Soud osvobodil exnáčelníka Pláška: Skutek se stal, nešlo ale o trestný čin

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého náčelníka armádní základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku Jiřího Pláška za chybné zadávání zakázek. Podle obžaloby armádě způsobil škodu 49,7 milionu korun. Kauza se týkala 130 zakázek na dodávky léčiv, zdravotnického materiálu a na služby spojené s obnovou polní nemocnice po jejím návratu z mise z Afghánistánu. Plášek vinu odmítal, podle něj byl při zadávání zakázek v časové tísni. Žalobce chtěl případ vrátit zpět krajskému soudu.

Žalobce chtěl případ vrátit zpět krajskému soudu. Vrchní soud nakonec rozsudek krajského soudu potvrdil. "Soud má za to, že skutek se sice stal, ale není trestným činem," řekl ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Podle obžaloby neplnil Plášek své povinnosti vyplývající z právních předpisů a rozkazů nadřízených. Nestanovil údajně předem hodnotu zakázek, nezveřejnil je a bez výběrového řízení je zadal konkrétním zhotovitelům, aniž ostatním umožnil se o zakázky ucházet. Podle žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Mariána Kollára krajský soud opomenul část důkazů, žádal také další znalecké posudky. "Máme za to, že obžalovaný jako úřední osoba byl plně odpovědný za to, aby dodržoval zákon o veřejných zakázkách, což nedělal a zadával je bez uveřejnění přímo osloveným firmám, přičemž bez výhrad akceptoval jejich přemrštěné požadavky," uvedl dnes státní zástupce.

Zakázky se týkaly let 2008 až 2010. Pláškovi původně hrozilo za zneužití úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě a za porušení povinnosti při správě cizího majetku pět až 12 let. Bývalý náčelník poukázal na to, že byl v časové tísni, kdy měl splnit úkol a připravit akceschopnost polní nemocnice. Svůj postup prý konzultoval i s nadřízenými orgány, které jej nezpochybňovaly. Plášek dnes ČTK řekl, že rozhodnutí soudu očekával. Uvedl, že má z toho smíšené pocity i vzhledem k délce doby, kdy se kauza řešila. "Samozřejmě ta satisfakce je obrovská. Bohužel mi ale nikdo nevezme to, že jsem armádu opustil předčasně, že jsem byl zbaven všech funkcí a určité možnosti sloužit ve strukturách NATO, což mi bylo slibováno. Tohle vše jsem ztratil a nedá se vrátit zpět," uvedl Plášek, který dnes pracuje jako vedoucí lékárník.

Pro Pláška jde o druhý spor, který u soudu vyhrál. V dubnu 2013 byl zproštěn viny také v případě týkajícího se nákupu autolékárniček pro armádu. Podle obžaloby potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory však firma ve skutečnosti dodala se zpožděním, aniž zaplatila smluvní pokutu z prodlení. Stát tak prý přišel o 362.000 korun. Krajský soud tehdy dospěl k závěru, že Plášek jednal ve výjimečné situaci, chyboval a jeho postup měl být předmětem kázeňského řízení, avšak trestného činu se nedopustil. Stejný názor v prosinci 2013 zaujal také Nejvyšší soud.

Jiří Plášek zakázky soudy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy