Vyzbrojena rybářskými sítěmi a rukavicemi se pod žhnoucím sluncem lopotí malá skupina osob na jedné z mnoha loděk, které křižují slavné amsterodamské kanály. Tito cestující mají jediný cíl.
Nasbírat co nejvíce odpadků během dvouhodinové jízdy loďkou na jedné z hlavních turistických atrakcí města, jehož jedna část je zanesena na seznamu světového dědictví UNESCO, napsala agentura AFP.
V době rozkvětu ekoturistiky zažívají tyto plavby nového typu nizozemské společnosti Plastic Whale rostoucí úspěch. Loni se jich zúčastnilo téměř 12.000 lidí a letos to bude ještě více, tvrdí zakladatel Plastic Whale Marius Smit. Ten založil svou společnost před osmi lety s cílem zbavit vodu všech odpadků a nasbíraný odpad zužitkovat.
Plastové lahve jsou oddělovány od ostatního odpadu a slouží jako surovina k výrobě kancelářského nábytku a loděk, které se pak využívají na lov v kanálech. "Je to jiný způsob, jak poznávat Amsterodam. Jste v malebných amsterodamských kanálech na pěkné loďce, ale zároveň přinášíte cosi pozitivního kanálům i městu, protože je činíte čistšími," říká Smit.
Tyto plavby se sice pořádají pouze v Amsterodamu a v Rotterdamu, iniciativy Plastic Whale si ale získávají ohlas v zahraničí.
Princ Harry, který se zasazuje za ochranu životního prostředí, měl společnost začátkem navštívit května, ale návštěvu byl nucen zrušit kvůli narození syna.
Onoho jitra se na malé zelené loďce patřící Plastic Whale tísní sedm lidí. Australanka Angela Katzová, která žije v Amsterodamu přes rok, se účastní plavby už podruhé. Dozvěděla se o nich na facebooku. "Je to hrozné, kolik je ve všech kanálech odpadků," říká.
Použité dětské pleny, boty, lyžařské rukavice, lahve a dokonce i celý ananas... v kanálech se skutečně najde ledacos. "To je překvapivé, protože Nizozemsko je pověstné svou angažovaností v ochraně životního prostředí," soudí Andela Katzová, která s manželem pozvala přítele s jejich třemi dětmi na návštěvu Amsterodamu.
Guy O'Loughnane z Kanady nevychází z údivu, kolik je tu věcí, které ani nebyly použity: mnohé lahve mají ještě zátku.
Loni Plastic Whale nasbírala díky turistům 46.000 plastových lahví a mnoho dalších odpadků. "Na každý pytel s plastovými lahvemi, které vytáhneme z kanálů, připadají dva až tři pytle dalších věcí," říká Smit.
Přesné množství plastů ve vodách kanálů je ale těžké odhadnout, do moře se ročně vyhodí miliony tun plastového odpadu. "Někteří turisté jsou bezohlední," povzdychne si Katzová.
Smit ale říká, že za odpad nemohou jen turisté. Znečištění kanálů je i dílem některých lhostejných obyvatel. "Působí zde mnoho faktorů," upozorňuje Smit.
Kvůli turistům se odpadkové koše plní velmi rychle. "V ulicích je brzy mnoho odpadků. Pak začne třeba pršet nebo foukat vítr a všechno skončí v kanálech," vysvětluje Smit.
Dagelijks vaart @theplasticwhale door de Amsterdamse grachten om daar plastic afval uit te vissen. Het verzamelde afval wordt gebruikt om onder andere sloepen en kantoormeubilair van te maken. Helemaal #circulair dus! Marius vertelt: https://t.co/VTrovVYgDD #plastichub pic.twitter.com/anhUmeQjvd
— Port of Amsterdam (@PortofAmsterdam) June 24, 2019
Nizozemská metropole je obětí svého vlastního úspěchu: loni Amsterodam navštívilo zhruba 18 milionů lidí, tedy více, než činí počet obyvatel Nizozemska.
Plavby Plastic Whale jsou zařazeny do katalogu, který nedávno vydala radnice. Ta sestavila seznam originálních aktivit v naději, že jí to umožní regulovat příliv turistů zaplavujících hlavní památky. I když se turisté o tento lov plastů zajímají stále více, tvoří jen menšinu účastníků plaveb společnosti. Většina pochází z Nizozemska, z podniků nebo škol.
"Zájem o životní prostředí mezi nizozemskou společnosti prudce roste," dodává Smit.
Související

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Nizozemí , plasty , Turisté , dovolená , Amsterdam (The Netherlands) , Pet láhve
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 49 minutami

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 1 hodinou

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 1 hodinou

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 2 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 3 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 3 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 4 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 4 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 5 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 6 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 9 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 9 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera
Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.
Zdroj: Jan Hrabě