Posvátná hora Uluru se zavírá. Turisté ji na poslední chvíli berou útokem

Posvátná hora Uluru, známá též pod názvem Ayers Rock, bude od 26. října nepřístupná turistům. Hora je od roku 1985 pod správou australských domorodců, kteří představují asi dvě procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie.

Hora Uluru, se nachází ve středu australského kontinentu v národním parku Uluru-Kata Tjuta v polopoušti nedaleko města Alice Springs. Jedná se o pískovcový skalní útvar, který ční do výše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu. Monolit je dlouhý 3,6 km a široký 2,4 km a vrchol se nachází v nadmořské výšce 863 metrů. Jeho geologické stáří je asi 600 milionů let.

Skála, která figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO, je pověstná tím, jak v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou. 

Austrálci horu považují za sídlo duchů svých předků a dlouhou dobu usilovali o to, aby byla pro turisty znepřístupněna. Rozhodnutí bylo přijato v listopadu 2017. Zákaz začne platit přesně 34 let od doby, kdy byly park a potažmo i hora Uluru předány domorodým obyvatelům.

Podle domorodé tradice stvořili Uluru dva chlapci, kteří si zde po velkém lijáku hráli s blátem, jiná legenda praví, že horu vyzdvihli démoni ještě před příchodem domorodého obyvatelstva. Traduje se také, že kameny, které si turisté ze skály pod hrozbou pokuty odnesou, jim přinesou jen smůlu. To, že na této "kletbě Uluru" možná něco bude, potvrzují případy turistů, kteří odnesené kameny navzdory vysokým nákladům posílají zpátky.

Hora byla Evropany poprvé zmapována v roce 1872, její vrchol jako první zdolal australský cestovatel William Gosse o rok později a pojmenoval ji na počest tehdejšího premiéra státu Jižní Austrálie sira Henryho Ayerse. Od roku 1993 se používá název Uluru.

Národní park je v současnosti domovem 21 druhů savců a 73 druhů plazů a nachází se zde také mnoho vzácných a endemických rostlin. Pro oblast jsou charakteristické vysoké teplotní rozdíly, v létě zde panuje průměrná teplota 37,8 stupně a v zimě jen 4,7 stupně. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje 285 milimetrů.

Uluru navzdory její odloučené poloze každoročně navštěvovalo sta tisíce turistů, v loňském roce jich bylo téměř 400.000. Austrálci opakovaně kritizovali turisty, že se na posvátné skále chovají neuctivě; neukáznění návštěvníci na hoře například močili, odpalovali golfové míčky nebo se obnažovali.

At the base of #uluru as people wait to climb, pretty much everyone says they “respect TOs”... but are climbing anyway. I’d say there are about a thousand people here this morning. https://t.co/KbzketWHpE

— Samantha Jonscher (@Samjonscher) October 23, 2019

Výstup na vrchol se také nepovažuje za příliš bezpečný. Od 50. let, kdy se vedou záznamy, při výstupu zemřelo 37 lidí, poslední z nich byl japonský turista v roce 2018.

Nejčastěji se po lezecké stezce na vrchol vydávali Australané a druhými nejčastějšími návštěvníky byli turisté z Japonska. Alternativou je turistická trasa kolem hory, která zůstává přístupná. Některé části hory je však zakázané fotografovat.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 

Více souvisejících

Austrálie Turisté cestování Příroda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy