Praha - Čeští turisté, kteří letos vyrazili do zahraničí, vzali rozum do hrsti. Chovali se mnohem zodpovědněji než v předchozích letech, alespoň co se týká pojištění. Více dbali na to, aby si připojistili rizika úrazu, ztrátu zavazadel či odpovědnosti za škodu. Mezi nejčastější problémy turistů patřily průjmy, problémy zažívacího traktu, infekce dýchacích cest nebo nejrůznější úrazy.
Letošní letní sezonu ovlivnily rovněž nepokoje v Egyptě, pojišťovny zaznamenaly více škod u pojištění stornopoplatků za zrušené zájezdy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.
Průměrné pojistné cestovního pojištění se u Kooperativy proti loňskému roku zvýšilo o sedm procent na 640 korun. "Znamená to, že letos lidé sjednávali pojištění v širším rozsahu a na jednu smlouvu v průměru vycestovalo více osob než loni," uvedla vedoucí odboru cestovního pojištění v Kooperativě Jana Konvalinová.
V polovině případů škod šlo o úrazy nebo onemocnění hrazené z pojištění léčebných výloh, 30 procent řešili pracovníci Kooperativy z pojištění stornopoplatků a sedm procent z pojištění zavazadel.
Průměrné pojistné plnění z cestovního pojištění se u Allianz letos zvýšilo o deset procent. "Letošní léto pokračovalo v loňském trendu, kterým byl další nárůst cen za ošetření našich pacientů. Průměrné plnění za banální ambulantní ošetření překročilo 6000 korun, za hospitalizaci pak přesáhlo 55 000 korun. Výjimkou však nebyly ani několikanásobně vyšší úhrady u vážnějších onemocnění.
Mezi nejdražší země patřil opět Egypt se sítí předražených soukromých klinik, nákladná ošetření také vykazovali klienti z Turecka a Itálie, řekla ČTK Jaroslava Kratochvílová z produktového oddělení Allianz.
Trendem letoška je preference komplexnější pojistné ochrany, míní mluvčí Generali Jiří Cívka. Ke standardním rizikům léčebných výloh a repatriaci si klienti čím dál více připojišťují úrazové doplňky, zavazadla a rizika související s odpovědností za škodu.
Česká pojišťovna letos zaznamenala pokles pojistných událostí v Bulharsku a Chorvatsku. Nejčastějšími případy byly o průjmy a problémy zažívacího traktu, dále pak infekce dýchacích cest a nejrůznější úrazy.
U Kooperativy nejčastěji šlo o infekce dýchacích cest a různá zánětlivá onemocnění, sluneční alergie, problémy trávicího traktu a poranění mořským ježkem. "Ale řešili jsme i komplikovanou zlomeninu dolní končetiny daleko za polárním kruhem na Špicberkách. Protože operace přímo v místě nebyla možná, pacienta jsme museli letecky evakuovat na pevninu, kde byl operován, a následoval letecký transport do ČR," představila nejsložitější letošní událost Konvalinová.
Pro některé Čechy letos skončila dovolená bohužel tragicky, informuje server Aktualne.cz. Předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý tragicky zahynul v sobotu 10. srpna při sestupu z hory Gašerbrum I v Pákistánu. Podle jeho kolegy Marka Holečka s Hrubý (57) při slaňování "špatně cvaknul". Spadl z výšky zhruba jednoho kilometru.
Čtyřčlennou skupinu českých horolezců zastihla 5. srpna prudká bouře pod horou Eiger (3970 metrů nad mořem) ve švýcarských Alpách. Do dvou mužů uhodil blesk. Čech (31) na místě zemřel, jeho kolegu (30) dopravili záchranáři letadlem do nemocnice.
Agentura PTI jako první přinesla zprávu o smrti českého turisty v indické části Himálají. S výpravou se zúčastnil trekingu u města Manikaran. Zatímco všichni členové se rozhodli kvůli špatnému počasí pro návrat do hotelu, Čech to odmítl a pokračoval v tůře. Čtvrtého srpna bylo jeho tělo nalezeno v lese, neslo známky pádu z velké výšky.
Čech (30) se zřítil z útesu při pokusu zdolat horu Kučki Kom (2487 metrů nad mořem) v Černé Hoře 30. června. Jeho kolegu záchranáři snesli během noci ze skalní stěny. Oba Češi při výstupu ztratili orientaci.
Související
Petr Kramný zůstane ve vězení. Soud zamítl návrh na obnovu řízení
Žalobce je proti obnově řízení v Kramného kauze, advokátka na tom trvá
Petr Kramný , dovolená , pojišťovny
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 50 minutami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 1 hodinou
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 1 hodinou
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Jihoafrická vláda oznámila, že neposkytne pomoc asi 4 000 nelegálním horníkům, kteří se nacházejí v uzavřeném dole v provincii North West. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák