Retro prázdniny: Proč už se nejezdí k moři do Rumunska a do Ruska?

Léto je tady a všichni, kteří si to můžete dovolit, a kteří rádi relaxujete u moře, se rozmýšlíte, jestli vyrazíte do Španělska, Turecka, Řecka, anebo do Čechy milovaného Chorvatska. Někteří si třeba rádi zavzpomínáte na "staré dobré časy" a zajedete do dnes populární destinace, do Bulharska. Ale proč ne do Rumunska? A proč ne do Ruska? Vždyť i tam je teplo a moře!

Je navýsost jasné, že se všichni po Sametové revoluci chtěli nabažit zakázaného ovoce, a že veškeré cesty vedly za Železnou oponu, tedy na západ. Pro Čechy bylo najednou snadné dostat se do Francie, Itálie a Španělska, aniž by museli žádat o výjezdní doložku. Co by je táhlo do Bulharska a Rumunska, které byly za totality jedinými státy, kam mohli svobodně vycestovat?

Vždyť jim ani neměly co nabídnout! Sami si procházely přechodem k liberální demokracii a transformací z centrálně plánovaného systému na tržní ekonomiku. O Rusku, které tou dobou zmítala finanční krize, a které nemělo zrovna nejlepší reputaci, nemluvě. Kdo by chtěl jet za po léta nenáviděným okupantem Ivanem, když měl najednou tolik možností, kam se podívat. Ani bývalá Jugoslávie, v níž řádila občanská válka, na tom nebyla o nic lépe.

Nicméně poté, co přišlo vystřízlivění, a co se východoevropská letoviska přizpůsobila západnímu standardu, došlo k obnově dříve zaniklého cestovního ruchu. Sluneční pobřeží a Zlaté písky, kam dříve směřovala většina zájezdů k moři, jsou dnes populární nejen mezi Čechy, ale i Němci, Francouzi, Brity a Seveřany. O Rumunsku a Rusku se ale něco takového říct nedá. Proč?

Ozdravný pobyt v Rusku?

Je sice pravda, že rumunské a ruské pobřeží Černého moře leží severněji, a že by se dalo snadno argumentovat, že tam teploty budou přeci jenom nižší, ale na druhou stranu vždyť v dnešní době se teplému počasí těší i Skandinávie. Navíc Krasnodarský kraj, v němž leží známé ruské město Soči s nádhernými plážemi, je v očích mnoha Rusů vnímán jako ozdravné letovisko. Této pověstí se těší nejen díky své lokalitě, nýbrž i vysoké produkci obilí a slunečnice a přítomnosti termálních pramenů.

Proč vlastně Rusové jezdí do zahraničí, když veškeré bohatství mají ve své zemi, kde zítra znamená včera. Největší stát na světě může svým občanům posloužit jak v zimě, tak i v létě. K moři do Soči a na lyže na Ural. Za zmínku také stojí, že výše uvedený Krasnodarský kraj patří mezi nejvíc prosperující ruské regiony, a že svým vzezřením vlastně vůbec nepřipomíná Rusko. V roce 2014 se v něm dokonce konaly i Zimní olympijské hry. 

Rusko tím pádem splňuje veškeré podmínky, aby se z něj stala populární prázdninová destinace, a je dokonce v jeho plném zájmu o to usilovat. Hlavní překážkou je ale současná situace, včetně anexe Krymu. V očích mnoha Evropanů nemá zrovna nejlepší pověst. Dalším problémem jsou víza. Když si mohou turisté vybrat mezi zemí, kam je bez problémů pustí s občanským průkazem, nebo pasem, a zemí, kde potřebují vízum a migrační kartu, mnohdy radši volí první variantu.

K Černému moři do Rumunska?

Rumunsko je mezi lidmi proslulé spíše hrabětem Drákulou a Karpaty, ale i tak do něj není problém cestovat za účelem pobytu u moře. Do známého rumunského letoviska Mamaia ležícího ihned vedle od přístavního města Konstanta lze cestovat i v rámci pobytových zájezdu nabízených českými cestovními kancelářemi.

Nejedná se ale o obvyklou prázdninovou destinaci, a proto se Vám může stát, že poptávka takříkajíc převýší nabídku. 

Související

Více souvisejících

cestování zájezdy dovolená Rumunsko Rusko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 15 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

Zdroj: David Holub

Další zprávy