Praha - Čekáte miminko a chcete si ještě zaletět k moři? Nebo máte doma už malou ratolest a plánujete s ní vyrazit na zahraniční zájezd? Podívejte se na rizika, která s sebou cesta pro těhotné ženy či ty nejmenší přináší. Zveřejnila je na svých stránkách Česká asociace pojišťoven.
Nastávající matka a dítě - zejména kojenci a batolata - jsou velmi citliví na změnu klimatu, na vnější vysoké teploty a oproti tomu na vnitřní klimatizované prostředí. Nemluvě už o tom, že často podceňují vystavování se přímému slunečnímu záření. S tím je spojený úžeh a úpal a v neposlední řadě dehydratace způsobená nedostatečným přijímáním tekutin.
Také změna stravy způsobuje často zvracení, průjmy a bolesti břicha. Exotické pokrmy bývají rovněž spouštěčem různých potravinových alergií.
Časté jsou i úrazy v podobě požahání medúzou, stoupnutí na ježka, pádů ze schodů. Další riziko pak představují dětské bazénky nebo brouzdaliště. Ty jsou chemicky čištěny nebo uměle dosolovány. Děti takto upravenou vodu velmi špatně snášejí, obzvláště při kontaktu s očima.
Riziko přináší již také samotná doprava do místa pobytu
U autobusové nebo osobní automobilové dopravy nastává problém pásání, a to jak u dítěte, tak těhotné ženy. Problémem je i udržení pozornosti dítěte a dospělého, který se může často k dítěti obracet, a nevěnovat se tak dostatečně řízení. To vede k četnějším dopravním nehodám.
Letecká doprava přináší další úskalí. Vybrané letecké společnosti neumožňují let s kojenci do dvou týdnů věku vůbec, většina z nich již pak umožňuje přepravu nad 14 dní věku dítěte za poplatek. Je nutné si uvědomit, že ratolest je vystavena zdravotnímu riziku, které je u dětí do půl roku výrazně zvýšené.
Vnější vlivy, jakými jsou zejména délka samotné cesty, změna tlaku během letu, výrazně klimatizované prostředí, ztížené podmínky pro obstarání hygieny dítěte a pro samotné kojení, mohou mít dopad na zdravotní stav matky, ale především dítěte.
Nejčastější zdravotní problémy
S cestováním však mohou být spojeny i další potíže. Příkladem je kinetóza, riziko žilních trombóz při dlouhých letech, vlivy extrémních klimatických změn. Organismus člověka, u těhotných žen a kojenců obzvláště, je často během cesty vystavený zvýšené psychické zátěži. Dlouhé cesty jsou doprovázené tzv. pásmovou nemocí (velký časový rozdíl během jednoho dne, typicky cesty do USA, Thajska či Austrálie).
Výjimku netvoří ani cestovatelský průjem. Ten patří mezi nejčastější obtíže na dovolené, zejména v oblastech, které disponují odlišnými stravovacími návyky – Egypt, Tunisko, Turecko apod.
Co na to pojištění?
Ačkoliv jednotlivé komerční pojišťovny nabízejí produkty cestovního pojištění od 0 let věku pojištěného, výrazně doporučují pečlivě zvážit, zda s nejmenšími dětmi cestu podniknout. Ve snaze ušetřit na nákladech za dovolenou je volena základní pojistná ochrana, která se v případě řady škodních událostí ukazuje jako nedostatečná. Přeci jen zdravotní péče o kojence a batolata je v zahraničí zhruba o 30 až 50 procent dražší než u dospělého. Těhotné ženy by se pak před cestou měly informovat o konkrétních podmínkách pojištění, neboť od určitého stadia těhotenství (24. – 28. týden) se z pojištění léčebných výloh nehradí náklady zdravotní péče vzniklé právě v souvislosti s těhotenstvím.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krach německé cestovky způsobil potíže i stovkám Čechů. Uvízli například v Turecku
cestování , těhotenství , děti
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě