Léto je tady a všichni, kteří si to můžete dovolit, a kteří rádi relaxujete u moře, se rozmýšlíte, jestli vyrazíte do Španělska, Turecka, Řecka, anebo do Čechy milovaného Chorvatska. Někteří si třeba rádi zavzpomínáte na "staré dobré časy" a zajedete do dnes populární destinace, do Bulharska. Ale proč ne do Rumunska? A proč ne do Ruska? Vždyť i tam je teplo a moře!
Je navýsost jasné, že se všichni po Sametové revoluci chtěli nabažit zakázaného ovoce, a že veškeré cesty vedly za Železnou oponu, tedy na západ. Pro Čechy bylo najednou snadné dostat se do Francie, Itálie a Španělska, aniž by museli žádat o výjezdní doložku. Co by je táhlo do Bulharska a Rumunska, které byly za totality jedinými státy, kam mohli svobodně vycestovat?
Vždyť jim ani neměly co nabídnout! Sami si procházely přechodem k liberální demokracii a transformací z centrálně plánovaného systému na tržní ekonomiku. O Rusku, které tou dobou zmítala finanční krize, a které nemělo zrovna nejlepší reputaci, nemluvě. Kdo by chtěl jet za po léta nenáviděným okupantem Ivanem, když měl najednou tolik možností, kam se podívat. Ani bývalá Jugoslávie, v níž řádila občanská válka, na tom nebyla o nic lépe.
Nicméně poté, co přišlo vystřízlivění, a co se východoevropská letoviska přizpůsobila západnímu standardu, došlo k obnově dříve zaniklého cestovního ruchu. Sluneční pobřeží a Zlaté písky, kam dříve směřovala většina zájezdů k moři, jsou dnes populární nejen mezi Čechy, ale i Němci, Francouzi, Brity a Seveřany. O Rumunsku a Rusku se ale něco takového říct nedá. Proč?
Ozdravný pobyt v Rusku?Je sice pravda, že rumunské a ruské pobřeží Černého moře leží severněji, a že by se dalo snadno argumentovat, že tam teploty budou přeci jenom nižší, ale na druhou stranu vždyť v dnešní době se teplému počasí těší i Skandinávie. Navíc Krasnodarský kraj, v němž leží známé ruské město Soči s nádhernými plážemi, je v očích mnoha Rusů vnímán jako ozdravné letovisko. Této pověstí se těší nejen díky své lokalitě, nýbrž i vysoké produkci obilí a slunečnice a přítomnosti termálních pramenů.
Proč vlastně Rusové jezdí do zahraničí, když veškeré bohatství mají ve své zemi, kde zítra znamená včera. Největší stát na světě může svým občanům posloužit jak v zimě, tak i v létě. K moři do Soči a na lyže na Ural. Za zmínku také stojí, že výše uvedený Krasnodarský kraj patří mezi nejvíc prosperující ruské regiony, a že svým vzezřením vlastně vůbec nepřipomíná Rusko. V roce 2014 se v něm dokonce konaly i Zimní olympijské hry.
Rusko tím pádem splňuje veškeré podmínky, aby se z něj stala populární prázdninová destinace, a je dokonce v jeho plném zájmu o to usilovat. Hlavní překážkou je ale současná situace, včetně anexe Krymu. V očích mnoha Evropanů nemá zrovna nejlepší pověst. Dalším problémem jsou víza. Když si mohou turisté vybrat mezi zemí, kam je bez problémů pustí s občanským průkazem, nebo pasem, a zemí, kde potřebují vízum a migrační kartu, mnohdy radši volí první variantu.
K Černému moři do Rumunska?Rumunsko je mezi lidmi proslulé spíše hrabětem Drákulou a Karpaty, ale i tak do něj není problém cestovat za účelem pobytu u moře. Do známého rumunského letoviska Mamaia ležícího ihned vedle od přístavního města Konstanta lze cestovat i v rámci pobytových zájezdu nabízených českými cestovními kancelářemi.
Nejedná se ale o obvyklou prázdninovou destinaci, a proto se Vám může stát, že poptávka takříkajíc převýší nabídku.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krach německé cestovky způsobil potíže i stovkám Čechů. Uvízli například v Turecku
cestování , zájezdy , dovolená , Rumunsko , Rusko
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák