí bude areál mimo provoz. Opět otevře v pátek 9. prosince, kdy by se mělo lyžovat na celé sjezdovce Anděl o délce 1,1 kilometru. ČTK to dnes řekla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. V pátek by se mělo začít lyžovat i ve Špindlerově Mlýně.

před 1 hodinou

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Představitelé Kyjeva, Finska a Pobaltí kritizují návrh Macrona dát Rusku bezpečnostní záruky

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s francouzskou televizí TF1 naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Podle Kyjeva či Pobaltí je to ale Moskva, kdo by se měl po ukončení invaze zaručit Evropě. Napsal to list Financial Times (FT).

před 2 hodinami

Vlaky

Kvůli poruše vedení u Chocně vlaky dvě hodiny nejely

Kvůli najetí vlaku do takzvané hákovnice na trakčním vedení mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál dnes odpoledne dvě hodiny provoz na hlavním koridoru Praha - Ostrava. Vlaky čekaly ve stanicích a některé nabraly až dvouhodinová zpoždění. "Provoz byl obnoven ve 14:58, vlaky se postupně rozjíždějí," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

před 2 hodinami

Obchody

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly o až 15 procent

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová

EU by podle von der Leyenové měla upravit státní podpory a zvýšit financování přechodu na zelenou ekonomiku

Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Těžba ropy

Zástupci OPEC a OPEC+ se dohodli, že ponechají těžební limity ropy beze změny

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+, se na dnešním zasedání dohodli, že ponechají své těžební limity beze změny. Ropné trhy musí nejprve vyhodnotit dopad zpomalující čínské ekonomiky na poptávku a cenového limitu pro ruskou ropu na nabídku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Protesty za práva žen v Íránu

Írán po sérii masových protestů a tragédií ruší mravnostní policii. Dohlížela i na nošení šátků

Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA. Podle ní generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom. Ministerstvo vnitra, které za mravnostní policie zodpovídá, zatím zprávu nijak nekomentovalo.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Velká Británie

Británie chce razantněji zasáhnout proti migraci, Albáncům azyl nedá

Britská vláda zvažuje, jak omezit vysoké počty migrantů, kteří do země přijíždějí bez příslušných dokladů přes Lamanšský průliv. Ministryně vnitra Suella Bravermanová podle dnešní zprávy listu The Sunday Times podporuje návrh, podle kterého by všichni tito migranti byli po příjezdu zadrženi v záchytných středisek a neměli by právo na legalizaci pobytu. Na udělení azylu podle ministerstva nemají právo Albánci, kteří letos tvoří asi čtvrtinu všech migrantů, již do Británie dorazili nelegální cestou.

před 7 hodinami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 7 hodinami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 7 hodinami

Otrokovice: Požár bytového domu má jednu oběť a tři zraněné. Nikdo uvnitř být neměl

V místní části Otrokovic v Kvítkovicích v sobotu vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z něj vynesli tři osoby, jedna z nich poté zemřela. ČTK o tom dnes informoval mluvčí hasičů Roman Žemlička. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy