Priština je hlavním městem Kosova od roku 2008, kdy stát vyhlásil svou nezávislost na Srbsku. Ve městě najdeme stopy po brutalistní architektuře z časů komunistické Jugoslávie, řadu připomínek občanské války a také muslimskou architekturu, jelikož v celém Kosovu dominuje islám.
Za nejošklivější hlavní město na světě prohlásil Prištinu The Boston Globe již v roce 2010, krátce po vyhlášení nezávislosti Kosova, ovšem zároveň označil město za stejně zábavné místo, jako je ošklivé.
Historie nedávné války je ještě živá v celé zemi. Boje v Kosovu probíhaly po celou druhou polovinu 90. let a ukončila je až ofenziva vojsk NATO. Již po 12 dnech členství v NATO podpořila spojeneckou vojenskou operaci „Operace Spojenecká síla“ i Česká republika jako první ze států bývalého východního bloku. Klíčovou úlohu při řešení kosovské otázky sehrála americká ministryně zahraničí původem z Česka Madeleine Albrightová.
Po ní je v Prištině dodnes pojmenována jedna ulice. Obyvatelé Kosova jsou Američanům za jejich intervenci v konfliktu dodnes velmi vděční. Svou sochu tady mají bývalí prezidenti USA George W. Bush i Bill Clinton. Socha prezidenta Clintona v Prištině je dnes s nadsázkou považována za jeho nejhorší sochu na světě. Kandidátka na prezidentský úřad z posledních prezidentských voleb v USA Hillary Clintonová řekla, že by podle sochy svého muže nepoznala.
V Prištině se však návštěvníci nesetkají jen s připomínkami nedávné války. Jedním z pozoruhodných památníků je zde katedrála sv. Matky Terezy. Chrám byl dokončen v roce 2017, čtrnáct let po blahořečení Matky Terezy, která původně pocházela z Albánie. Z etnického hlediska dnes jsou právě Albánci dominantním etnikem v celém Kosovu, jelikož příslušníci srbské menšiny zemi houfně v průběhu války opouštěli.
Z náboženského hlediska v Kosovu z 90% dominují muslimové. Ovšem sami muslimové hojně po finanční stránce na stavbu chrámu přispívali. Katolický chrám do města příliš nezapadá nejen proto, že katolíků je v zemi přibližně jen 3%, ale také proto, že Vatikán je jedním ze států, kteří samostatnost Kosova neuznávají.
Dodnes nezávislost Kosova podpořilo 114 ze 193 státu OSN. Česká republika uznala samostatnost státu 21. května 2008 rozhodnutím vlády i přes to, že tehdejší prezident Klaus byl výrazně proti.
Přestože se Priština může pochlubit jedněmi z nejstarších mešit v Evropě, městu vládnou jiné dominanty než památníky na dobu vlády Otomanské říše. Co se týče architektonického rázu města, muslimské středověké stavby byly překryty brutalistickými stavbami z dob jugoslávského komunismu.
Největší dominantou v tomto stylu je pak budova Národní knihovny. Ta se umístila mezi deset nejošklivějších staveb světa podle agentury Reuters, ovšem až na devátém místě. Dalece ji předčila podle agentury televizní věž na Žižkově v Praze, která obsadila mezi architektonickými katastrofami krásné druhé místo.
Související
Český soudce v Kosovu čelí kritice. Proč se sešel s obviněným z válečných zločinů?
Další konflikt v Kosovu? Srbové odmítají narovnání vztahů
Priština, Kosovo , kosovo , Válka v Jugoslávii , architektura , Muslimové
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková