Košťata, lebky, mučící nástroje. Muzeum v Dánsku připomíná hony na čarodějnice

Hranice, na níž praská oheň, zadušené výkřiky: v městečku Ribe na západě Dánska je zvláštní muzeum věnované honům na čarodějnice, které poodhaluje tyto často opomíjené události v Evropě. Píše o tom agentura AFP.

Muzeum je umístěno v domě někdejšího inkvizitora, v malé uličce středověkého městečka, které bylo dlouho považováno za metropoli čarodějnictví. Vypráví o pronásledování, na něž historické práce většinou zapomínají, ale které je součástí kolektivní představivosti.

Je zde zachycena hluboce věřící luteránská společnost, která byla silně pověrčivá a v níž se mísily magie, nedůvěra a strach z toho, aby na sebe nepřivolala boží hněv.

V desítce výstavních sálů jsou košťata, amulety, panenky i lebky zemřelých, ale také mučící nástroje a animované rekonstrukce procesů s čarodějnicemi, atmosféru dokresluje pochmurná hudba. Hony na čarodějnice a procesy s nimi se v Evropě odehrávaly především v 17. století.

V této době bylo v Evropě z čarodějnictví nařčeno 100.000 osob a 50.000 lidí bylo upáleno. V Dánsku skončilo v ohni 1000 lidí, převážně žen. To je poměrně hodně, uvážíme-li, že v té době mělo Dánsko asi jeden milion obyvatel, uvádí Louise Haubergová-Lindgaardová, která se specializuje na dějiny čarodějnictví.

Podle této historičky byla přísnost skandinávského království v tomto směru spojena s horlivostí krále Kristiána IV. (1577-1648).

Právě on nechal vydat první zákon proti čarodějnictví z roku 1617, podle něhož byli posíláni na hranici ti, kdo údajně praktikovali černou magii. V osmi letech následujících po přijetí zákona trvaly perzekuce a každý pátý den byl někdo upálen.

Monarchovi stejně jako mnoha jeho současníkům, zejména jeho bratranci Jakubu Stuartovi, dalšímu mistru v pronásledování čarodějnic, šlo o to zajistit si moc, ale také prokázat, že jsou dobrými křesťany a pečují o své poddané.

V 16. století francouzský filozof Jean Bodin řekl, že kdyby některý král nepronásledoval čarodějnice, byl by zodpovědný za všechny hrůzy, které by postihly jeho lid. Panovníci považovali za svou povinnost zbavit království čarodějů a čarodějnic, připomíná Haubergová-Lindgaardová.

Pro udání mohla sloužit jakákoli záminka, třeba nějaká hrozba nebo podezřelé chování, a obvinění se ocitli před civilním soudem.

Muzeum se otevřelo koncem června a už přilákalo téměř 10.000 návštěvníků. Přispělo k tomu špatné letní počasí, ale také popularita všeho, co se čarodějnictví týká.

"Lidé se rádi dívají na všechno, co má souvislost s čarodějnictví, ať už jde o romány, filmy a televizní seriály. Chceme našim návštěvníkům ukázat, co se tehdy skutečně dělo," uvádí historička.

Návštěvníci tak například zjistí, že v Dánsku a ve zbytku Evropy šlo většinou o ženy, ale na rozdíl od toho, co si mnozí myslí, připadal v průměru na čtyři čarodějnice také jeden čaroděj. "Odsouzencem byla nejčastěji stará svobodná žena, která žila na okraji společnosti a byla velmi chudá," vysvětluje Haubergová-Lindgaardová.

Podle mladé Dánky Mathildy je to příležitost, jak objevit opomíjenou historii a její evropské větve. "Je velmi vzrušující slyšet o tom všem a zjistit, že to, co se dělo v Dánsku, se stávalo i v mnoha jiných zemích," říká návštěvnice muzea.

Budova, kde je muzeum, byla postavena koncem 16. století úředníkem, který měl rozhodující roli v sedmi procesech s čarodějnicemi, z nichž tři skončily na hranici.

Městečko Ribe založené v době Vikingů je opředeno mnoha pověstmi. "V minulosti se soudilo, že právě zde se učilo čarodějnictví. Je to dánské město s největším počtem čarodějnických procesů," dodává Haubergová-Lindgaardová.

V roce 1652 tu byla upálena poslední dánská čarodějnice Anna Brudsová.

Související

Více souvisejících

Čarodějnictví muzea dánsko historie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 14 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy