Nejošklivější hlavní město na světě? Priština v Kosovu je městem války, komunismu i islámu

Priština je hlavním městem Kosova od roku 2008, kdy stát vyhlásil svou nezávislost na Srbsku. Ve městě najdeme stopy po brutalistní architektuře z časů komunistické Jugoslávie, řadu připomínek občanské války a také muslimskou architekturu, jelikož v celém Kosovu dominuje islám.

Za nejošklivější hlavní město na světě prohlásil Prištinu The Boston Globe již v roce 2010, krátce po vyhlášení nezávislosti Kosova, ovšem zároveň označil město za stejně zábavné místo, jako je ošklivé.

Historie nedávné války je ještě živá v celé zemi. Boje v Kosovu probíhaly po celou druhou polovinu 90. let a ukončila je až ofenziva vojsk NATO. Již po 12 dnech členství v NATO podpořila spojeneckou vojenskou operaci „Operace Spojenecká síla“ i Česká republika jako první ze států bývalého východního bloku. Klíčovou úlohu při řešení kosovské otázky sehrála americká ministryně zahraničí původem z Česka Madeleine Albrightová.

Po ní je v Prištině dodnes pojmenována jedna ulice. Obyvatelé Kosova jsou Američanům za jejich intervenci v konfliktu dodnes velmi vděční. Svou sochu tady mají bývalí prezidenti USA George W. Bush i Bill Clinton. Socha prezidenta Clintona v Prištině je dnes s nadsázkou považována za jeho nejhorší sochu na světě. Kandidátka na prezidentský úřad z posledních prezidentských voleb v USA Hillary Clintonová řekla, že by podle sochy svého muže nepoznala.

V Prištině se však návštěvníci nesetkají jen s připomínkami nedávné války. Jedním z pozoruhodných památníků je zde katedrála sv. Matky Terezy. Chrám byl dokončen v roce 2017, čtrnáct let po blahořečení Matky Terezy, která původně pocházela z Albánie. Z etnického hlediska dnes jsou právě Albánci dominantním etnikem v celém Kosovu, jelikož příslušníci srbské menšiny zemi houfně v průběhu války opouštěli.

Z náboženského hlediska v Kosovu z 90% dominují muslimové. Ovšem sami muslimové hojně po finanční stránce na stavbu chrámu přispívali. Katolický chrám do města příliš nezapadá nejen proto, že katolíků je v zemi přibližně jen 3%, ale také proto, že Vatikán je jedním ze států, kteří samostatnost Kosova neuznávají.

Dodnes nezávislost Kosova podpořilo 114 ze 193 státu OSN. Česká republika uznala samostatnost státu 21. května 2008 rozhodnutím vlády i přes to, že tehdejší prezident Klaus byl výrazně proti.

Přestože se Priština může pochlubit jedněmi z nejstarších mešit v Evropě, městu vládnou jiné dominanty než památníky na dobu vlády Otomanské říše. Co se týče architektonického rázu města, muslimské středověké stavby byly překryty brutalistickými stavbami z dob jugoslávského komunismu.

Největší dominantou v tomto stylu je pak budova Národní knihovny. Ta se umístila mezi deset nejošklivějších staveb světa podle agentury Reuters, ovšem až na devátém místě. Dalece ji předčila podle agentury televizní věž na Žižkově v Praze, která obsadila mezi architektonickými katastrofami krásné druhé místo.

Související

Priština, Kosovo

Další konflikt v Kosovu? Srbové odmítají narovnání vztahů

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes rázně odmítl jako ultimátum platformu, kterou pro dialog se Srbskem čerstvě schválil kosovský parlament. Podle srbských médií při setkání s náměstkem amerického ministra zahraničí Davidem Halem řekl, že tím Priština v podstatě zlikvidovala jednání o normalizaci vztahů vedené pod záštitou Evropské unie.

Více souvisejících

Priština, Kosovo kosovo Válka v Jugoslávii architektura Muslimové

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Papež František

Papež František měl klidnou noc, prozradil Vatikán

Papež František, jemuž byl diagnostikován začínající oboustranný zápal plic, zůstává v péči lékařů. Informoval o tom server Vatican News. Noc na středu se podle Vatikánu obešla bez jakýchkoliv komplikací. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

Kateřina Konečná

Komunistka Konečná komentovala rozhodnutí Pekarové Adamové. U omluvy něco nehraje

Předsedkyně koalice Stačilo! Kateřina Konečná (KSČM) schytala ostrou kritiku za své prohlášení na sociální síti X, kde se opřela do rozhodnutí Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nekandidovat ze zdravotních důvodů slovy: „Od kdy je svědomí zdravotní problém?“ Zprvu se za svůj příspěvek omluvila, o chvíli později už ale svalovala vinu na spolupracovníky. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Osud Ukrajiny se řeší bez Evropy. Letitý problém unie se opět projevuje

Nová americká prezidentská administrativa přinesla do Evropy vlnu nejistoty. Spojené státy zahájily jednání s Ruskem o Ukrajině, aniž by k nim přizvaly zástupce Evropské unie či samotné Ukrajiny. Tento krok jen potvrzuje dlouhodobý problém Unie – neschopnost dosáhnout jednotného postoje v zahraniční politice.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka je v Česku aktuálně v plné síle. Podlehlo jí 67 osob

Chřipková epidemie v Česku podle nejnovějších pondělních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nadále pokračuje. Na sto tisíc obyvatel připadalo v uplynulém týdnu 2138 nemocných. Oproti předchozímu týdnu šlo o mírný pokles o 3,7 %. Případů ubývá u dětí, naopak u dospělých nemocnost roste.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Británie zchladila Zelenského: Na mír na Ukrajině musí dohlížet 150 tisíc vojáků, tvrdil. Stačí pár tisíc, míní Britové

Velká Británie se domnívá, že evropské bezpečnostní záruky pro Ukrajinu by mohly být realizovány s výrazně menším počtem vojáků, než jaký minulý týden požadoval prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten v případě mírové dohody hovořil o potřebě 100 000 až 150 000 příslušníků ozbrojených sil na ukrajinském území, avšak britské obranné zdroje naznačují, že by šlo o řádově nižší jednotky, pohybující se v řádu několika desítek tisíc, nebo dokonce méně.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov hodil vidle do plánu EU: Jednotky NATO na Ukrajině nikdy nestrpíme

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva nepřijme přítomnost vojenských jednotek NATO na Ukrajině v rámci jakékoli mírové dohody. Tato slova pronesl po jednáních s americkými představiteli v Saúdské Arábii, kde se obě strany dohodly na zahájení vyjednávání o ukončení války.

včera

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Jak srazit ceny energií? EU přišla s revolučním plánem

Evropská unie zvažuje investice do zahraniční infrastruktury pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a přechod na dlouhodobé kontrakty, aby snížila vysoké ceny energie, které poškozují evropský průmysl. Vyplývá to z návrhu dokumentu Evropské komise, který získal server Politico.

včera

Rusko ví, že trvalý mír se Západem neexistuje. O co tedy Putinovi jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy