Proč nepřišel Zeman na Grossův pohřeb? Ovčáček řekl toto

Praha - Proč chyběl prezident Zeman na pohřbu Stanislava Grosse? A kdo a čím tamtéž rozčílil Jiřího Paroubka? Tyhle dvě velké kontroverze provázely poslední rozloučení s nejmladším českým expremiérem.

Neúčast prezidenta Miloše Zemana na Grossově pohřbu byla asi největším překvapením. A to i přesto, že nedorazily ani další politické špičky - Vladimír Špidla, Pavel Rychetský, Jiří Rusnok, Jaroslav Tvrdík, Milan Urban nebo Zdeněk Škromach.

Miloš Zeman byl totiž blízkým přítelem Grossových. Byl jim například na svatbě za svědka, stál u zrodu kariéry Stanislava Grosse a podporoval jej. Proč tedy chyběl? Skutečnou odpověď asi nebudeme znát nikdy. Musíme se spokojit s oficiálním vyjádřením Hradu ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka.

"Pan prezident považoval především za důležité vyjádřit upřímnou soustrast rodině Stanislava Grosse, což učinil v den, kdy bylo bohužel oznámeno úmrtí. Zároveň ještě předtím, v době těžké nemoci Stanislava Grosse, pan prezident adresoval rodině přání hodně sil v té těžké situaci. Víc k tomu není důvod říkat," řekl Ovčáček.

Na opakovaný dotaz, zda své předchozí kroky tedy prezident považoval za dostatečné a pietní rozloučení podle něj nebylo nutné, Ovčáček výše uvedené vyjádření jen přednesl znovu.

Kdo a čím rozčílil Paroubka?

Atmosféru po pohřbu rozvířil na sociální sítích i Jiří Paroubek. Na Facebooku se velmi příkře svěřil se svými pocity z posledního rozloučení. "Ráno jsme se ženou přišli na místo posledního rozloučení s S. Grossem v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Měli jsme ke Standovi přátelský vztah. Mysleli jsme zejména na jeho rodinu, dvě dcery a manželku," píše ještě krotce Paroubek.

"Šokovala mě vyjádření některých současných i bývalých veličin ČSSD, kterým, kdyby nepřišli na pohřeb, by nikdo před ústa mikrofon nestrčil. Bláboly typu „dělal chyby a já jsem mu to už tehdy říkal," mají být zřejmě jakýmsi alibi, proč jsem vlastně přišel na pohřeb člověka, kterého média systematicky dehonestovala a ničila..." zatím anonymně útočil Paroubek.

Záhy se ale dostal ke konkrétním jménům. "Buďto jsem chlap a jdu na pohřeb, protože si myslím, že je to správné, anebo jsem baba, a pak se chovám jako někteří bývalí (dokonce) ministři sociální demokracie (mám na mysli J. Kavana, F. Bublana). Prostě schopnost zachovat dekorum je něco, co ani lidé s nejvyššími mezinárodními zkušenostmi v sociální demokracii neznají (mám na mysli L. Roučka)," nebral si servítky Paroubek.

Až do samotného konce veřejné části obřadu absentovala i Petra Buzková, která v devadesátých letech a na začátku nového tisíciletí právě spolu se Stanislavem Grossem patřila k nejpopulárnějším politikům u nás a patřila k nejvýraznějším tvářím sociální demokracie. Buzková ovšem překvapivě dorazila na soukromou část pohřbu pro rodinu.

Rozloučit se nepřišla ani většina Grossových politických oponentů, někdejší ministr financí Ivan Pilip byl v tomto ohledu světlou výjimkou. Chyběli například Václav Klaus, Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek nebo Miroslava Němcová.

Stanislav Gross zemřel minulý čtvrtek. Bylo mu 45 let. Zabila ho nemoc známá pod zkratkou ALS. Jde o neléčitelný typ sklerózy, která postupně ochromuje celé tělo. Postižení tak umírají, když jim přestanou fungovat vnitřní orgány.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Stanislav Gross Miloš Zeman Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy