Chystáte se do Chorvatska autem? Od srpna nastávají velké změny

Automobil je nejčastějším dopravním prostředkem pro cestu na dovolenou u moře s rodinou. Ovšem na piráty silnic v oblíbeném Chorvatsku zvědaví nejsou a tamější policie uvozuje, že zpřísnila tresty za dopravní přestupky.

„Pokuta ve výši od 10 000 do 20 000 HRK (přibližně 35 000 až 70 000 korun), nebo 60 dní vězení, nebo v případě zopakování přestupku zákaz činnosti na 6 měsíců či zvýšení negativních bodů ze 3 na 6 a dočasné zadržení vozidla,“ varuje řidiče policie na Slovensku prostřednictvím svého Facebooku.

Takovéto tresty jsou připraveny pro řidiče, kteří například poruší povolenou rychlost v obci o více než 50 km/h, za řízení pod vlivem alkoholu, odmítnutí podrobit se zkoušce na přítomnost alkoholu nebo řízení v protisměru a nedovoleném směru jízdy na dálnici.

Chorvatská policie přitvrdila i u méně závažných přestupků. Za překročení rychlosti v obci od 30 do 50 km/h je pokuta od 3 000 do 7000 HRK a zadržení řidičského oprávnění na 3 měsíce. Stejný trest čeká řidiče, kteří nezastaví na přechodu pro chodce.

Přestupkem je soustavná jízda po dálnici v levém pruhu a je trestána pokutou 1000 HRK a stejnou sumu zaplatí řidič i za jízdu bez použití bezpečnostního pásu.

Výše je uveden jen částečný seznam těch nejčastějších přestupků podle chorvatské policie. Chorvati zpřísnění trestů zdůvodňují zhoršující se bezpečnostní situací na tamějších komunikacích.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko doprava policie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy