České pasy v rukách teroristů? Rozmáhá se podezřelý byznys, varuje policie

Praha - Cizinecká policie přišla s alarmujícím tvrzením. Za poslední tři roky bylo zaznamenáno 105 případů padělání nebo pozměňování českých pasů. Existují vážné obavy, že se začíná rozmáhat byznys s cestovními doklady a že by se pasy mohly dostat do rukou nebezpečným lidem.

Policie na podezřelé okolnosti s pasy přišla při kontrolách na pěti tuzemských mezinárodních letištích. Cizinci se po příletu podle vedoucího oddělení dokladů cizinecké policie Huberta Langa prokazovali buď padělanými pasy, nebo doklady, u nichž byla pozměněna jen první strana s fotografií. Pak se zjistilo, že některé pasy byly nahlášené jako kradené nebo ztracené, některé však v databázi chyběly.

Policisté dále zjistili, že někteří lidé v Česku dokázali údajně ztratit několik pasů v krátkém časovém období. "Není úplně normální, aby některé osoby během půlroku ztratily tři nebo čtyři cestovní doklady a všechny ty doklady se k nám vrátí v rámci nelegální migrace," zdůraznil Lang. Dalším pojítkem se pro policisty stalo to, že doklady často ztrácejí lidé z regionů, kde je velká nezaměstnanost, zároveň patřili do slabších sociálních vrstev.

Podle Langa se zfalšované doklady, které pocházely z malého severočeského města, dostaly například k lidem do syrského Aleppa. Podle některých zdrojů ČTK jsou tuzemské doklady k mání třeba i v okolí italské Lampedusy.

Na české pasy podle Langa často cestovali obyvatelé Íránu nebo Sýrie, kteří za doklady zaplatili minimálně 25.000 korun. Policie eviduje i případy, kdy migranti zaplatili i dvojnásobek. "Zaznamenali jsme rodinu ze Sýrie, která zaplatila velké peníze, prodala veškerý majetek a utíkala z míst bojů," popsal Lang jeden případ lidí, kteří cestovali na české pasy. Podle Langa teoreticky hrozí, že se tuzemské doklady mohou dostat i k nebezpečným lidem.

Lang uvedl, že by mohla pomoci například změna legislativy, která by zvýšila poplatky za udělaní nového pasu poté, co jej člověk víckrát údajně ztratí. Za několikanásobné ztráty by také mohl hrozit větší postih.

Související

Cestovní pas, ilustrační foto

Velká Británie kvůli úmrtí královny Alžběty II. mění cestovní pasy

Británie po 70 letech a necelém roce od úmrtí královny Alžběty II. představila změny v pasových cestovních dokladech. Konkrétně byla upravena úvodní stránka pasů. Nové pasy již nebudou vydávány "jménem královny", nýbrž nyní nesou jméno "krále" Karla III. Pasy s původním designem zůstávají stále platné, a to až do vyčerpání zásob, a také budou i nadále vydávány.
Cestovní pas Ruské federace, ilustrační fotografie. Autor: Alexander Nrjwolf

Ukrajinská tajná služba hlásí nález ruských pasů v objektech církve

Ukrajinská tajná služba SBU informovala o tom, že dokončila prohlídky v diecézích ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu v několika oblastech země. Tvrdí, že v nich našla mimo jiné ruské pasy, prokremelskou literaturu nebo vlajku takzvaného Novoruska. Série razií ukrajinských bezpečnostních složek v objektech této církve začala letos v říjnu, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Více souvisejících

pasy Policie ČR Cizinci

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy