Dezinformační influenceři se začínají objevovat jako cenově dostupná služba, která umožňuje různým aktérům ovlivňovat náladu ve společnosti. Tým výzkumníků z Mozilla Foundation se zaměřil na situaci v Keni a nasbíral širokou škálu screenshotů, memů a dalších důkazů. Na základě tohoto rozsáhlého průzkumu identifikoval více než 23 tisíc tweetů a 3700 zúčastněných účtů.
Dezinformační kampaně jsou přitom nepřímo podpořeny samotnými algoritmy sociální sítě Twitter. Z jedenácti sledovaných kampaní jich 8 bylo v trendující sekci.
Dezinformační influenceři, se kterými se výzkumníkům podařilo hovořit, přiznávají, že zařazení kampaně do trendující sekce je jeden z cílů – Twitter tím tak ještě zvyšuje jejich dosah.
Podle zjištění výzkumníků se kampaně domlouvají skrze komplexní systém Whatsappových skupin, ve kterém dochází k synchronizaci a koordinaci vypouštěných tweetů. Anonymní organizátoři využívají těchto cest k zadávání práce, posílání detailních instrukcí a obsahu i k předávání peněz.
V rámci těchto aktivit zároveň dochází i k obchodování ověřených účtů. Ty majitelé v některých případech pronajímají pro dezinformační kampaně a získávají tak peníze. Použití ověřených účtů přitom zvyšuje šance na zařazení do trendující sekce.
Influenceři nepracují zadarmo. Za účast ve třech kampaních dostávají podle průzkumu zaplaceno okolo deseti až patnácti dolarů na den. Některým se podaří přejít na zálohovanou práci a přijdou si okolo 250 dolarů za měsíc za dohled nad kampaní.
Zadavatelé se snaží zachovat maximální anonymitu a influenceři tak často nevědí, pro koho pracují. Aby se vyhnuli odhalení, snaží se zadavatelé omezovat vytváření velkých skupin a častěji komunikují napřímo s jednotlivými influencery.
Peníze jsou předávány někdy před kampaní a jindy po ní, platby ale podle výpovědí chodí typicky včas, aby nedocházelo k prozrazení nespokojenými influencery. Objednávané služby totiž často hraničí s podněcováním, což je v Keni považováno za trestný čin.
Nejčastějšími oběťmi dezinformačních kampaní jsou novináři, soudci a aktivisté. Celý mechanismus má za účel komplikovat použití platformy těm, kteří mají názor v rozporu se zadavatelem dezinformační kampaně. To často vede k autocenzuře, aby se oběti vyhnuli masivním reakcím trollů, jindy se komunikace stáčí k vyvracení dezinformačních narativů a opouští původní sdělení.
Twitter dostal od výzkumníků informace o kampaních k dispozici a podle svého vyjádření identifikoval něco přes 100 účtů, které byly v rozporu s podmínkami užití. Zároveň se podle pracovníku sociální sítě nepodařilo prokázat, že účty dostávaly za svou činnost zaplaceno. Přiznali ale, že se podařilo identifikovat nejméně jednu síť koordinovaných účtů.
Nejedná se přitom o první případ podobných sítí. V Nigérii došlo ke koordinované kampani na podporu kolumbijského drogového dealera, jak identifikovalo Buzzfeed news, tým Portland Africa pak zaznamenal masivní využití botů pro ovlivňování desíti případů voleb v devíti afrických zemích.
Výzkumníci poukazují na problém algoritmu používaného k výběru příspěvku do trendující sekce, který umožňuje zvýšení dosahu příspěvku bez ohledu na potenciální problematičnost jeho obsahu. Twitter přitom prodává inzerci, která se tak často může zobrazit ve společnosti manipulativního obsahu.
Související
Konec zábavných sociálních sítí. TikTok a X bez omezení ovlivňují světovou politiku
Austrálie schválila přelomový zákon. Mladým kompletně zakazuje sociální sítě
sociální sítě , Boj proti dezinformacím a fake news , výzkum
Aktuálně se děje
včera
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
včera
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
včera
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
včera
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
včera
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
včera
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
včera
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
včera
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
včera
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
včera
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
včera
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
včera
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
včera
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
včera
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
včera
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
včera
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
včera
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
1. ledna 2025 21:56
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
1. ledna 2025 21:54
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
1. ledna 2025 21:52
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady.
Zdroj: David Holub