Retro prázdniny: Proč už se nejezdí k moři do Rumunska a do Ruska?

Léto je tady a všichni, kteří si to můžete dovolit, a kteří rádi relaxujete u moře, se rozmýšlíte, jestli vyrazíte do Španělska, Turecka, Řecka, anebo do Čechy milovaného Chorvatska. Někteří si třeba rádi zavzpomínáte na "staré dobré časy" a zajedete do dnes populární destinace, do Bulharska. Ale proč ne do Rumunska? A proč ne do Ruska? Vždyť i tam je teplo a moře!

Je navýsost jasné, že se všichni po Sametové revoluci chtěli nabažit zakázaného ovoce, a že veškeré cesty vedly za Železnou oponu, tedy na západ. Pro Čechy bylo najednou snadné dostat se do Francie, Itálie a Španělska, aniž by museli žádat o výjezdní doložku. Co by je táhlo do Bulharska a Rumunska, které byly za totality jedinými státy, kam mohli svobodně vycestovat?

Vždyť jim ani neměly co nabídnout! Sami si procházely přechodem k liberální demokracii a transformací z centrálně plánovaného systému na tržní ekonomiku. O Rusku, které tou dobou zmítala finanční krize, a které nemělo zrovna nejlepší reputaci, nemluvě. Kdo by chtěl jet za po léta nenáviděným okupantem Ivanem, když měl najednou tolik možností, kam se podívat. Ani bývalá Jugoslávie, v níž řádila občanská válka, na tom nebyla o nic lépe.

Nicméně poté, co přišlo vystřízlivění, a co se východoevropská letoviska přizpůsobila západnímu standardu, došlo k obnově dříve zaniklého cestovního ruchu. Sluneční pobřeží a Zlaté písky, kam dříve směřovala většina zájezdů k moři, jsou dnes populární nejen mezi Čechy, ale i Němci, Francouzi, Brity a Seveřany. O Rumunsku a Rusku se ale něco takového říct nedá. Proč?

Ozdravný pobyt v Rusku?

Je sice pravda, že rumunské a ruské pobřeží Černého moře leží severněji, a že by se dalo snadno argumentovat, že tam teploty budou přeci jenom nižší, ale na druhou stranu vždyť v dnešní době se teplému počasí těší i Skandinávie. Navíc Krasnodarský kraj, v němž leží známé ruské město Soči s nádhernými plážemi, je v očích mnoha Rusů vnímán jako ozdravné letovisko. Této pověstí se těší nejen díky své lokalitě, nýbrž i vysoké produkci obilí a slunečnice a přítomnosti termálních pramenů.

Proč vlastně Rusové jezdí do zahraničí, když veškeré bohatství mají ve své zemi, kde zítra znamená včera. Největší stát na světě může svým občanům posloužit jak v zimě, tak i v létě. K moři do Soči a na lyže na Ural. Za zmínku také stojí, že výše uvedený Krasnodarský kraj patří mezi nejvíc prosperující ruské regiony, a že svým vzezřením vlastně vůbec nepřipomíná Rusko. V roce 2014 se v něm dokonce konaly i Zimní olympijské hry. 

Rusko tím pádem splňuje veškeré podmínky, aby se z něj stala populární prázdninová destinace, a je dokonce v jeho plném zájmu o to usilovat. Hlavní překážkou je ale současná situace, včetně anexe Krymu. V očích mnoha Evropanů nemá zrovna nejlepší pověst. Dalším problémem jsou víza. Když si mohou turisté vybrat mezi zemí, kam je bez problémů pustí s občanským průkazem, nebo pasem, a zemí, kde potřebují vízum a migrační kartu, mnohdy radši volí první variantu.

K Černému moři do Rumunska?

Rumunsko je mezi lidmi proslulé spíše hrabětem Drákulou a Karpaty, ale i tak do něj není problém cestovat za účelem pobytu u moře. Do známého rumunského letoviska Mamaia ležícího ihned vedle od přístavního města Konstanta lze cestovat i v rámci pobytových zájezdu nabízených českými cestovními kancelářemi.

Nejedná se ale o obvyklou prázdninovou destinaci, a proto se Vám může stát, že poptávka takříkajíc převýší nabídku. 

Související

Více souvisejících

cestování zájezdy dovolená Rumunsko Rusko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy