Kam na dovolenou? Tyto země jsou podle Šándora bezpečné

Praha - Hostem pořadu Vaše téma byl bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Vyjádřil se hlavně k bezpečnostním opatřením v Evropě a boji proti terorismu vůbec.

Evropské státy po teroristických útocích v Bruselu hledají cestu, jak podobným tragédiím zabránit. V ulicích se objevili vojáci se samopaly, klíčové objekty zvýšily ostrahu. "Pokud se ale někdo rozhodne, že se odpálí v metru nebo na letišti, ani 20 ozbrojenců mu v tom nezabrání," uvedl Šándor.

"Terorismus tady byl, je a bude. Prostě ho nevymýtíme," pokračoval bezpečnostní expert. Bezpečnostní složky prostě nedokážou uhlídat všechno, nemají na to podle něj lidi ani finance. "Lidí, kteří nám chtějí ublížit, je mnoho, a lidí, kteří tomu mohou zabránit, je málo. Už tady je nesrovnalost," ilustroval příkladem.

"Ale pravděpodobnost, že se stanete obětí teroristů, je velmi malá. Další alternativa by navíc byla, že bychom nikam nejezdili a báli se vystrčit nos," dodal na druhou stranu Šándor. Hysterie po teroristických útocích je podle něj přehnaná a politici by ji měli trochu mírnit.

"Bez řešení příčin se navíc budeme točit v kruhu. Politici přitom pronášejí projevy, které by mohly být staré 20 let a nikdo nic nedělá," řekl bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby.

"Nikdy vám nikdo nezaruší, že se vám nic nestane, ale něco se dělat dá," doplnil Šándor. "Už jen to, že jedeme do cizího města, vyžaduje větší obezřetnost. Nejdříve bych se podíval na webové stránky ministerstva zahraničí a některé další zahraniční. Riziko jde navíc snížit, já například v Londýně nebo Paříži jezdím taxíkem," vypočítal.

Evropské bezpečnostní složky podle Šándora situaci zvládají, vzhledem ke zmiňovanému množství prostředků. V Česku ale podle něj nebezpečí nehrozí ze dvou důvodů. "První je vnitřní. Máme tu sice asi 20 tisíc muslimů, kteří nejsou bezproblémoví, ale nejsou radikální," vysvětlil odborník.

"Ten druhý je vnější. Česko se příliš neangažuje v zahraničních misích a nedělá nic nebezpečného," doplnil. "Tahle pomsta byla vidět na Francii. Dlouhou dobu taky stála mimo a neangažovala se v různých invazích. Jakmile se ale začala na misích podílet, stal se 13. listopad," vyvozuje souvislost Šándor.

Bezpečnostní expert také dodal, že lidé by měli přestat situaci vnímat jako boj dobra se zlem. "Svět je krutej, o tom není pochyb. To, co se děje, není boj dobra se zlem, přestaňme to vnímat jako pohádku. Jsou tu lidé a státy, které mají vlastní zájmy, a to všechny ovlivňuje," prozradil zákulisní hru.

Řada dotazů diváků směřovala na letošní dovolenou. Oblíbené destinace v severní Africe Šándor nedoporučuje. Tunisko vůbec ne. Maroko má silnou pozici bezpečnostních složek. Tam bych se nebál. V Egyptě bych se určitě vyhnul Sinaji. Turecko přišlo o velkou část klientely z Ruska a udělá vše proto, aby svou rivieru před terorem ochránilo," vyjmenoval oblíbená místa českých turistů a s nimi spojená rizika.

"Pokud se lidé opravdu bojí, ať jedou na Slapy. Protože být jen zavřený v hotelu a bát se, to není dovolená," shrnul Šándor. "Musíme se prostě naučit žít s tím, že to není tak, jak to bývalo. To je prostě fakt," uzavřel.

Andor Šándor je bývalým náčelníkem Vojenské zpravodajské služby ČR a uznávaným odborníkem na otázky bezpečnosti, hrozby terorismu a krizový management. V současné době působí jako soukromý poradce v oblasti bezpečnosti.

Související

Více souvisejících

dovolená Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Terorismus

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 4 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 5 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 6 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy