Picek vypovídal v kauze Nagyová: Kdo dal sledovat Radku Nečasovou?

Praha - Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek dnes soudu v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby řekl, že v roce 2012 nevěděl o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase. Pokyn k údajnému sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky ani pracovníků úřadu vlády nepodepsal. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra. Hlavní líčení bude pokračovat 18. května.

Nynější starosta Brandýsa nad Labem Picek měl podle původního rozhodnutí soudkyně Heleny Králové vypovídat před Obvodním soudem pro Prahu 1 jako svědek v uzavřeném jednání bez přítomnosti veřejnosti. Důvodem měly být případné dotazy advokátů, které by se mohly týkat utajovaných skutečností. Výpověď ale nakonec mohli novináři sledovat.

"Já jsem o těchto záležitostech nevěděl, ani jsem nepodepsal pokyn ke sledování osob a věcí podle zákona o Vojenském zpravodajství," řekl Picek, který byl od září 2012 náměstkem ministra obrany a od března následujícího roku ministrem. Nagyová nechala podle obžaloby sledovat Radku Nečasovou na podzim roku 2012 a na jaře 2013 pak také své podřízené z úřadu vlády.

Policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky v polovině června 2013. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Nagyová nechala podle obžaloby sledovat Nečasovu manželku kvůli shánění kompromitujících materiálů kvůli jejímu tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem.

Hlavní líčení dnes pro tento týden skončilo a soudkyně jej odročila na 18. května. Termíny prý vypíše na dva týdny, kdy mimo jiné dojde na přehrávání odposlechů. Žalobci je považují za jeden z hlavních důkazů. Podle soudkyně je ale časově nemožné přehrát je všechny, protože ve spisu je 11 DVD nosičů, z nichž je například na jednom přes 400 hodin záznamu. Žalobci mají nyní za úkol vybrat, které odposlechy je nutné přehrát. Podle státního zástupce Bajgera zaberou nahrávky čas v řádu dní. V květnu, případně v červnu, by údajně mohl padnout rozsudek.

Psali jsme:
Nečas poprvé promluvil o kauze Nagygate a sledování  

Advokát nynější manželky expremiéra Eduard Bruna již dříve řekl, že jeho klientka údajně chtěla akcí chránit Nečasovu rodinu, protože se k ní dostaly informace o jejím ohrožení. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů. Pracovníky úřadu vlády pak chtěla Nagyová sledovat, protože údajně zneužívali služební auto k soukromým účelům.

Kromě podezření ohledně náboženské sekty se dříve u soudu zmiňovala také rizika v souvislosti s vyjednáváním Česka o zakázce pro armádu na pronájem letadel Gripen ze Švédska. Například další exministr obrany Alexandr Vondra ve svědecké výpovědi v březnu řekl, že politikům chodily anonymní výhrůžky. Nepamatuje si ale, že by Nečas mluvil o tom, že se sám nebo jeho rodina cítí v ohrožení. Stejně dnes vypovídal Picek, který prý rovněž neměl o něčem podobném informace. Picek dodal, že nepociťoval žádné zákulisní tlaky týkající se prodloužení nájemní smlouvy na gripeny a Nečas se mu s žádným podezřením nesvěřil.

Picek uvedl, že se o policejní akci dozvěděl 13. června 2013, kdy mu brzy ráno volal po předchozím zatýkání v kauze šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a žalobci, že mají povolení ke kontrole prostor Vojenského zpravodajství. "Svolal jsem hlavní funkcionáře, kde jsem je uklidnil s cílem, aby nebyla rozvědka nějakým způsobem ovlivněna a byla spíše stabilizována," řekl.

Psali jsme:
Problém v kauze Nagygate: Svědek obhajoby se změnil ve svědka obžaloby  

Policie ani žalobci prý nevstupovali do utajených prostor rozvědky, odnesli si některé svazky. Do týdne byla podle něj hotová vnitřní kontrola týkající se případu, při které se prověřovaly například soudní rozhodnutí ohledně práce rozvědky. Podle kontroly "nedošlo k narušení chodu služby a nebyl porušen zákon", upřesnil Picek.

Dále uvedl, že měl pouze pochybnost o tom, že dorazili žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, a ne lidé ze zastupitelství, pod něž spadá případné prověřování vojenské tajné služby, tedy žalobci z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Kromě Nečasové jsou v případu obžalovaní dva bývalí ředitelé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření týkající se rodiny premiéra, které přišlo "z nejvyšších míst".

Související

Více souvisejících

Vlastimil Picek Jana Nagyová

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy