Tipy na dovolenou: Kam se vydat autem, když už jste v Chorvatsku byli?

Doporučit Čechům dovolenou v Chorvatsku je nošením dříví do lesa. Oblíbená destinace je prozkoumána českými turisty křížem krážem. V obdobné vzdálenosti se však nachází řada míst, o nichž, jako o dovolenkovém cíli Češi příliš neuvažují.

1. Brusel, Bruggy a další belgická města

Brusel je jistě nejčastěji zmiňované město tuzemských médií, ale čistě ve vztahu k Evropské unii, i když Evropský parlament sídli ve Štrasburku. Sám o sobě má však co nabídnout i turistům. Obzvláště Češi by měli zpozornět. Jelikož Belgie je rájem pivních fajnšmekrů. Místní klášterní pivovary vyrábějí po staletí nejrůznější pivní speciály a k dostání jsou v Belgii na každém kroku. Vzhledem k tomu, jak je Belgie malinkatým územím (i když má více obyvatel než ČR) jsou v dosahu Bruselu nádherná historická města. Univerzitní Lovaň nebo Bruggy přezdívané Benátky severu, díky soustavě vodních kanálů, jsou skutečnými historickými perlami.

Po kvalitních německých dálnicích je z Prahy možné dorazit do Bruselu za 8 hodin jízdy autem + odpočinek

2. Sever Polska a Gdaňsk

Netradiční výpravou k moři může být polský přístav Gdaňsk a jeho okolí. Město samo nabízí řadu památek a v jeho blízkosti se nachází polský hradní klenot Malbork – jeden z největších hradů světa, který fascinuje cihlovou gotickou architekturou. Sousední město Sopoty je typickým přímořským resortem, i když neleží na jih od našich hranic. Dovolená u moře v Polsku může přinést řadu odlišných zážitků, než častější výpravy do jižních států, jen je potřeba počítat s poněkud studenější mořskou vodou.

Z Prahy je možné dorazit do Gdaňsku za 8 hodin jízdy autem + odpočinek.

3. Lázně v Maďarsku

V létě i za chladnějšího počasí můžou milovníci odpočinkového koupání vyrazit do světového centra lázeňství - Maďarska, kde se nachází na 1000 lázeňských pramenů. V Budapešti měli své lázně již staří Římané. V nich se dnes již nevykoupete, ale v tureckých lázních vybudovaných během osmanské okupace města může každý návštěvník zakusit autentickou středověkou atmosféru.

Z Prahy je možné dorazit do Budapešti za 5 hodin jízdy autem + odpočinek.

4. Salzbursko

Alpské vrcholky v okolí Salzburgu jsou dobře známé milovníkům lyžování, ale i v letních měsících mají, co nabídnout. Koupání si v létě užijí jeho příznivci např. u jezera Fuschl am Zee, k čemuž je možné přidat horskou turistiku po blízkých vrcholcích. Město Salzburg pochopitelně nabízí i lákavé setkání s historií.

Z Prahy je možné dorazit do Salzburgu za 4 hodin jízdy autem + odpočinek.

5. Zakarpatská Ukrajina

Po stopách československé historie se můžou vydat milovníci turistiky do zapadlých koutů Zakarpatské Ukrajiny, kde jsou například ještě patrné stopy značení československého Klubu turistů z dob první republiky. Např. během výletu na Čornou Klevu se může našinec potkat i s místními, kteří částečně ovládají češtinu. Za návštěvu stojí i památky v Mukačevu, Užhorodu nebo trochu vzdálenějším Lvivě.

Z Prahy je možné dorazit do Užhorodu za 9 hodin jízdy autem + odpočinek.

Související

Více souvisejících

dovolená cestování Brusel Gdaňsk (Polsko) Budapešť Salzburg Užhorod

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 34 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy