Praha - České řidiče, kteří porušují dopravní předpisy, čekají zlé časy. Pokud projdou návrhy ředitele dopravní policie Leoše Tržila, budou moci řidiči přijít o průkaz za nezaplacení pokuty, policie uvažuje dokonce o zadržování aut, píší v úterním vydání Hospodářské noviny.
„Pokud by řidiči nezaplatili do určité doby, dostali by zákaz řízení,“ plánuje Tržil. Podobný systém funguje například v Chorvatsku, Rakousku nebo na Slovensku. Pokud tam řidiči nezaplatí, policie jim dává místo řidičáku jen dvoutýdenní potvrzení, které je opravňuje řídit. Čas pak musejí využít k tomu, aby pokutu zaplatili, uvádí list.
Policie dokonce uvažuje o tom, že by obzvlášť nebezpeční řidiči mohli přijít na čas o auto, aby jím nemohli nikoho ohrožovat. To by v praxi znamenalo častější zabavování vozů než dnes. Důvodem je podle Tržila to, že pokulhává vymahatelnost práva v silničním provozu. „Řidiči si zvykli, že se jim čas od času podaří uniknout trestu,“ řekl Hospodářským novinám šéf dopravní policie. Obě novinky vyžadují změnu zákona, kterou má připravovat speciální komise na ministerstvu dopravy, které bude právě ředitel dopravní policie členem.
Dvanáctičlenný tým se má také zabývat změnou ve výuce v autoškolách, konkrétně tím, aby žáci trávili více času jízdami. Experti budou hodnotit i bodový systém. Policie chce, aby řidiči byli trestáni jen za přestupky, kterými ohrozí okolí. „Trestné“ body by tak řidiči nedostávali například za nerozsvícená světla přes den, píší Hospodářské noviny.
Související
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
Rusové chtěli v Evropě útočit bombami skrytými v poštovních balících
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
10. dubna 2026 21:58
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
10. dubna 2026 21:05
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
10. dubna 2026 20:22
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
10. dubna 2026 19:37
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
10. dubna 2026 18:59
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková