Čeští extremisté se cvičí v boji, chtějí hlídat města před uprchlíky

Praha - Čeští extremisté si díky uprchlické krizi mnou ruce. Nejenže jim přihrává další a další sympatizanty, bojem proti údajné invazi ospravedlňují extremisté vytváření polovojenských oddílů. Ty jsou už v hledáčku českých tajných služeb.

Proruský spolek Českoslovenští vojáci v záloze už dokonce zašel tak daleko, že zatýkání uprchlíků trénoval v šumavských lesích. Spolek založený vojáky, kteří sloužili v československé armádě většinou před rokem 1989, proslul fanatickým obdivem k Miloši Zemanovi. Ostatní české politiky ale považuje za nepřátele.

Krom toho označují Českoslovenští vojáci v záloze NATO za zločineckou organizaci a údajně se připravují na válku, kterou má NATO chystat proti Rusku. Bývalí vojáci chtějí také hlídkovat před uprchlíky na českých hranicích, což je ale výhradně pravomocí policie.

Spolek se ukázal 17. listopadu na protiislámské demonstraci na Albertově, kde pochodoval sešikovaný pod českou vlajkou. Podle úterní MF Dnes tak členové spolku připomínali polovojenské jednotky z dob fašistické Itálie a nacistického Německa.

Členové spolku se tak stali přirozeným cílem pozornosti českých zpravodajských služeb. Podle náčelníka generálního štábu Ludvíka Cimburka jsou totiž jeho členové ideálními kandidáty na spolupráci s cizími zpravodajskými službami.

K vytváření polovojenských jednotek přistoupila také extremistická strana Národní demokracie vedená konspiračním teoretikem Adamem Bartošem. Ten krom svých antisemitských výroků proslul také výzvami k tomu, aby armáda do uprchlíků střílela na hranicích nebo, aby kvůli nim obnovila koncentrační tábor v Terezíně. Ostatně Bartošovi je velmi blízký slovník připomínající nacistické pohlaváry.

Podle informací, které v úterý zveřejnily Lidové noviny, teď bartošovci a Českoslovenští vojáci v záloze navázali spolupráci. Nevýznamná politická strana tak dostala podporu lidí, kteří prodělali vojenský výcvik a umí zacházet se zbraněmi, varují Lidové noviny.

Bartoš si vysnil, že se jeho uniformované hlídky budou producírovat ulicemi českých měst a hlídat dodržování pořádku. Pokud narazí na něco podezřelého, měly by hlídky volat policii. Lidové noviny ale varují, že významný představitel Bartošovy strany František Krejča oroduje za to, aby hlídky byly dokonce ozbrojené!

Čeští politici se zatím polovojenských oddílů nevýznamné politické strany nebojí. Předseda ODS a politolog Petr Fiala ale varoval, že "polovojenské oddíly napojené na politickou stranu už jsme v Evropě měli a dopadlo to tragicky," připomíná Fiala třeba nacistické jednotky SS a SA.

Související

Ilustrační foto

Paradox českých dějin? Československou armádu za války štěpili komunisté

Počátky československé armády byly krušné. Vojáci, kteří bojovali beze zbraní v britských uniformách, se poprvé zformovali během druhé světové války v Buzuluku. Z československého samostatného praporu, který vznikl v polovině července 1942 byl postupně vybudován československý armádní sbor, který se podílel na osvobozování Ukrajiny i československého území. Přesto mezi vojáky vráželi klín komunisté, kteří se je snažili separovat od západních vojsk.

Více souvisejících

Českoslovenští vojáci v záloze Adam B. Bartoš Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy