V Německu a na Slovensku teče pivo proudem. Zkuste nové příchutě

Berlín/Bratislava - Pivní velmocí je vedle Česka také sousední Německo, kde s příchodem léta začíná sezóna festivalů, na kterých poteče zlatavý mok proudem. Na který z nich se vydat? To pivovary v zemi pod Tatrami v době prakticky neustálého poklesu spotřeby piva přišly na trh s novým nízkoalkoholickým nápojem, ciderem.

Méně alkoholická piva připravil na léto například berlínský minipivovar Eschenbräu. Podnik skrytý v jednom ze sklepů sídliště Wedding, který se celoročně zaměřuje především na třinácti- i vícestupňové speciály, v létě tradičně mění nabídku a vychází vstříc těm, kteří v horku hledají slabší nápoj. Návštěvníci tak mohou ochutnat jedenáctistupňovou Chmelovou perlu, kterou v polovině prázdnin na čepu vystřídá desetistupňové Letní pivo vařené z ječného, žitného a pšeničného sladu.

Minipivovar Brauhaus Spandau v západní části Berlína sice letos v létě vsadil na silná piva, ale na rozdíl od velkých koncernů, které zásobují pivní festivaly, se rozhodl jít cestou tmavých piv. Zákazníci tak mohou vyzkoušet, jak chutná tmavý pšeničný speciál, což je na německé poměry velmi neobvyklá pivní sorta.

Popularita pivních mixů roste

Zahradní restaurace i bary jich nabízejí několik druhů a už dávno si nevystačí s původním označením radler, které zahrnovalo všechny typy piva smíchaného s limonádou. Nyní tak na nápojových lístcích najdou zákazníci Alster (klasické pivo s citronovou limonádou), Russen (pšeničné pivo s citronovou limonádou), Radler (pivo s pomerančovou limonádou), Diesel (pivo s colou) nebo dokonce i Turbo Diesel (pivo s colou a s třešňovou pálenkou).

V německé metropoli mezi tradiční pivní mixy patří ještě Berliner Weisse. Je to výčepní pivo ochucené ovocným sirupem, které díky tomu může nabrat růžovou, zelenou nebo dokonce fialovou barvu.

Inovace na slovenském trhu

"Ležáky plzeňského typu patří i nadále mezi nejoblíbenější piva Slováků. Trh s pivem už několik let zpestřují míchané nápoje z piva, zvyšuje se spotřeba nealkoholických piv, objevují se i ochucená nealkoholická piva, což souvisí i s celkovým životním stylem dnešní doby," sdělila šéfka Slovenského sdružení výrobců piva a sladu Jana Hurná.

Na pultech prakticky každého většího supermarketu na Slovensku lze najít pestrou paletu piv, silné zastoupení má česká produkce. Speciální piva nabízejí také malé pivovary ve snaze odlišit se od konkurence. Zákazník může sáhnout nejen po klasickém hořkém pivu, ale i po radleru, který se vyrábí smícháním piva s ovocnou limonádou nebo šťávou. V nabídce nechybějí ochucená piva, například s příchutí zázvoru, limetky, višně, grepu nebo červených pomerančů, ale také šestnáctistupňové speciály.

Rostoucí nabídku slovenských piv podle Hurné potvrdil i letošní devátý ročník degustační pivní soutěže, kterou organizuje Slovenské sdružení výrobců piva a sladu a která měla čtyřikrát tolik kategorií než při své premiére.

Právě inovace pivovarů údajně tlumí pokles spotřeby piva. Ta loni na Slovensku klesla na nejnižší úroveň od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993. V minulém roce každý obyvatel Slovenska vypil v průměru 70,4 litru piva, což ve srovnání s předchozím rokem představuje pokles o více než litr.

Před začátkem letošní hlavní sezony představily pivovarnické společnosti na Slovensku novinku - cider, který se vyrábí kvašením jablečné šťávy. Hurná uvedla, že tato kategorie je nejrychleji rostoucí třídou alkoholických nápojů na světě.

Související

Pivo

Ceny piva opět porostou. Pivovary během podzimu zdraží

Velké pivovary připravují podzimní zdražení, a to o zhruba jednu korunu za půl litru piva. Tento krok by měl být následován zvýšením cen v restauracích, což bude mít negativní dopad na hospodský průmysl. Uvedla to Česká televize s tím, že situaci komplikuje i plánované zvýšení DPH na čepované pivo.

Více souvisejících

Pivo Německo Slovensko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 32 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 54 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy