Další konflikt v Kosovu? Srbové odmítají narovnání vztahů

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes rázně odmítl jako ultimátum platformu, kterou pro dialog se Srbskem čerstvě schválil kosovský parlament. Podle srbských médií při setkání s náměstkem amerického ministra zahraničí Davidem Halem řekl, že tím Priština v podstatě zlikvidovala jednání o normalizaci vztahů vedené pod záštitou Evropské unie.

Kosovský parlament ve čtvrtek pozdě večer schválil jedenáctibodové základní stanovisko, jímž se má nový vyjednávací tým Kosova při dialogu se Srbskem řídit. Jednotlivé body jsou podle Bělehradu vesměs kategorickými požadavky bez jakéhokoli náznaku ke kompromisu.

"Tato platforma je namířená proti dialogu, obzvláště když se vezme v úvahu tvrdohlavé odmítání Prištiny zrušit nesmyslná a škodlivá cla pro zboží ze... Srbska," uvedl Vučić.

Kosovo zavedlo stoprocentní clo na dovoz zboží ze Srbska a z Bosny loni v listopadu jako odvetný krok za "negativní chování" Srbska vůči kosovskému státu. Kosovskoalbánskému vedení se nelíbí, že Bělehrad odmítá uznat nezávislost Kosova a vede kampaň, v jejímž důsledku některé země od uznání Kosova ustoupily.

Kosovský premiér Ramush Haradinaj na zachování těchto cel trvá přes nesouhlas prezidenta Hashima Thaçiho a dalších politiků, i přes výzvy Evropské unie a Spojených států k jejich zrušení. Haradinaj to podmínil předchozím uznáním Kosova Srbskem.

Jedenáctibodová platforma především stanoví, že výsledkem jednání musí být vzájemné uznání Srbska a Kosova a přijetí Kosova do mezinárodních organizací, což Bělehrad zatím odmítá. Nepřijatelná je pro Prištinu jakákoli úprava hranic, což se loni zdálo být možným kompromisním východiskem z patové situace.

Platforma rovněž trvá na tom, že konečná dohoda s Bělehradem musí zahrnovat i ustavení tribunálu, který bude "vyšetřovat, stíhat a trestat válečné zločiny spáchané Srbskem v Kosovu v letech 1998 a 1999".

Vučić dnes večer podle agentury Tanjug mimo jiné řekl, že už před půl rokem Brusel upozornil, že "návrh připravované platformy Prištiny je úvod ke katastrofě na celém Balkáně". Evropská unie ho prý tehdy ujišťovala, že se platforma nedostane na pořad jednání, protože nebude schválena, ale dnes v Bruselu říkají, že k tomuto dokumentu "nemají komentář".

"Ptáte se mě, jestli mě podvedli. Ano, a podvedli především sami sebe. Ale Srbsko není tak malé a slabé, jak si myslí. Odpovědí na požadavky Prištiny je jasné 'ne'," prohlásil srbský prezident.

Související

Albin Kurti

Volby v Kosovu vyhrává Kurtiho strana. Parlamentní většinu ale nezíská

Vládnoucí strana kosovského premiéra Albina Kurtiho směřuje k vítězství v nedělních parlamentních volbách, avšak podle předběžných průzkumů se jí nepodaří získat parlamentní většinu. Podle BBC by strana Vetevendosje (Sebeurčení) měla získat 42 % hlasů, což by se promítlo do 47 křesel ve 120členném parlamentu.

Více souvisejících

kosovo Priština, Kosovo Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Papež František

Papež František měl klidnou noc, prozradil Vatikán

Papež František, jemuž byl diagnostikován začínající oboustranný zápal plic, zůstává v péči lékařů. Informoval o tom server Vatican News. Noc na středu se podle Vatikánu obešla bez jakýchkoliv komplikací. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

Kateřina Konečná

Komunistka Konečná komentovala rozhodnutí Pekarové Adamové. U omluvy něco nehraje

Předsedkyně koalice Stačilo! Kateřina Konečná (KSČM) schytala ostrou kritiku za své prohlášení na sociální síti X, kde se opřela do rozhodnutí Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nekandidovat ze zdravotních důvodů slovy: „Od kdy je svědomí zdravotní problém?“ Zprvu se za svůj příspěvek omluvila, o chvíli později už ale svalovala vinu na spolupracovníky. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Osud Ukrajiny se řeší bez Evropy. Letitý problém unie se opět projevuje

Nová americká prezidentská administrativa přinesla do Evropy vlnu nejistoty. Spojené státy zahájily jednání s Ruskem o Ukrajině, aniž by k nim přizvaly zástupce Evropské unie či samotné Ukrajiny. Tento krok jen potvrzuje dlouhodobý problém Unie – neschopnost dosáhnout jednotného postoje v zahraniční politice.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka je v Česku aktuálně v plné síle. Podlehlo jí 67 osob

Chřipková epidemie v Česku podle nejnovějších pondělních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nadále pokračuje. Na sto tisíc obyvatel připadalo v uplynulém týdnu 2138 nemocných. Oproti předchozímu týdnu šlo o mírný pokles o 3,7 %. Případů ubývá u dětí, naopak u dospělých nemocnost roste.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Británie zchladila Zelenského: Na mír na Ukrajině musí dohlížet 150 tisíc vojáků, tvrdil. Stačí pár tisíc, míní Britové

Velká Británie se domnívá, že evropské bezpečnostní záruky pro Ukrajinu by mohly být realizovány s výrazně menším počtem vojáků, než jaký minulý týden požadoval prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten v případě mírové dohody hovořil o potřebě 100 000 až 150 000 příslušníků ozbrojených sil na ukrajinském území, avšak britské obranné zdroje naznačují, že by šlo o řádově nižší jednotky, pohybující se v řádu několika desítek tisíc, nebo dokonce méně.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov hodil vidle do plánu EU: Jednotky NATO na Ukrajině nikdy nestrpíme

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva nepřijme přítomnost vojenských jednotek NATO na Ukrajině v rámci jakékoli mírové dohody. Tato slova pronesl po jednáních s americkými představiteli v Saúdské Arábii, kde se obě strany dohodly na zahájení vyjednávání o ukončení války.

včera

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Jak srazit ceny energií? EU přišla s revolučním plánem

Evropská unie zvažuje investice do zahraniční infrastruktury pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a přechod na dlouhodobé kontrakty, aby snížila vysoké ceny energie, které poškozují evropský průmysl. Vyplývá to z návrhu dokumentu Evropské komise, který získal server Politico.

včera

Rusko ví, že trvalý mír se Západem neexistuje. O co tedy Putinovi jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy