Fake news, o kterých se tolik nemluví. Dezinformace mohou škodit i v ekonomice

Možná jste to nevěděli, nebo si to nechtěli připustit, ale problematika „falešných zpráv“, tedy fake news a jejich možných dopadů do života společnosti je sice v současnosti žhavým tématem nejen kvůli rostoucí agresi nejrůznějších falešných profilů na sociálních sítích, ale i ve virtuálním světě lze nalézt řadu odkazů na to, že ve světě byznysu je tento problém „starým známým“. A možná o to nebezpečnějším. Je totiž prokázáno, že ať už záměrné nebo tzv. „nechtěné zprávy, mohou výrazně ohrozit finanční stabilitu firem nebo odvětví, nemluvě třeba o jejich setrvání na trzích. A to se může týkat nejen jednotlivých společností, ale také fungování celé ekonomiky.

Možná se problematika získávání informací a poté ovlivňování nejrůznějšími zprávami o někom u konkurentů za účelem vlastního prospěchu jmenovala už i v novodobé historii různě, ale podstatou této aktivity byly zřejmě vždy dnes známé fake news. Ať už v dobrém nebo ve zlém. Nejen manažeři firem, ale také investoři moc dobře vědí, že jakákoliv špatná zpráva může způsobit propad cen akcií na burze, zničit pověst podniku nebo způsobit nepřiměřená očekávání zákazníků nebo potenciálních kupců. Faktem také je, že už před érou vypouštění fake news hlavně o anticovidových přípravcích či postupech už existovaly neetické praktiky řady organizací, které mohly za úplatu vypouštět falešné zprávy nebo recenze, aby zvýšily buď svou vlastní pozici nebo zisky, nebo - když pracovaly na zakázku - prospěch onoho zadavatele. Horší to je ale na úrovni celé ekonomiky.

Ekonomické dopady lží není lehké změřit

Určitě si řeknete, že v kancelářích trollích firem nebo ústředních výborů tamní pracovníci moc dobře vědí, že dnes je pro každou zemi jedním z nejdůležitějších ukazatelů tzv. hrubý domácí produkt (HDP). Proto vás jistě v této souvislosti napadne, zda mohou nějaké fake news aktivity vést k ovlivnění či přímo k cílenému snížení či zkreslení HDP. A proč útoky na HDP? Jde totiž o největší ekonomické číslo ze všech, i když bylo navrženo teprve ve 30. letech 20. století a začalo se brát opravdu vážně až po druhé světové válce. Faktem ale je, že od té doby se jeho síla stala obrovskou. Své o tom ví snad každý, když si třeba uvědomí, že nejrůznější diktátoři světa tu a tam vypustí nějakou zprávu o tom, že třeba bývalý americký prezident Trump ve své době „může poslat svět do recese“. Otázka proto dneska stojí tak, zda cílené dezinformace, které do západního světa vypouštějí právě nyní, v dobách konfliktu na Ukrajině, hlavně ruské identity nejrůznějšího charakteru, mohou poškodit celkový výkon té či oné ekonomiky, či dokonce zničit nebo výrazně srazit její výsledky.

A sami tušíte, nejen při složitosti dnešního světa, že jednoznačná odpověď bohužel není. „Ekonomické dopady dezinformací je těžké posoudit. Firmy mnohem více vnímají informace, které přicházejí z trhů, tedy reagují podle toho, jak se vyvíjí ceny vstupů, ale i ceny zboží či služeb, které nabízejí a prodávají. Trh se dá obelhat jen těžko,“ řekl redakci serveru EuroZprávy.cz Petr Musil, ekonom a novinář televize CNN Pima News. Podle něj dezinformace mohou uškodit firmám samotným v tom smyslu, že mohou poškodit jejich renomé. „Vzpomeňme například na ‚zaručenou‘ informaci, která nedávno kolovala o rakouské Raiffeisenbank. Když se západní firmy včetně bank začaly stahovat z Ruska, vědělo se, že Raiffeisenbank je v Rusku poměrně hodně angažovaná. Najednou mi přistálo do zpráv několik dotazů od známých, které rozhodně nepovažuji za hloupé či nevzdělané lidi, co prý vím o tom, že ‚zítra zkrachuje Raiffeisenbank‘. Pochopitelně jsem jim odpověděl, že nemají věřit všemu a že pokud u ní mají peníze, ze zákona jsou pojištěné do korunového ekvivalentu 100 tisíc eur. A světe, div se, Raiffeisenbank nezkrachovala a odepsání ruských aktivit ji sotva položí. Stejně jako jiné západní banky,“ popisuje fungování světa fake news v byznysu pro EuroZprávy.cz Petr Musil.

Běžná praxe? Útoky na data a akcie

A takových případů, dokonce i z nedávné historie, jako třeba pokles akcií té doby největší sociální sítě světa Facebooku na desetileté minimum v roce 2017, by se našlo rozhodně víc. Je totiž fakt, což potvrzují i zkušenosti Petra Musila, že síla dezinformací je hlavně v tom, že mohou vyvolat paniku, která pak může vést k iracionálnímu chování lidí. „Pak záleží, jak věrohodně taková lež vypadá a jak velká část populace na ni skočí. Pokud by kritické množství lidí uvěřilo, že se například nějaká banka ocitá kvůli svým aktivitám v Rusku v problémech, mohli by začít hromadně vybírat své vklady, což by ve finále takovou banku skutečně mohlo položit. A to by mohlo vyvolat dominový efekt. Pak by záleželo na centrální bance, jak rychle by dokázala poskytnout chybějící likviditu a jak by dokázala přesvědčit střadatele, že konkrétní banka a celý bankovní sektor je stabilní,“ vysvětluje ekonom Petr Musil.

Málokdo také možná ví, že ony popisované, ať záměrné nebo opravdu smyšlené fake news, mohou mít obrovské škody. Nedávno vydaná studie americké společností CHEQ, zabývající se kybernetickou bezpečností, ve spolupráci s University of Baltimore zjistila, že epidemie online falešných zpráv stojí globální ekonomiku až 78 miliard dolarů ročně. Pro ty, co mají rádi čísla v českých korunách je to téměř dva biliony korun. Zpráva také analyzuje přímé ekonomické náklady z falešných zpráv a také odhaduje, že falešné zprávy přispěly ke ztrátě hodnoty akciového trhu ve výši asi 39 miliard dolarů ročně. A to mluvíme o časech panování celosvětové pandemie covidu. Je proto otázka, jak to bude s dopadem fake news kvůli válce na Ukrajině.

Problémem jsou i nahodilé zprávy

Dopad dezinformačních zpráv na ekonomiku či přímo jednotlivé byznysy nemusí být ale jen přímý. Celá škála aktivit a útoků na nejrůznější systémy, které v „normálních“ časech fungují opravdu „normálně“, popisuje základní sociologický termín, který lze aplikovat na celou řadu sociálních procesů ‒ Thomasův teorém. „V ekonomických souvislostech to můžeme ilustrovat na jednoduchém příkladu,“ řekl komentátor serveru EuroZprávy.cz Petr Nutil. „Představme si, že někde na východě, třeba mezi Ruskem a Ukrajinou právě zuří válka. A protože jsou Rusové hlavním dodavatelem ropy, lidé si tak trochu začnou myslet, že ceny benzínu poletí nahoru. Ale nezačnou si to jen myslet, ale začnou ho i víc kupovat, aby ho koupili ještě, než zdraží, takže ženou poptávku nahoru... no a ten benzín v důsledku toho nevyhnutelně zdraží,“ popisuje Petr Nutil. Tím je řečeno jen to, co sociolog Robert K. Merton konstatuje ve své teorii sebenaplňující předpovědi, totiž že „lidé reagují nejen na objektivní charakteristiky situace, ale také — a někdy především, na význam, který pro ně tato situace má“. „Říká taky, že veřejné definice situace (proroctví či předpovědi) se stávají integrální součástí situace, čímž ovlivňují následný vývoj,“ dodává Petr Nutil.

Na závěr jedno velmi vážné nebezpečí. Reakce na tzv. „nahodilé zprávy“, o to horší, pokud jsou z dílen trollích farem či výroben fake news. Jde totiž o to, což potvrzuje řada odborníků, včetně v tomto textu citovaného Petra Musila, že na ekonomiku mohou působit, v řadě případů dost nepříznivě, geopolitická rozhodnutí tvořená lidmi, kteří prakticky ani o politice, ani o ekonomii nic nevědí. „Nahodilými rozhodnutími lze tak třeba (teoreticky) vystoupit z EU, nebo NATO, což může přinést důsledky, o kterých se lidem, kteří je (ony zmiňované mluvčí, pozn. red.) v bláhové víře u voleb dopustili, ani nezdálo,“ varuje Petr Nutil.

Je jasné, že falešné zprávy hned tak neodezní. A to z nejrůznějších důvodů. Nemusí se dlouho spekulovat nad tím, že mají ať už příznivé nebo ryze nepříznivé dalekosáhlé dopady, které řada nejen tuzemských, ale především zahraničních médií označuje jako za „ochromující obchody“ či „značně ohrožující lidské životy“. Stojí proto za připomenutí, a to nejen všem křiklounům a „hnědokošilovým“ zastáncům svobody slova a demokracie v případech, kdy jim úřady vypnou jejich nástroje pro šíření lží, že mezi prvními doporučeními, a to nejen odborníků na kyberbezpečnost, ale i ochranu pravdivého obsahu je to, že každá vláda musí schválit a naplňovat takovou legislativu, která může právě v extrémních situacích, jako je válečný konflikt, či pandemická krize, řešit přísné zákony týkající se falešných zpráv. Dá se jistě namítnout, že nástrojů k potírání nepravdy je určitě víc, ale někdy prostě nezbývá, než exemplárně ukázat všem lhářům a „fejkařům“ zač je toho loket.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Ekonomika fake news Petr Nutil

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 5 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 6 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 11 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno

Pokud si před Štědrým dnem chcete něco vyřídit na poště, máte zítra poslední možnost. Česká pošta v tomto týdnu informovala, jak budou fungovat její pobočky během vánočních a novoročních svátků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy