Hranice, na níž praská oheň, zadušené výkřiky: v městečku Ribe na západě Dánska je zvláštní muzeum věnované honům na čarodějnice, které poodhaluje tyto často opomíjené události v Evropě. Píše o tom agentura AFP.
Muzeum je umístěno v domě někdejšího inkvizitora, v malé uličce středověkého městečka, které bylo dlouho považováno za metropoli čarodějnictví. Vypráví o pronásledování, na něž historické práce většinou zapomínají, ale které je součástí kolektivní představivosti.
Je zde zachycena hluboce věřící luteránská společnost, která byla silně pověrčivá a v níž se mísily magie, nedůvěra a strach z toho, aby na sebe nepřivolala boží hněv.
V desítce výstavních sálů jsou košťata, amulety, panenky i lebky zemřelých, ale také mučící nástroje a animované rekonstrukce procesů s čarodějnicemi, atmosféru dokresluje pochmurná hudba. Hony na čarodějnice a procesy s nimi se v Evropě odehrávaly především v 17. století.
V této době bylo v Evropě z čarodějnictví nařčeno 100.000 osob a 50.000 lidí bylo upáleno. V Dánsku skončilo v ohni 1000 lidí, převážně žen. To je poměrně hodně, uvážíme-li, že v té době mělo Dánsko asi jeden milion obyvatel, uvádí Louise Haubergová-Lindgaardová, která se specializuje na dějiny čarodějnictví.
Podle této historičky byla přísnost skandinávského království v tomto směru spojena s horlivostí krále Kristiána IV. (1577-1648).
Právě on nechal vydat první zákon proti čarodějnictví z roku 1617, podle něhož byli posíláni na hranici ti, kdo údajně praktikovali černou magii. V osmi letech následujících po přijetí zákona trvaly perzekuce a každý pátý den byl někdo upálen.
Monarchovi stejně jako mnoha jeho současníkům, zejména jeho bratranci Jakubu Stuartovi, dalšímu mistru v pronásledování čarodějnic, šlo o to zajistit si moc, ale také prokázat, že jsou dobrými křesťany a pečují o své poddané.
V 16. století francouzský filozof Jean Bodin řekl, že kdyby některý král nepronásledoval čarodějnice, byl by zodpovědný za všechny hrůzy, které by postihly jeho lid. Panovníci považovali za svou povinnost zbavit království čarodějů a čarodějnic, připomíná Haubergová-Lindgaardová.
Pro udání mohla sloužit jakákoli záminka, třeba nějaká hrozba nebo podezřelé chování, a obvinění se ocitli před civilním soudem.
Muzeum se otevřelo koncem června a už přilákalo téměř 10.000 návštěvníků. Přispělo k tomu špatné letní počasí, ale také popularita všeho, co se čarodějnictví týká.
"Lidé se rádi dívají na všechno, co má souvislost s čarodějnictví, ať už jde o romány, filmy a televizní seriály. Chceme našim návštěvníkům ukázat, co se tehdy skutečně dělo," uvádí historička.
Návštěvníci tak například zjistí, že v Dánsku a ve zbytku Evropy šlo většinou o ženy, ale na rozdíl od toho, co si mnozí myslí, připadal v průměru na čtyři čarodějnice také jeden čaroděj. "Odsouzencem byla nejčastěji stará svobodná žena, která žila na okraji společnosti a byla velmi chudá," vysvětluje Haubergová-Lindgaardová.
Podle mladé Dánky Mathildy je to příležitost, jak objevit opomíjenou historii a její evropské větve. "Je velmi vzrušující slyšet o tom všem a zjistit, že to, co se dělo v Dánsku, se stávalo i v mnoha jiných zemích," říká návštěvnice muzea.
Budova, kde je muzeum, byla postavena koncem 16. století úředníkem, který měl rozhodující roli v sedmi procesech s čarodějnicemi, z nichž tři skončily na hranici.
Městečko Ribe založené v době Vikingů je opředeno mnoha pověstmi. "V minulosti se soudilo, že právě zde se učilo čarodějnictví. Je to dánské město s největším počtem čarodějnických procesů," dodává Haubergová-Lindgaardová.
V roce 1652 tu byla upálena poslední dánská čarodějnice Anna Brudsová.
29. května 2023 9:39
Související

Svatojánská magie. Svátek Jana Křtitele vnímali naši předci jako kouzelnou dobu

Čarodějnické procesy v dnešním Česku. Před 345 lety začaly na Šumpersku
Čarodějnictví , muzea , dánsko , historie
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Smrtelnou nehodu v Bílém Kostele nepřežil jeden z řidičů. Došlo k čelnímu střetu
před 14 minutami

CNN: Za útoky na wagnerovce v Súdánu může stát ukrajinská armáda
před 34 minutami

Muž v Brně pobodal školačku, hrozí mu až výjimečný trest
před 1 hodinou

Separatisté se stahují z Karabachu. Arménie obvinila Ázerbájdžán z útoku na hranicích
před 1 hodinou

Rusko prý nad Krymem a Černým mořem sestřelilo další desítky dronů
před 2 hodinami

Morawiecki: Polsko přestalo Ukrajině posílat zbraně
před 3 hodinami

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce
před 3 hodinami

Letní počasí se zatím neloučí. Teplo bude i příští týden
včera

Při útoku v Karabachu zemřely stovky lidí. Separatisté kapitulovali
včera

Ekovandalové z Poslední generace si sáhnou hluboko do kapsy. Poničení Braniborské brány je vyjde na statisíce
včera

Ukrajina tvrdí, že úspěšně zaútočila na velitelské stanoviště ruské Černomořské flotily
Aktualizováno včera

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří
včera

Polsko-ukrajinská spolupráce se potápí ke dnu. Varšava si kvůli projevu Zelenského předvolala velvyslance
včera

Umíme to rychleji a pohodlněji? Mezi českými e-shopy se rozhořela "neetická" bitva o reklamace
včera

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem
včera

Scholz v OSN: Mír bez spravedlnosti se jmenuje diktát. Moskva si to musí konečně uvědomit
Aktualizováno včera

Část zákazníků O2 se potýkala s výpadkem služeb. Problémy hlásili i zákazníci T-Mobile
včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti
včera

Uzavřeno. Fiala už setkání Blažka s lobbistou Nejedlým řešit nebude
včera
Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu
Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.
Zdroj: Libor Novák